Ciekawostki

Ponad pół wieku z płytami Blu-ray Panasonic

Andrzej Michalski | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Panasonic przedstawia pierwsze na świecie dyski Blu-ray certyfikowane przez TUV Rheinland,  które bezpiecznie przechowują dane przez przeszło 50 lat.

Panasonic Corporation, światowy lider wśród dostawców elektroniki użytkowej wysokiej jakości, ogłosił, że jego dyski Blu-ray LM-RE25DE/50DE oraz LM-BR25LDE/50LDE są pierwszymi płytami, które zyskały certyfikację prestiżowego instytutu badawczego TÜV.  Japońska filia laboratorium TÜV Rheinland przeprowadziła kompleksowe badania dysków Blu-ray w tym 4 produktów Panasonic. Wszystkie nośniki firmy Panasonic zdały test, podczas gdy konkurencyjne produkty nie sprostały ostrej weryfikacji laboratorium.

Laboratorium przeprowadziło również testy wytrzymałościowe produktów. Trwające 750 godzin badania zostały przeprowadzone w wysokiej temperaturze około 80oC oraz wilgotności 80%. Testowane produkty przeszły weryfikację w stanie nienaruszonym. Panasonic przeprowadził dodatkowo przyspieszone badania żywotności, aby określić maksymalny czas archiwizacji swoich nośników Blu-ray. Testy wykazały, że produkty Panasonic oferują przeszło 50 lat bezpiecznego przechowywania danych w temperaturze pokojowej 25oC oraz 80% wilgotności powietrza.

TÜV Rheinland szczegółowo przebadał produkty pod względem występowania tak zwanych „Substancji Wysokiego Ryzyka” (SVHC), których występowanie monitorowane jest przez Europejską Agencję Chemikaliów (European Chemicals Agency – ECHA). Szczegółowe testy wykazały, że nośniki Blu-ray Panasonic nie zawierają żadnej z 15 szkodliwych substancji objętych monitoringiem.

W rezultacie testowane produkty firmy Panasonic otrzymały certyfikat TÜV Rheinland.
Wyniki i szczegóły przeprowadzonego testu można znaleźć na internetowej platformie TÜV Rheinland www.tuvdotcom.com, po wpisaniu w polu wyszukiwania numeru identyfikacyjnego dysków Blu-ray Panasonic – 0000000050.

źródło: informacja prasowa

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  ciekawe czy za 50 lat będzie ktos wiedzial jak taką płyte BR odczytac :)
  sądząc po obecym tempie rozwoju technologii to raczej nie
  niech ktoś powie mi czy ma stacje dyskietek w swoim kompie?
  że o laptopach już nie wspomne
  BR jest przyszłością, ale nie tak odległą i myśle że za 10-15 lat będzie już coś nowszego lepszego i wogole ...
  ale puki co takie BR warto miec, sam mam nagrywarke i odtwarzacz pod TV, zwłaszcza, że nie jest taki sprżet wcale drogi - taki dajmy na to LG BD370 kosztuje ok 650zł
 • avatar
  Bany_krk
  zauważ że DVD upowszechniło się dopiero wtedy jak łącza internetowe stały się na tyle szybkie żeby ściągać obrazy DVD
 • avatar
  XaRaDaS
  Ale to chodzi o BD nagrywalne, czy tłoczone ?? Bo jak nagrywalen, to te testy niech se wsadzą bardzo głęboko. Ciekawe czy Panasonic jest w stanie dać mi gwarancję 50 lat na zachowanie danych na nośniku :D jak tak, to biorę i za 49 lat spotykam się w sądzie o milionowe odszkodowanie w $ :D
 • avatar
  SoundsGreat
  "Panasonic przedstawia pierwsze na świecie dyski Blu-ray certyfikowane przez TUV Rheinland, które bezpiecznie przechowują dane przez przeszło 50 lat."

  A poparli to jakimiś badaniami, które rozpoczęli 50 lat temu?
 • avatar
  Lightning
  Ciekawe, czy ktoś będzie chciał zainstalować Windoows xp za pięćdziesiąt lat :D
 • avatar
  Konto usunięte
  A czy blu-ray to nie bardziej "upakowane" dane niz np na DVD:)? Jedna rysa (o którą nie trudno) i plyta może 2 dnia nie doczekac:)
 • avatar
  Konto usunięte
  A co do stacji dysków czy ktoś ma jeszcze stację nie 3.5
  tylko 5.25 ?
 • avatar
  Konto usunięte
  Wejdą płyty i zapis holograficzny to wtedy się okaże co jest lepsze :D
  BR - to niezła rzecz:) Jednak tylko do odtwarzania :) Zapis ok 25-50GB trochę chyba musi trwać... a mnie już szlak trafia jak DVD się nagrywa...lol