Gadżety

Panasonic ma megafon, który automatycznie tłumaczy mowę

przeczytasz w 1 min.

To sposób na usprawnioną komunikację pomiędzy pracownikami lotniska a turystami z zagranicy.

Panasonic megafon

Na jednym z lotnisk w Tokio rozpoczęły się testy bardzo interesującego urządzenia, które pozwala użytkownikowi rozmawiać z ludźmi (a przynajmniej przekazywać im komunikaty) w trzech różnych językach, nawet jeśli ich nie zna. Tym gadżetem jest megafon firmy Pansonic, który został nazwany Megaphoneyaku. Ostatnia część nazwy, „yaku”, oznacza „tłumaczenie”.

Megaphoneyaku wygląda jak typowy megafon, tyle tylko że z tabletem umieszczonym w górnej jego części. A jak gadżet Panasonica działa? Pracownik lotniska może wypowiedzieć komunikat po japońsku, po czym urządzenie powtórzy je ze zwiększoną głośnością, a następnie przetłumaczy zdanie i odtworzy je w trzech obcych językach: angielskim, chińskim i koreańskim. 

Pomysł na urządzenie narodził się po tym, jak w 2014 roku tokijskie lotnisko zmagało się z powodziami. Jego pracownicy, w dużej mierze znający jedynie język japoński, nie byli w stanie komunikować się z turystami z zagranicy, którzy zostali „uwięzieni” na terenie lotniska – informowanie ich o dystrybucji wody i żywności było bardzo utrudnione. Jakiekolwiek tłumaczenie, nawet nie do końca poprawne, byłoby na wagę złota. I być może będzie.

Źródło: RocketNews24, SlashGear, Mainichi

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  UKBIB2012
  12
  Przydał by się naszym politykom , gadają gadają i za #[email protected][email protected]$#$2ja nie mogę ich zrozumieć ...
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   "Panasonic ma megafon, który automatycznie tłumaczy mowę"

   Nie megafon tłumaczy tylko tablet, który zamknięty jest w obudowie.
   • avatar
    UKBIB2012
    0
    Przydał by się naszym politykom , gadają gadają i za #[email protected][email protected]$#$2ja nie mogę ich zrozumieć ...