Internet

Maski opadły. Pisali fałszywe recenzje w sieci

przeczytasz w 1 min.

Firma pisząca fałszywe recenzje zdemaskowana. Prezes UOKiK wszczął postępowanie wobec agencji Best-Review, która miała sprzedawać gotowe opinie na temat usług i produktów. Na cały procederze tracili nieświadomi klienci.

Recenzje mają ważny wpływ na nasze decyzje zakupowe. Nierzadko można tutaj spotkać się z nieuczciwymi praktykami. UOKiK alarmuje, że coraz więcej firm decyduje się na fałszywe recenzje, a handel pozytywnymi opiniami może być lukratywnym pomysłem na biznes.

- Transparentność komunikatów zamieszczanych w internecie stanowi coraz większe wyzwanie dla przeciętnego użytkownika. Nawet elementy, które miały zapewniać wsparcie przy podejmowaniu decyzji i weryfikowaniu oferty,  jak opinie czy recenzje, stają się polem naruszeń - mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK. – Zamieszczanie fałszywych lub zniekształconych opinii jest prawnie zakazane i działa nie tylko na niekorzyść konsumentów, ale również uczciwych przedsiębiorców.

Publikowali fałszywe recenzje w sieci

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec firmy Best-Review z Leszna, która miała wprowadzać klientów w błąd fałszywymi recenzjami.

Zasada działania była prosta. Agencja pobierała opłatę od zleceniodawcy i publikowała recenzje bez uprzedniego przetestowania produktów czy sprawdzenia rzetelności zleceniodawców. Urzędnicy wykazali, że zlecający często mieli wpływ na brzmienie publikowanych opinii, a nawet sami je tworzyli.

Wykupione opinie pojawiały się na portalach takich jak: Google Maps, znanylekarz.pl, opineo.pl, oferteo.pl, ceneo.pl, wakacje.pl, TripAdvisor, Google Play, a także w serwisie społecznościowym Facebook. To klient decydował o częstotliwości zamieszczania i długości opinii a tym samym finalnych kosztach usługi.

Kara może być bolesna

Prezes UOKiK jest zdania, że opisane praktyki mogły mieć wpływ na podejmowane decyzje zakupowe, a tym samym wprowadzać konsumentów w błąd. Co więcej, nieprawdziwe informacje mogły też szkodzić konkurencyjnym przedsiębiorstwom. Jeśli zarzuty się potwierdzą, firmie Best-Review grozi kara do 10 proc. obrotu.

Źródło: UOKiK

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wasek
  26
  Najlepszą karą byłoby ujawnienie klientów tej firmy. Wtedy od razu chęci zmalały do korzystania z takich usług. ;)
  • avatar
   tumoris
   23
   Ta firma powinna zostać zlikwidowana a nie dostać karę..
   • avatar
    KENJI512
    13
    Zarobili tyle, że co to dla nich 10%.
    • avatar
     youkai20
     4
     Powinna zmienić nazwę na Fake-Review.
     • avatar
      trollhunter
      1
      Problem polega na tym, ze ludzie zadowoleni rzadko wystawiaja recenzje. W handlu internetowym to pikus bo klientow duzo ale w lokalnej dzialalnosci, to zupelnie cos innego. Jeden debil moze zaszantazowac lokalny biznes negiem, czesto wymuszajac darmowe uslugi. Wtedy jakos UOKiKu nie ma obok, dlaczego? bo od jednego ancymona nie sciagna takiej kasy jak to firmy. Wiadomo ze falszywe opinie to zly proceder, ale on wynika. chorego systemu ocen, ktore prowadza do patologii.
      • avatar
       piomiq
       1
       No i co. Dostali karę i dalej będą działać?
       50% dochodów może by ich zabolało, a nie 10%.
       Moim zdaniem zbyt miękka reakcja UOKiK.
       • avatar
        Kapitan Mocz
        1
        Ciekawe kiedy wezmą się za was i za wasze "materiały partnerskie"?
        • avatar
         PITUCH3
         1
         Firma pisząca fałszywe recenzje zdemaskowana
         Was nie trzeba demaskowaś sponsoluchy :P
         • avatar
          J.B FIN
          0
          To sie nazywac: Amplifying, stara technika. Czasami zdarza sie ze na jakims forum czy topiku znajduja sie Sami Amplify uzytkownicy hehe
          • avatar
           Kapitan Mocz
           0
           Ja wielki Kapitan Nocz obiągnąłem za RTXa 4060!
           • avatar
            PeetBoss
            0
            Ja jestem ciekaw kiedy wezmą się za oszustwa takich firm jak m.in. Vectra. Pamiętam jak w okresie w którym przypadało mi przedłużenie umowy było na ich stronie oferta -50% przez 3 albo 4miesiace (jakoś tak), dla nowych i przedłużających umowy. W regulaminie tej promocji było napisane jasne że nawet za montaż nowego urzadzenia nie powinienem dopłacać że jest za 0zł (słownie "zero zł"). A oni to olali, pisałem wielokrotnie, a oni w zamian naliczali mi jeszcze karę nie odpowiadając na pytanie dla czego mnie nie wzięto pod uwagę w promocji, i to 3 razy, po czym wszelkie spory miały się odbyć na drodze z UOKiK, tak więc napisałem do UOKiK (screeny z głównej strony, ich regulaminy, oraz treści wiadomości z Vectrą), a oni mieli wyj**ne, pewnie dostali dobry haracz. Jeśli takich oszukanych w Polsce było więcej to niezły mamy bajzel, a korupcja już sięga zenitu.
            https://antykorupcja.gov.pl/ak/aktualnosci/14229,Indeks-Percepcji-Korupcji-w-Polsce-za-2022-rok.html
            https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/korupcja-w-polsce-polacy-przyznaja-sie-do-lapowek/7pbr2kx
            Jeszcze trochę i przegonimy dużo większe państwa.
            • avatar
             vacotivus
             0
             Takich oszustów jest na pęczki, to wierzchołek góry lodowej.

             Witaj!

             Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
             Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

             Połącz konto już teraz.

             Zaloguj przez 1Login