Ciekawostki

By rozpoznać przestępcę wystarczą okulary

przeczytasz w 1 min.

Policjanci w chińskim Zhengzhou otrzymali na początku tego roku okulary przeciwsłoneczne, które mają wbudowaną kamerę połączoną z policyjną bazą danych. Po takim wstępie chyba wszystko jest już jasne.

Policjanci w Chinach otrzymali nową „broń”, a właściwie gadżet – to okulary przeciwsłoneczne, które są wyposażone w technologię do identyfikacji osób po twarzach. Funkcjonariusze będą poruszać się po przestrzeniach, takich jak stacje kolejowe, by wyłapywać ludzi, którzy choć chcieliby, to nigdzie nie pojadą.

Zintegrowana kamerka „wyłapuje” twarze, a następnie porównuje je z wpisami w policyjnej bazie danych. Dzięki temu policjant lub policjantka już po chwili wie, czy dany człowiek jest podejrzany lub poszukiwany i stanowi zagrożenie dla innych lub próbuje uciec z miasta. 

Okulary znajdują się na wyposażeniu kolejowej policji w Zhengzhou od początku tego roku. Okazuje się, że udało się już schwytać ponad 30 osób. Najważniejszy test jest jednak jeszcze przed funkcjonariuszami – za kilka dni świętowany będzie bowiem Chiński Nowy Rok, co dla milionów osób jest okazją do wyjazdu.

To kolejne rozwiązanie, które ma poprawić wykrywalność oszustów i przestępców w Chinach. Szacuje się, że do 2020 roku w kraju działać będzie ponad 600 milionów kamer CCTV, a wiele z nich współpracować będzie z technologiami rozpoznawania twarzy i stylu poruszania się (chodu).

„Inteligentne” okulary mają taką przewagę nad kamerami, że po pierwsze: nie są nigdzie przytwierdzone na stałe, a po drugie: mogą podążać za „obiektem”. Możliwe jest też przyjrzenie się temu ostatniemu z każdej strony.

W tej elastyczności „obrońcy prywatności” widzą jednak ogromne zagrożenie, a w samych okularach – kolejne narzędzie do inwigilacji społeczeństwa. Niepokoi to tym bardziej że do 2020 roku w Chinach ruszyć ma System Zaufania Społecznego, czyli nic innego jak system oceny obywateli.

Źródło: The Verge, Wall Street Journal. Foto: AFP/Getty Images

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  slo1q
  7
  Ale jak ten komputer ich rozpoznaje, gdy wszyscy wyglądają tam tak samo? :D
  • avatar
   Sharimsejn
   5
   Heh jeszcze niedawno takie coś było w filmach sci fi.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    "Porównanie zdjęcia zarejestrowanego przez kamerę z wizerunkami 10 000 przestępców przechowywanych w bazie danych urządzenia zajmuje... jedną dziesiątą sekundy."

    Wykorzystują do tego układy z siecią neuronową? SoC Kirin 970/980 czy coś innego?
    • avatar
     Q'bot
     2
     A potencjalnemu 'poszukiwanemu' wystarczą również zwykłe okulary przeciwsłoneczne na nosie z kiosku i już ich nic nie rozpozna ;]
     • avatar
      michal_mat
      1
      To może trochę więcej jaki mają plan w Chinach do 2020.
      Zakładają, że w każdym mieście w Chinach będzie system CCTV potrafiący zidentyfikować każdego obywatela z dokładnością nie mniejszą niż 90% w nie więcej niż 3 sek.
      BigBrother patrzy