Internet

Sprawdź dokładniej, jak wiele informacji o użytkowniku gromadzi Facebook

przeczytasz w 1 min.

Użytkownicy otrzymają możliwość pobrania większej ilości informacji, które na ich temat gromadzi Facebook i Instagram.

Dzisiaj nikogo już nie dziwi ogromna ilość danych, które firmy zbierają o internautach. Najczęściej jest to robione z powodu chęci „polepszenia jakości usług”, a polega w dużej mierze na jak najbardziej trafnym dostosowaniu treści, które mogą zainteresować użytkownika.

Zbieranie danych (wraz z kilkoma aferami po drodze) doprowadziło do wielu debat na temat prywatności oraz powstania szeregu przepisów. Z ich powodu, Facebook został zmuszony do udostępnienia użytkownikom wglądu oraz informacji o gromadzonych danych.

Pobierz kopię swoich informacji z Facebooka i Instagrama

Po wprowadzeniu możliwości pobrania danych zgromadzonych przez Facebooka na nasz temat, opcja otrzymuje aktualizację. Teraz będzie można pobrać jeszcze więcej informacji, które dodatkowo obejmą interakcje na Facebooku i Instagramie, takie jak polubienia stron i wpisów, działania związane z tworzeniem postów czy relacje ze znajomymi. Pojawią się również informacje, na podstawie których przewidywane są preferencje użytkowników. Na Instagramie można zobaczyć też kategorie przypisane do niektórych kont (takich jak moda czy sport), które służą do sugerowania treści na karcie Eksploruj.

Kopię swoich informacji z Facebooka możemy pobrać wchodząc w Ustawienia > Twoje informacje na Facebooku > Pobieranie Twoich informacji > Wyświetl. Można wybrać konkretne kategorie danych do pobrania.

Na Instagramie odpowiednią opcję znajdziemy wchodząc w Ustawienia > Zabezpieczenia > Pobierz dane.

Media społecznościowe

Przeciętnemu użytkownikowi te informacje na wiele się nie przydadzą. Chętniej przeglądać je będą eksperci czuwający nad bezpieczeństwem. Jednak z ciekawości można na nie zerknąć, by sprawdzić jak dokładnie Facebook i Instagram potrafią nas śledzić oraz dlaczego wyświetlają takie, a nie inne treści.

Źródło: Facebook

Warto zobaczyć również:

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  7
  "Tak. Przerażające, ile ten portal wie!"

  Wie dokładnie tyle ile sami podajemy.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Mnie zawsze zastanawiało czy takie np. FBI ma wgląd do danych ludzi na Facebooku.