Internet

Afery ciąg dalszy: polski rząd współpracował z NSA

przeczytasz w 1 min.

Tak przynajmniej wynika z nowego dokumentu.

NSA szpiedzy

Dzisiaj polska premiera książki „Snowden. Nigdzie się nie ukryjesz”, która odsłania tajemnice afery PRISM i przybliża historię spowodowanego przez Edwarda Snowdena wycieku poufnych informacji. Autor – Glenn Greenwald – który to zresztą spotkał się z samym zainteresowanym, odebrał od niego dokumenty i opublikował ich treść, jest teraz na celowniku służb i rządu, ale w myśl zasady, że gdy powie się A, trzeba też powiedzieć B, nie poddaje się. Przy okazji premiery swojej książki Greenwald opublikował także dokument PDF, w którym zamieszczone są oryginalne materiały, które autor otrzymał od Edwarda Snowdena. Jak się okazuje – w projekcie PRSIM wciąż jest jeszcze wiele niewiadomych. 

Serwis Niebezpiecznik doszukał się na 106. stronie tego dokumentu niezwykle interesującej, ale też niepokojącej informacji. Zgodnie z nią polski rząd współpracował z agencją NSA co najmniej od 2009 roku. Amerykańskie służby miały otrzymywać meta dane, a później nawet pełne treści połączeń internetowych. Wspólny projekt otrzymał kryptonim ORANGECRUSH, choć w Polsce funkcjonował raczej jako BUFFALOGREEN. W jego wyniku pozyskiwane były dane dotyczące Afganistanu, Bliskiego Wschodu i krajów Afryki.

NSA Polska depesza
Depesza potwierdzająca współpracę NSA i rządu Polski (fot. Niebezpiecznik)

Już nie z dokumentu, a z wspomnianej wcześniej książki pochodzi natomiast wykres (umieszczony poniżej), z którego wynika, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego mogła każdego dnia przechwytywać przeszło 3 miliony prowadzonych przez Polaków rozmów telefonicznych. W tym przypadku nie wiadomo jednak czy działania również miały aprobatę naszego rządu.

NSA Polska wykres
Wykres, pokazujący statystyki podsłuchiwania Polaków przez NSA (fot. Niebezpiecznik)

Pozostaje też pytanie – jeśli polski rząd zgadzał się na współpracę, to co otrzymał w zamian?

Źródło: Niebezpiecznik, Glenn Greenwald, NPR

Komentarze

47
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  26
  cisza jak makiem zasiał...
  • avatar
   Marucins
   17
   Komunizm nigdy w tym kraju nie zniknął.
   • avatar
    hex3n
    6
    Żyjemy w popieprzonych czasach...
    • avatar
     .Alx.
     6
     Głupcze !

     Nie ma "rozsądnej inwigilacji" gdy w grę wchodzi szpiegowanie całego społeczeństwa ! Takie postępowanie zawsze prowadzi to rządów TOTALITARNYCH.
     Jeśli każdy obywatel WIE, że jest szpiegowany, to zaczyna się bać i tylko od rządzących zależy CZEGO BĘDZIE SIĘ BAŁ ! Dziś to może być przestępstwo kryminalne, ale jutro za akt terroryzmu uzna się krytykę rządzącej ekipy.
     De facto już tak jest, bo w Polsce mamy wprawdzie wolność wypowiedzi, ale PO WYPOWIEDZI już niekoniecznie...
     • avatar
      Author
      5
      Ja sie czuje zdradzony przez rząd. Dlaczego ktoś ma mnie podsłuchiwać bez wyroku sądu. Ja nie jestem o nic podejrzewany, jestem niekarany, żadna sprawa przeciwko mnie się nie toczy.

      Nie mam żadnych punktów karnych ani mandatów. Ostatni mandat dostałem w 2004 roku więc dlaczego obcy wywiad mnie podsłuchuje?

      Wygląda na to, ze polski rząd i amerykańskie służby mają więcej do ukrycia niż ja stąd mnie podsłuchują bo boją sie o władze i swoje wpływy.

      W końcu dlaczego służby powołane do ochrony i opłacane z moich podatków przypomnę, że opodatkowanie w POlsce wynosi prawie 90% czyli oficjalne niewolnictwo, dlaczego te służby mnie nie chronią a prawo zakazuje mi ochrony osobistej takiej jak noszenie broni czy obrony przed bandytami.

      Czuje się jak wiezień w obozie pracy mam cicho siedzieć oddawać 90% wypłaty na państwo i mam się zgadzać żeby jakieś zboczki za moje pieniądze mnie podglądały i podsłuchiwały.

      Dość! Dalej tylko wojna!

      • avatar
       Konto usunięte
       4
       Pewnie, że współpracował i to chętnie, pomachując przy tym z zadowolenia ogonem. W zamian jak zawsze otrzymał pokaźną liczbę poklepań po plecach. To samo robi dzisiaj. W PRL, przy mocnej współpracy i przyjaźni z jedynie słusznym partnerem ze wschodu, z którym mamy mocne więzy choćby przez spożycie na głowę i najładniejsze na świecie kobiety, nigdy nie miałoby to miejsca.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        w dyskusji powyżej przewiną się wątek, czy lepiej być sługusem Rosji czy USA. Napiszę tylko tyle. Wystarczy spojrzeć na Ukrainę, Kazachstan i parę innych aby się przekonać, że bycie sługusem Rosji to gorsze rozwiązanie. Nie twierdzę że bycie sługusem w ogóle jest czymś dobrym. Niestety Polska jest zbyt słaba przede wszystkim politycznie, aby sługusem nie być. Mówiąc wprost, mamy durni a nie polityków a teraz kolejna wiosenna kampania buraczana do UE właśnie trwa.
        • avatar
         Hakuren
         1
         Od czasów dezercji Kuklińskiego nie mamy żadnych tajemnic przed sowłoczą zza oceanu. Zupełnie bez wazeliny...dajemy.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          Kto się boi najbardziej podsłuchiwania, chyba głównie przestępcy, bo mnie to tam już jebie szczerze mówiąc.
          • avatar
           stalkerpl
           1
           kolejny dowód na to że tym krajem rządzą zdrajcy którzy by nas sprzedali za poklepanie po pleckach przez obame i pod stołem oczywiście przyjęliby torbę dolarów ale czemu sie dziwić skoro matołki i tak na nich zagłosują nawet gdyby wam pluto w twarz
           • avatar
            KMyL13
            0
            A czego po tych sprzedawczych postkomunistycznych świniach mnożna było się spodziewać?

            Na szczęście na przykładzie nadchodzących wyborów do europarlamentu widać, że naród się budzi i poparcie dla KNP rośnie- a mam nadzieję, że jak dodjdą oni do władzy, to zaprowadzą w tym kraju porządek i rozliczą tę złodziejską bandę...
            • avatar
             Konto usunięte
             -1
             Ale wy się emocjonujecie, pierdolety takie wypisujecie że nie wiem. Powiedzcie no z jakiej racji ktoś miałby się wami zainteresować? Służby co robić nie mają? Mają się zainteresować imć kowalskim naparzającym na forum benchmarka o tym że intel to syf a amd jest ok?

             Weźcie się puknijcie w te berety. Poza tym mylicie pojęcia. Podsłuch dzisiaj to nie jest podsłuch jak kiedyś ze ktoś stal pod drzwiami i słyszał każde słowo i je notował. Dziś podsłuch to tak naprawdę możliwość techniczna bo liczba danych jest niewyobrazalna i nikogo nie stać by było na ich przetwarzanie. Ile mln ludzi jest w Europie ile mld na świecie...

             No i jeśli Amerykanie mają podsłuchiwać to na pewno wybiorą użytkownika benhchmarka o wyje....m w kosmos ego a nie polityka, biznesmena, dyplomatę...

             To się nazywa przewrażliwienie na punkcie własnej d..y.

             Poza tym tak sie oburzacie że Amerykanie mają czelność to, przepraszam ale każde państwo ma czelność! I każde państwo robi to od dziesiątków lat. Za to z was tacy wywrotowcy ze na pewno interesuje sie wami nie tylko USA ale i Rosja i Niemicy i Wielka Brytania i Francja, no każde kuźwa państwo chce mieć nagrane rozmowy użytkownika benchmarka.... turlam się ze śmiechu.

             Myślicie że Rosjanie to też nie podsłuchują? Ależ oczywiście tylko że w Rosji nie ma takich zdrajców jak Snowden, było paru to skończyli z polonem w herbacie, kulą w czole, itp itd więcej nikt nie wyskoczy jeszcze długo. A Snowden też myślał o ile sam nie był wtyką że ratuje świat przed niedobrymi kapitalistami pakując go w ręce Rosyjskiego bestialstwa które objawiało się choćby w działaniach NKWD, KGB, GRU, a także pośrednio w naszych służbach PRLu. Jak byście poczytali parę książek np Litwinienki to 100 razy bardziej wolelibyście być podsłuchiwani przez Amerykę niż przez FSB. Z historii byście wiedzieli jaki jest stosunek zabitych, zakatowanych niewinnych ludzi z ręki służb Rosyjskich (ZSRR) i amerykańskich. USA wykonują "chirurgiczne cięcia" przy których przypadkowe ofiary liczy się w jednostkach, ale rosyjskie działania powodują miliony ofiar: prześladowanych, zabitych, torturowanych (i to nie jaką tam wodą przez ręcznik, ale bardzo boleśnie i krwawo, bestialsko) zesłanych na katorżnicze prace na sybir.
             • avatar
              Konto usunięte
              -1
              Trzeba było nie głosować za wstąpieniem do Uni ani nie wybierać pejsiastych sługusów z PO, PiS, którzy sprzedali ten kraj za grosze korporacjom i bankom z zagranicy. Teraz podsłuchują,żeby na czas reagować na czas buntów, rozruchów itp itd bo w końcu ludzie będą mieli dość tego syfu a jak siądą goła dupą na betonie to i nic do stracenia nie będą mieli a wtedy panowie w czarnych kominiarkach wjadą zrobią kuku i zapakują do plastikowego worka. W sumie wcale bym się nie dziwił jakby już ruszyła masowa produkcja plastikowych trumien tak jak w USA. No ale tak w tvn trąbia dalej jaka to Polska demokratyczna i państwo prawa i wogóle. Proponuję dalej słuchać mądrej szklanej kuli oni tam mają gotowe rozwiązania na każdy problem. Prawda jest taka że Polska i 37 milionami Polaków - tych kilka baniek, które już wyjechało, rządzi banda patałachów i złodziei, która już dawno powinna wisieć na drzewach. Drzew od Warszawy do Krakowa, albo do Gdańska spokojnie wystarczy ja nie wiem na co czekamy ?
              • avatar
               wdowa94
               -2
               Niech sobie podsłuchują, i tak moje IP jest wykrywane na drugim końcu polski, a moich danych osobowych nie ma w żadnym dokumencie.

               Mnie mogą sobie podsłuchiwać do woli ;)
               • avatar
                jkbrenna
                -4
                podsluchiwali, jeczenie i zarzekanie, dziwne, jak Putin przez 10 lat podluchiwal cale BRD ( i dlatego byl tez swego pewny w czasie wojny w Gruzji i teraz w Ukrainie, i ze ze strony BRD nic mu nie grozi) to jakos sie nad tym przelatuje..
                • avatar
                 Renji
                 -18
                 Inwigilacja rozsądna nie jest wcale taka zła. A co cię obchodzi że ktoś kto sie nie zna z kim nie masz styczności przeczytał twojego e-mail? Mnie nic, chce niech czyta. Głównym zadaniem wywiadu jest zbieranie informacji.

                 Tylko fajnie by było jak by to służyło słusznym celom, zarządzane było przez organizację niezależną i 100%owego zapewnienie poufności tych danych jeśli nie dotyczą bezpieczeństwa narodowego. A w Polsce może i miało służyć a wyszło jak wyszło. Politycy nie powinni mieć w ogóle dostępu do takich rzeczy. U nas jak już coś takiego jest to tylko po to aby politycy sie na wzajem inwigilowali.


                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Sad but true... :(

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login