Ciekawostki

Ponad 150 mln euro - Orange Polska (jednak) musi zapłacić karę

przeczytasz w 1 min.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił odwołanie firmy Orange Polska. Kara nałożona przez Komisję Europejską została więc utrzymana, a do tego doszły jeszcze odsetki.

Grzywna w wysokości 127,6 miliona euro plus 23,7 miliona euro odsetek – razem ponad 151 milionów. Tyle do zapłacenia ma firma Orange Polska, której odwołanie zostało oddalone przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czym zawiniła? Nadużywaniem swej pozycji dominującej w sektorze dostępu do Internetu

Sprawa ciągnie się od wielu lat. Wspomniana kara za nadużywanie pozycji i utrudnianie dostępu do własnej infrastruktury (TP SA) innym operatorom została nałożona na Orange Polska przez Komisję Europejską w 2011 roku. Było odwołanie do Sądu Unii Europejskiej, które zostało oddalone i teraz to samo stało się z odwołaniem do TSUE.

Decyzja jest więc ostateczna i Orange Polska musi zapłacić. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że chcą zrobić to jak najszybciej – wszystko wskazuje na to, że już w sierpniu – by zamknąć wreszcie tę sprawę. 

Według Komisji Europejskiej firma Orange Polska (a właściwie wtedy jeszcze Telekomunikacja Polska) w okolicach 2010 roku była zobowiązana do udostępniania swojej sieci innym operatorom, ze względu na swoją pozycję „operatora dominującego”. Nie robiąc tego, działała monopolistycznie i ograniczała konkurencję.

Źródło: Wirtualnemedia, PAP

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  9
  No i prawidłowo.
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   TPSA/Oragne udostępniając infrastrukturę pomniejszym podmiotom w tajemnicy stosowali "serwery filtrujące" generujące zakłócenia i destabilizujące łączność.
   Zostali przyłapani i dostali za to karę już dawno temu. Obiecali że serwery wyłączyli.

   Na rynku jest konkurencja i wybór, w.w szumowiny omijam z daleka.
   • avatar
    Pener
    -9
    Kolejne debilne kary, a unia się bogaci
    • avatar
     illuminati
     0
     Bo infrastruktura powinna być tak na prawdę państwowa, czy to drogi, kanalizacja, kable elektryczne czy internetowe a także wszelkie nadajniki. To wszystko powinno należeć zwyczajnie do państwa i wszelkie firmy powinny płacić najzwyczajniej za prawo do użytkowania, tak jak teraz zapewne firmy płacą orange za dostęp do całej infrastruktury.