Wydarzenia

Podaruj [email protected] internety - ciekawa akcja Wrocławskiego Centrum Seniora

przeczytasz w 2 min.

Dzień Babci i Dziadka to coś więcej niż okazja do wręczenia kwiatów czy czekolady - seniorzy mogą uczyć się bezpiecznego poruszania w sieci.

Tegoroczny Dzień Babci i Dziadka zbliża się coraz większymi krokami. Z tej też okazji Wrocławskie Centrum Seniora we współpracy z firmami Epson, Hama, iiyamaNvidia zorganizowało inicjatywę „Podaruj [email protected] internety”, dzięki której seniorzy ze stolicy Dolnego Śląska mieli szansę zapoznać się ze sprzętem do nauki bezpiecznego i skutecznego poruszania w sieci.

Szalenie intensywny postęp technologiczny z jednej strony ułatwił codzienną pracę i kontakt z drugim człowiekiem, ale z drugiej strony wiele osób, szczególnie starszych, po prostu przerósł. W umiejętnościach posługiwania się narzędziami internetowymi powstała przepaść, szczególnie widoczna w wielopokoleniowych rodzinach, której nie da się zlikwidować wręczeniem seniorowi pojedynczego gadżetu wraz z instrukcją obsługi.

W ramach akcji „Podaruj [email protected] internety” Wrocławskie Centrum Seniora, otrzymało najnowszy sprzęt komputerowy, który będzie wykorzystywany w trakcie szkoleń i konsultacji indywidualnych. Celem szkoleń, zaplanowanych od stycznia do kwietnia, jest oswojenie starszych pokoleń z możliwościami, jakie oferuje Internet.

Podaruj dzi@dkom internety

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych, Wrocławskie Centrum Seniora i znane marki z branży informatycznej, zaproponowały bezpłatne szkolenia i konsultacje komputerowe. Seniorzy dowiedzą się na nich jak wyszukać informacje w sieci, wysłać maila, poruszać się w mediach społecznościowych, oglądać filmy na YouTube czy np. jak sprzedać swój wyrób rękodzielniczy na aukcji internetowej. Nauczą się także grania w proste gry, używania komunikatorów internetowych, sporządzania prostych grafik i tworzenia wydruków komputerowych.

W ten sposób starsze pokolenie będzie mogło utrzymywać kontakt z wnuczkami w ciągu całego roku, oglądać przesłane przez nich nagrania i zdjęcia z wakacji oraz przeżywać razem wspólne chwile podczas wideokonferencji.

Podaruj dzi@dkom internety

Do projektu przyłączyły się wiodące marki technologiczne, przekazując Wrocławskiemu Centrum Seniorów swój sprzęt. Nvidia dostarczyła komputer PC z kartą graficzną GeForce GTX 1050 Ti oraz tablet SHIELD K1, a firma iiyama monitor XUB2790HS o przekątnej 27 cali. Możliwość wydruku zapewniła marka Epson dzięki drukarce L365. Z kolei o akcesoria w postaci klawiatury, myszy, podkładki, głośników i słuchawek zadbała firma Hama.

Akcja we Wrocławiu pokazała, jak można pomóc wykluczonym cyfrowo seniorom na poziomie lokalnym. Ale pamiętajmy, że kluby senioralne działają w całej Polsce. Najważniejsza jest jednak inicjatywa młodych ludzi, bo to oni mają potencjał, by przełamać bariery i wprowadzić swoich dziadków w świat klików, linków i lajków. Dzięki podobnym działaniom dobrodziejstwa Internetu - oczywiste dla młodych pokoleń - staną się również osiągalne, a z czasem zupełnie naturalne dla seniorów. Tak oto zniknie różnica pokoleniowa charakterystyczna dla XXI wieku, będąca głównie różnicą w umiejętności swobodnego poruszania się po wirtualnym świecie.

Podaruj dzi@dkom internety

Naukę będą prowadzić pracownicy wrocławskiej agencji Gamma PR, organizatora akcji. Niezależnie od harmonogramu specjalistycznych szkoleń we Wrocławiu cały czas trwają osobne konsultacje informatyczne dla seniorów, prowadzone przez wrocławskich uczniów. „Takie szkolenia są bardzo potrzebne. Seniorzy mogą się dużo nauczyć, a zapotrzebowanie na wiedzę rośnie. Największą  satysfakcję daje osiąganie konkretnych celów”, mówi Krzysztof Maciejewski, uczeń III klasy Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu.

Centrum zaprasza do udziału w szkoleniach zarówno osoby na poziomie początkującym, jak i seniorów gotowych poszerzyć swoje umiejętności. Tematy i terminy planowanych szkoleń pojawią się w najbliższym czasie na stronie Wrocławskiego Centrum Seniora oraz w samym ośrodku.

Źródło: Nvidia

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  "Internety"?
  Czy na prawdę chcemy rodzicom i dziadkom prać mózgi młodocianym sloganem?
  "Dziadzio ziom! co tam w internetach?"
  No litości...

  Wracając do tematu, z mojej praktyki wynika że seniorzy najlepiej uczą poruszania w sieci od własnych dzieci w domowym zaciszu na własnym, domowym PC-cie.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Ja bym przede wszystkim zaczął od najważniejszych praktycznych zastosowań. Granie w gry czy tworzenie grafiki to zbędna rzecz. Portale społecznościowe? Co z tego, że se babcia jedna założy konto jak pozostałe jej koleżanki (jak żyją) siedzą na rencie i nie mają komputera.

   Ja bym zaczął od obsługi bankowości internetowej i wykonywania przelewów przez internet i płacenia za rachunki. Robienie zakupów przez internet. Jakby się uśmiechnąć do banków to założę się, że albo dostarczyliby prezentację albo dali jakieś konto demo, na którym można robić wirtualne przelewy z wirtualnymi pieniędzmi.

   Druga rzecz to by był jakiś komunikator i tu bym stawiał na skypa. Wideo rozmowy, rozmowy płatne na telefony komórkowe i stacjonarne, chat. Od biedy niech będzie ten nieszczęsny facebook...

   Wyszukiwanie informacji w internecie i oglądanie materiałów wideo.

   Do reszty podszedłbym bardzo indywidualnie.

   Z tego tekstu wygląda mi to bardziej na pokazanie dziadkom internetu jako bajer i zabawka niż faktyczne narzędzie, które może im ułatwić życie.
   • avatar
    sebmania
    1
    Old school master race
    • avatar
     mastah84
     0
     Ciekawe jak seniory radzą sobie z setkami reklam wylewającymi się z monitora. Zdrowego, młodego człowieka może to przyprawić o ból głowy, oczy i zębów, a co dopiero takiego spokojnego, starszego Pana. I co z malwarem? Reklamami w stylu "jesteś XXX osobą, wygrałeś!", "tania pożyczka 0 formalności", "Ona znalazła prosty sposób na bogactwo!". Coś czuję, że bez odpowiedniego adblockera i konta z minimalnymi uprawnieniami strach sadzać takich senior-świeżaków przed monitorami.
     • avatar
      mastah84
      0
      A ten Pan w okularach z tym mikrotablecikiem to już w ogóle groteska :)
      • avatar
       Fiona
       0
       Przestańcie seniorów traktować jak upośledzonych umysłowo.
       Z racji wieku mogą mieć problemy ze wzrokiem i powiedzmy reumatyzmem.
       A po za tym daj bosze nowemu pokoleniu tej inteligencji.
       Bo nawet tutaj poziom idiotów to dobrze ponad 50%
       • avatar
        TicTac
        0
        Tylko cierpliwych nauczycieli niech im dadzą, bo lepiej 5x powtarzać niżeli raz zniechęcić