Internet

Papież: Internet, smartfony i TV oddalają nas od tego, co jest naprawdę ważne

przeczytasz w 1 min.

Papież przyznaje, że nie jest przeciwnikiem nowych technologii, ale mimo wszystko to marna rozrywka, na którą ludzie tracą zbyt wiele czasu.

Papież Franciszek
zdjęcie: Getty Images

„Używanie produktów postępu technologicznego powinno uprościć nasze życie i poprawić jego jakość, jednak odwracają one uwagę od tego, co naprawdę jest ważne” – powiedział papież Franciszek w przemówieniu dla 50 tysięcy niemieckich ministrantów będących na pielgrzymce w Rzymie. Smartfony, czaty internetowe i telewizja zostały nazwane przez głowę Stolicy Apostolskiej „marną rozrywką”, na którą „wielu młodych ludzi traci zbyt wiele czasu”.

Niezależnie od wyznawanego przez nas światopoglądu, warto zwrócić uwagę, że papież Franciszek jest jedną z pierwszych osób, które wyszły przed ludzi i zwróciły uwagę na coraz mocniej zauważalny negatywny wpływ nowych technologii na życie osobiste i społeczne. „Konsumpcjonizm przyniósł nam niepokój” – stwierdził papież i zaapelował do rodziców, aby znajdowali oni więcej czasu dla swoich dzieci. Dziś bowiem coraz częściej młodzi ludzie wychowywani są przez Internet.

Papież dodał że zdecydowanie nie jest on przeciwnikiem rozwoju technologii. Dość zresztą powiedzieć, że ma on konta w serwisie Twitter w kilku językach. Według niego smartfony, Internet i telewizja nie mogą jednak zabierać ludziom aż tak dużo czasu, ponieważ odbierają całą przyjemność z życia. 

W jednej ze swoich wcześniejszych wypowiedzi, papież Franciszek przyznał, że media społecznościowe i technologia rzeczywiście mogą być „siecią nie tyle przewodów co ludzi”, jeśli tylko odpowiednio się do nich podejdzie. Internet jest bowiem, według niego, naprawdę dobrym narzędziem, ale w życiu trzeba też znaleźć czas na spokojną refleksję i czułość.

Czy słowa papieża, to coś niesamowicie odkrywczego? Raczej nie. Mogą być jednak pobudką do zastanowienia się, czy z pewnego punktu widzenia nie ma w tym choćby odrobiny prawdy. 

Źródło: DigitalTrends, Telegraph, inf. własna

Komentarze

51
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  37
  Szczera prawda.
  • avatar
   Konto usunięte
   32
   Ma rację gość.
   • avatar
    rrrrrr
    9
    No jak oddalają od tego, co jest naprawdę ważne, jak pornosy są jak na wyciągnięcie ręki???!!!
    • avatar
     tomoa
     5
     Wszystko w nadmiarze szkodzi, nawet woda. Zachowanie umiaru to podstawa dobrego życia. Sam się nawet zastanawiam czy nie zlikwidować telewizji w domu.

     Nie dość, że godzina do dwóch zajmuje mi komp, to jeszcze mam chęć obejrzeć jakiś film, posłuchać niepotrzebnych wiadomości. Osobiście uważam, że media zajmują mi zbyt dużo czasu.
     • avatar
      Spichris
      2
      "Internet i telewizja nie mogą jednak zabierać ludziom aż tak dużo czasu, ponieważ odbierają całą przyjemność z życia" - a jaka jest niby ta jedyna słuszna "przyjemność z życia" ? Bo według mnie każdy czerpie przyjemność z czegoś innego i to co jest przyjemne dla mnie nie musi być dla innego człowieka i odwrotnie. Ciekawe nad jaką przyjemnością z życia spędza czas ów człowiek w białym berecie ?
      • avatar
       stupidisco111
       1
       Polecam obejrzeć film Terry'ego Gilliama The Zero Theorem - film porusza właśnie ten temat. Aczkolwiek uprzedzam , jedno jego obejrzenie raczej nie wystarczy :)
       • avatar
        piccardo
        1
        Mogli by się zając tematami które mają pod nosem, np. dlaczego "kościół" srający kasą jakoś nie pomaga wszystkim dookoła tylko słychać u wyzysku? Dlaczego wiecznie słychać o przekroczeniu praw przez "ich świątobliwości różnych maści i na różnych stanowiskach" a kar jak nie było tak nie ma. A za pedofilstwo to nie tylko powinni ich wyrzucać ale i jaja ucinać. A technologia już się tak zakorzeniła w "nas" że ciężko się obyć bez w wielu przypadkach pomaga a źle użyta czy też nadmiernie to rzecz oczywista jak wszystko szkodzi... Ja tam nie widzę żeby moje przyszłe dziecko miało siedzieć przed kompem ect. a nie latać po dworze jak ja za młodu.
        • avatar
         gloryseeker
         1
         Widać jednak dogmat nieomylności. Jak człowiek chce zagadać do jakiejś ładnej dziewczyny to musi dzisiaj zaczynać od tekstu: " czy możesz zdjąć słuchawki i przestać na chwilę palcować telefon?" :) A potem narzekania, że prawdziwych mężczyzn już nie ma... są tylko dajcie im szansę...
         • avatar
          Konto usunięte
          -4
          Temat z dupy. Won z takim góóóównem z benchmarka !
          • avatar
           Konto usunięte
           -10
           Zamykamy internet, bo technologia to zło.
           • avatar
            Bostonawy
            -25
            Kościół zawsze był wrogiem postępu technologicznego wmawiając ludziom że są to nikomu nie potrzebne zabawki skłaniające niby do grzechu 0.o. Tymczasem w kościołach Księża pedofile, za starzy by uczyć młodzież(Niewiem czego) ale nie odstępują bo forsa płynie strumieniami, pouczenia, zakazy, bujda z przed tysięcy lat chcąca podporządkować sobie ludzi. Kościół to firma...
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Po kij jeszcze kościół na bmk???
             • avatar
              laaval
              0
              Chyba Jachimek kiedyś w monologu rzucił coś takiego, że kiedyś karą dla dziecka była niemożność wyjścia na dwór. W obecnych czasach wyjście na dwór jest traktowane jak kara. Nie wiem jak to jest, ale kiedyś nie było bardzo wielu rzeczy, ale człowiek miał po prostu więcej czasu, zwłaszcza czasu dla drugiego człowieka. Nowe technologie ułatwiają życie jednocześnie wprowadzając niesamowite wręcz tempo, tak, że ma się coraz mniej czasu, niestety
              • avatar
               kerry_sd
               0
               ...od laptopów? ;)
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Może o to in chodzi. Bez internetu by mniej ludzi dowiadywałoby się o ich grzeszkach
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Zróbcie rączki w górę i rączki w dół dla każdego tekstu i pokazujące na gorze w rogu ile procent i polubień ma artykuł.
                 • avatar
                  Andari
                  0
                  tak jak za ciemnych czasów znów kościół chce się wpierdzielić kiedyś palono naukowe książki i uważano naukowców za "czarowników i czarownice" teraz znów to samo? jakim cudem ta ciemnogrodzka mafia przetrwała do naszych czasów...
                  gdyby nie ciemne czasy teraz pewnie mielibyśmy statki kosmiczne z koloniami coś jak w startreku, wystarczy policzyć ile czasu i rozwoju poszło się walić.