Projektory

Optoma UHL55 - niewielki smart projektor 4K, może zastąpi twój telewizor

przeczytasz w 3 min.

Optoma rozszerzyła swoją ofertę projektorów DLP o produkt, który ma skutecznie konkurować z coraz tańszymi telewizorami 4K. Optoma UHL55 dysponuje też funkcjami smart, a także wsparciem dla asystentów głosowych Alexa i Google.

Optoma to marka znana na rynku tanich i niezłych jakościowo projektorów DLP. Elementem rozpoznawczym projektorów Optoma są świetne kolory. Firma kojarzona jest z segmentem projektorów FullHD, ale też szybko adaptuje się do zmieniającej się sytuacji rynkowej i nowych trendów. I tak w ciągu ostatnich dwóch lat rozszerzyła swoje portfolio o liczne projektory 4K. Początkowo z wyższej cenowo półki, a potem coraz atrakcyjniejsze cenowo.

Dziś w portfolio Optomy znajdziemy superdrogi 4K550 za kilkanaście tysięcy złotych, jak i kosztujący poniżej 5 tysięcy złotych model UHD300X, który na pierwszy rzut oka nie różni się od znanych nam już konstrukcji FullHD. Teraz do kilkunastu modeli projektorów 4K Optoma dołącza coś co jest novum w portfolio tego producenta. Oto Optoma UHL55.

Optoma UHL55 - inna niż pozostałe projektory tego producenta

Projektory Optoma mają jedną wspólną cechę - podobne wzornictwo niezależnie od modelu. Na tym tle Optoma UHL55 wygląda jak sprzęt z innej bajki. Takie wrażenie jest w pełni uzasadnione, bo dotychczas Optoma nie miała w ofercie przystępnego cenowo projektora, który zasługiwał na miano urządzenia smart i był urządzeniem kompletnym.

Optoma UHL55 obudowa
Wymiary Optoma UHL55 to 220 x 220 x 135 mm. Waga 3,8 kilograma.

Optoma UHL55 przypomina niewielką obudowę komputerową. Jest odrobinę wyższy niż inne projektory, ale jest też bardziej kompaktowa bryłą. W jego wnętrzu oprócz typowego projektora 4K o jasności 2000 ANSI lumenów z LEDowym źródłem światła o żywotności 30 tysięcy godzin znalazła się elektronika, która czyni z UHL55 centrum rozrywki.

Projektor akceptuje i wyświetla nie tylko obraz 4K podawany na wejście HDMI, ale dysponuje też funkcjami typowymi dla SmartTV czyli obsługa aplikacji dostępowych do internetowych źródeł obrazu i dźwięku takich jak Netflix, Youtube czy Netflix. Nie mamy jednak nieograniczonego dostępu do usług Google, Optoma narzuca tu własny wybór aplikacji.

Z internetem projektor łączy się poprzez Ethernet, albo bezprzewodowo. Jest też odtwarzaczem multimedialnym, który wyświetli treści 4K z podłączonych nośników USB.

Samo odtwarzanie treści 4K to nie wszystko. Skoro 4K to obowiązkowo musi być wsparcie HDR (ważne jest tu określenie „wsparcie”) i takie znajdziemy w Optoma UHL55. Jest też wbudowany upłynniacz obrazu Pure Motion, a zakres wyświetlanych barw obejmuje 118% gamy kolorów REC.709.

Co więcej, projektorem można sterować głosowo z zastosowaniem asystentów głosowych Alexa i Google. W projektorze znajdziemy wyjście cyfrowe obsługujące Dolby Audio 5.1 i zwykłe wyjście słuchawkowe, ale gdy brak pod ręką zewnętrznego zestawu audio, możemy zdać się na wbudowane głośniki stereo (2 x 8W). Te z kolei dzięki połączeniu Bluetooth mogą pracować samodzielnie, niezależnie od projektora.

Optoma UHL55 - prawie jak telewizor, a nawet bardziej

Gdyby nie sposób wyświetlania obrazu, Optomę UHL55 można by uznać za przystępny cenowo (projektor kosztuje 6549 zł) wypasiony funkcjami telewizor 4K. To byłoby jednak krzywdzące dla tego urządzenia, gdyż jako projektor Optoma uwalnia nas od ograniczeń przekątnej obrazu. Za pomocą Optomy UHL55 możemy rzutować zarówno obraz o przekątnej 55 cali jak i znacznie większy obraz. Na przykład o przekątnej około 90 cali, rozmiarze, który w przypadku telewizorów dostępny jest w znacznie wyższej niż wspomniana cenie.

Optoma UHL55

Optoma UHL55 ma oczywiście swoje ograniczenia. Jak każdy projektor najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach zaciemnionych, na szczęście w najbliższych jesienno-zimowych miesiącach łatwo będzie o taką atmosferę. Nie jest to też projektor z natywnym 4K, ale bądźmy szczerzy, pełne 4K to znacznie wyższe progi cenowe o czym najlepiej świadczą ceny projektorów Sony (wyrażane co najmniej pięciocyfrową kwotą i to nie z jedynką na początku).

Optoma UHL55 - czy będzie się nam podobać?

Odpowiedź na powyższe pytanie większość z nas zacznie od rozważenia atrakcyjności cenowej. Pod tym względem Optoma wypada ciekawie gdyż w przeciwieństwie do innych smart projektorów w podobnej cenie (mam na myśli produkty Philips Screneo czy LG Smartbeam) oferuje rozdzielczość 4K, a nie tylko FullHD. Poza tym jako źródło światła wykorzystuje trwałe LEDy.

W przypadku projektora istotną cechą jest głośność jego pracy. Prawda jest taka, że każdy projektor do pewnego stopnia szumi, nawet taki, który jest bardzo cichy. Wszystko zależy od tego czy uznamy ten szum za istotny czy zaniedbywalny. A pod tym względem gusta są bardzo różne i nie muszą mieć związku z naszym słuchem muzycznym.

Optoma UHL55 według metryczki wydaje dźwięk o głośności 28 dB(A). To całkiem sporo biorąc pod uwagę możliwości innych projektorów Optoma. Na dodatek na tylnej ściance widać trzy wentylatory. Być może ocena głośności pracy będzie istotnym elementem całej oceny tego projektora. Przekonałem się jednak już niejednokrotnie, że realna głośność pracy zależy od miejsca pracy jak i indywidualnych warunków panujących w pomieszczeniu. Dlatego poczekamy, zobaczymy.

Pod względem wyposażenia Optoma UHL55 prezentuje się nieźle, dlatego pozostaje nam ocena jej walorów estetycznych. Tę zostawiam już wam. Osobiście jestem trochę zaskoczony wyglądem tego projektora, ale to subiektywna opinia.

Źródło: Optoma

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HomeAudio
  -1
  7600 PLN to wciąż drogo. W tej cenie, do domu zdecydowanie wolał bym Xiaomi Mi Laser Projector (nawet mimo "tylko" Full HD).
  • avatar
   Erwin R
   0
   xgimi h1 i nie mam pytań, 300cali co tam 55 :D a cena to już inna bajka