Czytniki e-booków

Czytanie książek wygodne jak nigdy - 5 zalet współczesnych czytników e-booków

przeczytasz w 2 min.

Co sprawia, że czytnik e-booków może być dziś wygodniejszy w czytaniu niż tradycyjna książka?

Czytniki e-booków są obecne na rynku nie od dziś, ale dopiero od niedawna oferują rozwiązania, dzięki którym nie tylko dorównują książkom papierowym, ale wręcz przewyższają je pod względem komfortu. Do tej pory tym, co najbardziej przemawiało za czytnikami była możliwość spakowania tysięcy książek w smukłym i ważącym zaledwie kilkaset gramów urządzeniu. Dziś tych korzyści jest znacznie więcej.

1. Łagodny dla oczu e-papier

Technologie e-papieru są prężnie rozwijane. Dziś zapewniają one jasny i ostry tekst wyświetlany w takiej formie, że nawet długotrwałe korzystanie z takich ekranów nie męczy ani nie pogarsza wzroku. Najnowsze wyświetlacze zapewniają nawet kilka tygodni bezproblemowej pracy na jednym naładowaniu, a do tego doskonale radzą sobie też przy dużym nasłonecznieniu. A gdy jest ciemno…

inkBOOK e-book tekst

2. Doświetlenie, czyli możliwość czytania o każdej porze dnia i nocy

Współczesne czytniki e-booków pozwalają na czytanie książek za dnia, jak i w środku nocy (i to bez włączonej lampki nocnej). Jest to możliwe dzięki doświetleniu ekranu. W przeciwieństwie do podświetlenia znanego z wyświetlaczy LCD, źródło światła jest umieszczone u góry lub na dole i nie świeci prosto w oczy, co poprawia komfort użytkowania. Urządzenia tego typu często umożliwiają również regulację doświetlenia.

3. Tekst taki, jak lubisz

Gdy kupujemy tradycyjną książkę, nie mamy żadnego wpływu na krój i wielkość czcionki. W przypadku nowoczesnych czytników e-booków ten problem nie występuje, ponieważ użytkownik może dopasować ustawienia do własnych preferencji. Orientacja, rozmiar i krój czcionki, szerokość marginesów – na wszystkie te elementy mamy realny wpływ. Niektóre urządzenia pozwalają też na uruchomienie trybu wysokiego kontrastu, w którym biały tekst jest wyświetlany na czarnym tle.

inkBOOK e-book rozmiar

4. Wygodne przyciski i dotykowy ekran

Nowoczesny czytnik e-booków jest wyposażony w fizyczne przyciski, które umożliwiają w wygodny sposób przewracać strony e-książki. Jednocześnie oferuje wyświetlacz dotykowy, który ułatwia korzystanie z dodatkowych funkcji urządzenia, takich jak powiększanie, ale też robienie notatek czy sprawdzanie niejasnych słów w Wikipedii. Taki duet przekłada się na pełen komfort użytkowania. Ważne, by istniała możliwość dezaktywacji dotyku (tak jest, między innymi, w inkBOOK Prime i Classic 2).

5. Dostęp do milionów książek w różnych formatach

Czytniki e-booków dostępne dziś na rynku nie ograniczają użytkowników w zakresie doboru książek. Popularne urządzenia z systemem Android oddają na przykład dostęp do wielu aplikacji, umożliwiających kupowanie książek w różnych internetowych księgarniach. Producenci coraz częściej zwracają też uwagę na kompatybilność z różnymi formatami – nie tylko EPUB i PDF, ale też DOC, RTF, FB2 czy TXT.

inkBOOK e-book sklepy

A wy korzystacie z czytników e-booków? A jeśli tak, to jakie korzyści są dla was najistotniejsze?

Źródło: WĘC PR, inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jaredj
  4
  Ciekawe, na pewnym innym portalu został popełniony podobny art, ale z zupełnie przeciwnymi argumentami.
  • avatar
   Summerlovr
   1
   ja tam jestem zakochany w moim kindle 3g, fakt ze nie ma podswietlenia no ale to mozna przezyc...to juz przeszlo 5 lat razem :D
   • avatar
    Fiona
    -6
    W domu tablet moim zdaniem jest lepszy.
    Na zewnątrz jak najbardziej e-papier, ale minimum 8 cali, a ideałem jest 10 cali.

    Ale dopiero 8 cali daje komfort i nie męczy - parę dobrych i parę mniej dobrych czytników mi się przewinęło przez łapki.
    Dopiero 8 cali to było to.

    Oczywiście nie dotyczy to ofiar współczesnego systemu edukacji które są w stanie zrozumieć czytany tekst za 3 podejściem... Im wystarczy 4 cale i parę zdań na ekranie...

    Także tym którzy nie mają proponuję zacząć poszukiwania od wybrania minimalnej wielkości, później podświetlenie, formaty i awaryjność, wi-fi, karty mikroSD, itd.
    • avatar
     kosq83
     0
     Ja to jedynie audio book ;) Nie uważam siebie za ofiarę systemu edukacji, niemniej jeśli nie są to publikacje naukowe, po których jest jakiś egzamin czy coś takiego - to nie jestem w stanie nic czytać, bo od razu zaczynam myśleć o czymś innym.