• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • 1 na 3 Polaków chce kupić kryptowaluty (ale świadomość nadal jest niewielka)
Ciekawostki

1 na 3 Polaków chce kupić kryptowaluty (ale świadomość nadal jest niewielka)

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
11 komentarzy Dyskutuj z nami

Kryptowaluty od dawna są w Polsce dość częstym tematem rozmów, a samymi inwestycjami w nie zainteresowanych jest wielu mieszkańców naszego kraju. Mimo to świadomość tego, czym są wirtualne pieniądze i jak można je wykorzystać, jest jednak niewielka. 

Kryptowaluty w Polsce są popularne i większość, bo 61 proc. Polaków twierdzi, że to słowo nie jest im obce. Równocześnie jednak tylko 26 proc. wie, do czego są one wykorzystywane, a zaledwie 5 proc. ocenia poziom swojej wiedzy jako wysoki lub bardzo wysoki. 

Polacy i kryptowaluty to temat skomplikowany

To wyniki badania internetowego przeprowadzonego w lipcu przez SW Research dla DARB Finance. Respondenci zostali również zapytani o to, skąd czerpią wiedzę na temat kryptowalut. Zdecydowanym numerem jeden – bez zaskoczenia – jest Internet (76 proc.), a następnie znajomi (43 proc.).

„Brak odpowiedniej edukacji i wiedzy na temat walut cyfrowych jest jedną z największych barier utrudniających Polakom efektywne inwestowanie w kryptowaluty” – skomentował Hubert Krawczyk, prezes DARB Finance, platformy fintech do zarządzania cyfrowymi walutami.

„Z naszego badania wynika także, że tylko 23% osób wie, że kryptowaluty są akceptowalnym środkiem płatności. Oznacza to, że Polacy nie są świadomi wielu korzyści oraz możliwości, jakie oferują waluty cyfrowe. Jestem jednak przekonany, że edukacja oraz stosowanie tzw. języka korzyści przekona jeszcze więcej rodaków do walut cyfrowych” – dodał Krawczyk.

Kryptowaluty? Polacy są zainteresowani

Polacy często kojarzą kryptowaluty ze sposobem na osiągnięcie szybkiego zysku. Co trzeci z badanych przyznał, że planuje inwestycje w wirtualne pieniądze, a ta potencjalna korzyść jest motywacją połowy z nich. Prawie co czwarty „inwestor” widzi w nich też zabezpieczenie na przyszłość, a 6 proc. uważa, że w przyszłości mogą one zastąpić tradycyjne waluty.

Nie dziwi też, że najpopularniejszą kryptowalutą w Polsce jest bitcoin, kojarzony przez 95 proc. respondentów i posiadany przez 94 proc. osób, które deklarują, że inwestują w wirtualne pieniądze. Na kolejnych miejscach w rankingu posiadania znajdują się: ethereum (22 proc.), litecoin (15 proc.) i ripple (11 proc.). 

Źródło: DARB Finance

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  Widać że rynek krypto się sypie skoro Hubert Krawczyk zaczyna się spinać i chce nas na siłę edukować :) Jeśli ktoś jest zainteresowany kryptowalutami to z pewnością szybko się rozezna w temacie. Ja uważam że rynek krypto jest mega niestabilny bo, skoro bitcoin w Październiku 2017 z dnia na dzień skoczył o 8400 % to niema tu mowy o jakiejś stabilności. Jeśli komuś się wydaje że krypto będzie tylko bez końca drożało to powodzenia :)
  7
 • avatar
  Konto usunięte
  ale tytuł to jest z dupy.. co się dzieje z benchmarkiem? tu już nie ma czego czytać, same clickbaity
  5
 • avatar
  gehaes
  zgadza się. świadomość dalej jest niewielka. gdyby ludzie byli świadomi o co z tym kryptoszajsem biega to tytuł newsa brzmiałby "0 na 3 Polaków chce kupić kryptowaluty"
  3
 • avatar
  mobil12
  Artykuł sponsorowany, czy zapchajdziura w sezonie ogórkowym ?
  Hubercik może powiesz kto jest emitentem tej "waluty" oraz kto i czym świadczy o jej wymienialności ... :P
  3
 • avatar
  marianb
  Wychodzi na to że jeden na trzech Polaków to idiota.
  3
 • avatar
  Nefae
  Ponad połowa polaków nie wie co to krypto waluty, ale jedna trzecia chce kupić. Dla bezpieczeństwa spytałem ponad 20 znajomych (w większości rodzinę) co to jest, słyszały 4 osoby, ŻADNA nie wiedziała o co chodzi.
  Badania z palca lub pytano 100% nerdów.
  1
 • avatar
  lynx_77
  Bardzo dobry artykuł. Morawiecki (wyznania handlowego albo taki pan co biega po pustym sklepie :-) pozamykał wszystkie polskie giełdy krypto, co nie przeszkadza aby wziąć kredyt np. 10k z banku i wyciągnąć 20k przy użyciu ich pieniędzy. Czyli coś co oni robia od 2k lat ale jak my teraz mamy taką opcję to się plujemy że narkotyki i broń się kupuje za to. Ha ha ha ha. A bank HSBC do czego służy debile ?
  -2
 • avatar
  Epsso
  Polacy nie mają wiedzy o krypto. Nie wiedzą nawet że są Polskie projekty krypto np. PrimeStone - PSC
  -2
 • avatar
  Cezarr
  Wysyp ekspertów w komentarzach za... a nie, już się wysypali :D
  -3
 • avatar
  Konto usunięte
  Inteligentni Polacy mają bardzo dobre pojecie o tym czym jest krypto waluta. Reszta pisze artykuły ha ha ha https://www.money.pl/gospodarka/kryptogielda-placi-ponad-milion-zlotych-za-dane-o-szantazyscie-6411269360977537a.html?fbclid=IwAR29mG1NGGyKL-3xs8JS8CnM9P7sVSOUnEGAymmSMSnnH3NGctsKPdQE4o8