Laptopy

Pikoprojektor zamiast napędu CD w laptopie

przeczytasz w 2 min.

Fujitsu stwierdziło, że napęd optyczny w laptopie nie jest tak potrzebnym urzadzeniem i zamieniło go na praktyczniejszy w biznesowych zastosowaniach pikoprojektor.

Pomysł wydaje się być bardzo sensowny, gdyż w dzisiejszych czasach płyty CD czy DVD wykorzystuje się raczej do dystrybucji multimediów i archiwizacji, a i to ostatnie zastosowanie jest już coraz mniej opłacalne. Do przenoszenia danych dziś lepiej nadają się pendrive’y czy przenośne dyski.

Warto przeczytać:
Acer C112 - 220 gramów projektora

Czasem jako wadę laptopa wymienia się brak napędu optycznego. Ale patrząc się obiektywnie, jeśli chcemy skopiować dane drugiej osobie, dziś raczej poprosimy ją o pendrive niż wyciągniemy czystą płytę CD i „wypalimy” na niej dane. Tak więc napęd optyczny w laptopie, o ile nie spełnia on roli DTR, nie jest aż tak pożądany.

Usunięcie tego napędu daje nam ogromną oszczędność miejsca. Co można z tym zrobić? Można lepiej rozmieścić pozostałe komponenty, dzieki czemu obudowa stanie się bardziej kompaktowa lub pomieści dodatkowy dysk czy większą baterię. Można w tej wolnej przestrzenii umieścić dodatkowe peryferium, które może być bardzo przydatne. Fujitsu postawiło na pikoprojektor.
 


Niestety nie dysponujemy informacjami o jasności zainstalowanego projektora
 

Miniaturowe projektory będą montowane na razie w dwóch modelach LifeBooków. Będzie to 13,3-calowy model S761/C oraz 12,1-calowy P771/C. Jako centralną jednostkę wykorzystano procesor Core i5-2520M (lub słabszy Core i3-2310M), dokładając do tego 1GB pamięci RAM i 160 GB pamięci dyskowej.

Podstawowa różnica pomiędzy laptopami to rozdzielczość wyświetlacza. Większy model może pochwalić się parametrami na poziomie 1366 x 768 pikseli, a mniejszy ma rozdzielczość 1280 x 800 pikseli.

Na razie produkty dostępne będą w Japonii, w nienajniższej cenie - odpowiednik kwoty około 3000 dolarów. I choć dzisiejsze pikoprojektory nie grzeszą jeszcze wysoką jasnością, to pomysł zintegrowania takiego urządzenia z laptopem dobrze rokuje na przyszłość.
 
 

Źródło: Endgadget

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rszuba
  0
  Jak 2 lata temu kupowałem lapka bez napędu to zastanawiałem się, czy nie będzie to problemem.
  Z napędu korzystałem 2 razy (stacja dokująca), więc średnio wyszło raz na rok.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Bardzo ciekawe rozwiązanie :)
   • avatar
    0
    Ale bajer - ciekawe kiedy pojawi się w sprzedaży osobno
    • avatar
     wildthink
     0
     A co z parametrami projektora? Jest to najważniejszy element w tym lapku,a Wy o nim słowem nie wspomnieliście.
     • avatar
      assistant
      0
      W sumie jakby producenci oprogramowania mogli dystrybuować swoje produkty na pamięciach Flash - w sensie że Read Olny (biorąc po uwagę USB 3.0) byłaby oszczędność miejsca w kompie i szybciej niż CD/DVD.