Karty graficzne

PNY: "referencyjny" wodny GTX 580

przeczytasz w 2 min.

Opisywany przez nas układ chłodzenia wodnego Asetek znalazł się na pokładzie zaprezentowanej przez PNY prototypowej karty GeForce GTX 580 w wersji XLR8 Enthusiast Edition. 

GeForce GTX 580 co prawda jest chłodniejszy od swojego starszego brata z serii 400, ale w dalszym ciągu wymaga solidnego chłodzenia. Firma PNY zaprezentowała oryginalną kartę, która na pierwszy rzut oka wygląda jak wersja referencyjna - mamy tu turbinę znaną z kart NVIDII - ale do chłodzenia GPU wykorzystuje blok wodny.

Warto przeczytać:
Zotac: oto najmocniejszy GeForce GTX 580
Zotac: GTX 580 podkręcony do kwadratu

PNY GTX 580 XLR8 Enthusiast Edition pracuje na niezmienionych taktowaniach, wynoszących 772 MHz dla rdzenia i 4008 MHz dla 1,5 GB pamięci GDDR5 (384 bit). Warto jednak zaznaczyć, że obecnie karta jest w fazie testów, a opisywana wersja jest prototypowa. Oznacza to więc, że finalna wersja może się czymś różnić, choć nie musi.

Do chłodzenia karty wykorzystywany jest dosyć specyficzny układ. Pod referencyjną obudową umieszczono blok wodny firmy Astek, który chłodzi prawdopodobnie tylko procesor graficzny. Za pomocą dwóch wężyków połączono go z elementem pełniącym rolę chłodnicy i pompki - na obecną chwilę cały zestaw nie ma jeszcze nazwy.

Podobną koncepcję GTXa 580 z kompaktowym chłodzeniem cieczą zaprezentowała już jakiś czas temu firma Inno3D. Za chłodzenie pozostałych elementów karty PNY, odpowiada radiator wraz z turbiną umieszczoną na końcu karty. Trzeba przyznać, że gdyby nie wystające węże chłodzenia wodnego, to model ten nie różnił by się od wersji zaprezentowanej podczas premiery GTXa 580.

Pomimo faktu, że konstrukcja jest jeszcze w fazie testów, to producent podaje zalety jego produktu. PNY GTX 580 XLR8 Enthusiast Edition na standardowych taktowaniach w obciążeniu osiąga o 31 stopni Celsjusza niższe temperatury niż wersja referencyjna, a przy tym jest od niej także cichsza o 7 dB. Podczas testów karty, udało się ją podkręcić do 955 MHz na rdzeniu i 4400 MHz na pamięciach. Dla porównania najwydajniejsza, fabryczna karta od Zotaca pracuje z taktowaniem 850 MHz dla rdzenia i 4400 MHz dla pamięci.

Ponieważ mowa o prototypie to trudno nam szacować kiedy i w jakiej cenie trafi do sprzedaży karta. Poniżej możecie zobaczyć filmik prezentujący kartę PNY z chłodzeniem firmy Astek.

Źródło: tcmagazine.com
 

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lightning
  0
  Dobrze, że nie podkręcają - cena będzie znacznie niższa (ale z drugiej strony i tak wysoka).
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   co to H50?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "chłodzeniem firmy Astek."
    Poprawcie błąd, firma nosi nazwę "Asetek", a nie "Astek"