Internet

Poznań miastem z najbezpieczniejszymi sieciami WiFi

przeczytasz w 1 min.

Internet bezprzewodowy jest dziś wykorzystywany na co dzień zarówno w sieciach prywatnych jak i w ogólnodostępnych hotspotach w wielu miastach. W miarę rozwoju technologii wzrasta bezpieczeństwo, a kto nie stosuje się do najnowszych blokad, jest narażony na włamanie. Firma Kaspersky Lab Polska przebadała już po raz drugi największe miejscowości w Polsce, sprawdzając które z nich cechują się najlepszym statystycznym zabezpieczeniem łącz WiFi.

Poprzednich pomiarów dokonano między lipcem, a listopadem roku 2009. Dzięki temu na wykresie możemy zaobserwować czytelny wzrost bezpieczeństwa w najlepiej chronionym mieście - Poznaniu. Nieznacznie spadł procent sieci bezprzewodowych pozbawionych jakiegokolwiek szyfrowania. Zmieniły się jednak proporcje między prostszym typem zabezpieczeń, WEP, a bardziej nowoczesnymi WPA i WPA2. Oczywiście, na korzyść tego drugiego, o ok. 15%. Pełen raport, uwzględniający miejsce badania i producentów sprzętu sieciowego został umieszczony do wglądu w sieci.

Zabezpieczenia sieci WiFi - Poznań
 

Niemalże 1200 zbadanych sieci na odcinku 10 km nie świadczą oczywiście o ogólnym bezpieczeństwie. Testy zapewniają jedynie dane statystyczne pokazując jak zmienia się dbałość o szyfrowanie danych. Warto zdać sobie sprawę jak wielu użytkowników nie chroni swojej sieci, a także zadać sobie pytanie - czy jestem jednym z nich? 
 

Więcej o bezpieczeństwie:

Źródło: Inf. prasowa Kaspersky Lab Polska

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  omnik
  0
  No wiadomo, Stołeczne Miasto Poznań rulz ;D
  • avatar
   Fourth Illusion
   0
   najbezpieczniejsze ? ja bym powiedizal najbardziej chytre na swoje wi fi co by ktos potrzebujacy nie uzyl mojego wi fi
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Jakiś czas temu kumpel łamał hasło w jednej sieci, podniecał się, że zrobi to w kilka minut bootowanym z płyty linuchem. A i tak okazało się, że hasło było "dupa".
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Brali pod uwagę sieci z ukrytym SSID?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Teraz wiem że Poznań to szerokim łukiem omijać xD
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ale zaraz się zacznie wojna które to miasto jest rzeczywiście lepsze :)
       • avatar
        Kenjiro
        0
        Cóż, jeśli 40% sieci Wi-Fi jest w zasadzie pozbawione sensownych zabezpieczeń, to należy się głęboko zastanowić nad sprzedażą urządzeń z już prekonfigurowaną siecią z co najmniej WPA.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         U mnie też byli jak widać na stronie Viruslist.pl nawet raczej na pewno złapali moje wi-fi zabezpieczone WPA2 . W wielu miastach są punkty dostępowe Wi-Fi za darmo np Łódź ul Piotrkowska , Manufaktura , Port Łódź , i setki innych miejsc. A co do zagranicy tam Wi-Fi w miastach to norma dzienna u nas nie widziałem (jeszcze) kogoś z laptopem w parku serwującego po internecie. Do któregoś roku mają wprowadzić darmowy internet ale jak dla mnie to tylko teoria