Technologie i Firma

Chcesz pracować wydajniej? Pracuj zdalnie!

przeczytasz w 3 min.

Coraz chętniej pracujemy w domu, a pracodawcy dają nam ku temu większe możliwości. Jak dokładnie prezentują się statystyki dotyczące mobilnej pracy?

Praca_zdalna_tablet

Stajemy się coraz bardziej mobilni w życiu prywatnym i zawodowym. Coraz częściej i chętniej wykorzystujemy też smartfonytablety nie tylko do rozrywki, ale również do pracy. Dodając do tego powszechny dostęp do chmury i możliwość edycji firmowych danych z dowolnego miejsca i niemal dowolnego urządzenia, otrzymamy obraz dzisiejszych czasów, kiedy to zaciera się granica między czasem poświęcanym na sprawy służbowe, a czasem wolnym.

Tradycyjny model, w którym pracowaliśmy zza biurka w systemie „od - do” odchodzi do lamusa. Dziś chętnie wybieramy możliwość pracy zdalnej, cenimy sobie elastyczne rozwiązania i chcemy łączyć obowiązki służbowe z prywatnymi. Na przekór opiniom sceptyków, elastyczny czas pracy zwiększa naszą produktywność oraz pozwala lepiej zadbać o sprawy prywatne. Przyjrzyjmy się jednak danym statystycznym i sprawdźmy, czy potwierdzają tę optymistyczną ideę.

Najlepiej jest pracować „po swojemu”

Według badania „Nowoczesne IT w MŚP 2015” przeprowadzonym przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoftu, rzeczywistość pracy zdalnej prezentuje się o optymistycznie i dobrze rokuje na przyszłość. Ponad jedna czwarta polskich pracowników firm z sektora MSP (26%) biorących udział w przytoczonym badaniu, przyznała, że na najlepsze pomysły dotyczące spraw zawodowych wpadła przebywając w domu. Do olśnienia w miejscu pracy przyznało się tylko 14 proc. ankietowanych, różnica jest więc zauważalna.

Coraz częściej wykorzystujemy do pracy urządzenia mobilne oraz pracujemy na własnym sprzęcie, co pozwala przeplatać obowiązki zawodowe i sprawy prywatne. Często jesteśmy najbardziej produktywni i pomysłowi, gdy jesteśmy zrelaksowani, dlatego też coraz popularniejsze jest wykorzystywanie czasu wolnego na załatwianie spraw zawodowych. Tłumaczyć to może deklaracja 22 proc. ankietowanych, którzy przyznali, że zajmują się sprawami zawodowymi tuż przed snem oraz 16 proc. pracujących z samego rana, jeszcze przed oficjalnym wyjściem do pracy. Mało tego, co dziesiąty uczestnik badania pracuje w trakcie podróży środkami komunikacji miejskiej.

Praca_zdalna_kobieta

Życie prywatne w pracy

Praca poza sztywnymi godzinami sprawia, że w czasie wykonywania obowiązków służbowych, często zajmujemy się również sprawami prywatnymi, za zgodą przełożonych. 49 proc. respondentów przyznało, że w godzinach pracy korzysta z bankowości elektronicznej, 42 proc. odwiedza strony internetowe niezwiązane z ich obowiązkami. Ponadto ponad jedna czwarta objętych badaniem pracowników robi zakupy przez internet w czasie pracy.

Powyższe wyniki wyraźnie sugerują, że sztywny podział dnia, na godziny pracy i czas wolny, nie ma już dziś racji bytu, głównie dzięki rozwojowi nowych technologii i upowszechnieniu dostępu do zasobów internetu. Warto dodać, że aż 63 proc. menedżerów aprobuje przeplatanie pracy i życia prywatnego, o ile nie koliduje on z wykonywaniem zadań służbowych.

Rozwój technologii opartych o chmurę obliczeniową powoduje, że pracownicy mają bezpieczny dostęp do służbowych plików w zasadzie z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie. Dzięki temu mogą oni realizować powierzone zadania nie tylko w czasie fizycznej obecności w biurze. Wystarczy, że mają przy sobie urządzenie mobilne - mówi Przemysław Szuder, Dyrektor działu Small & Medium Business Solutions and Partners w Microsoft.

Technologiczne korzyści

Respondenci zgodnie przyznali, że powszechny dostęp do nowych technologii sprzyja wykonywanej pracy. Ponad połowa z nich (55%) zauważa, że technologie mobilne nie tylko pozwalają na oszczędzanie czasu, ale też pozytywnie wpływają na produktywność. 22 proc. ankietowanych przyznaje też, że inwestycje w nowoczesne rozwiązania IT zwiększyłyby satysfakcję pracowników.

praca_mobilna

Dziś z urządzeń mobilnych korzystamy nie tylko prywatnie, a firmy coraz chętniej wyposażają swoich pracowników w odpowiednie oprogramowanie do pracy zdalnej, dbając przy tym o bezpieczeństwo floty urządzeń. Firmą korzystającą z dobroci nowoczesnych rozwiązań i zauważającą ich jednoznacznie pozytywne cechy jest Grecos Holiday, rozpoznawalna marka w polskiej branży turystycznej. Jak zauważa Wojciech Skoczyński, komentując zalety mobilnych technologii oraz oprogramowania - W przypadku pożaru lub innego nagłego zdarzenia losowego nie ma ryzyka przerwania ciągłości biznesowej. Dokonujemy zakupu nowych komputerów i otrzymujemy natychmiastowy dostęp do naszych danych, bez potrzeby czasochłonnych instalacji.

Stopień wykorzystania nowoczesnych technologii i popularność pracy zdalnej zdają się wykazywać tendencje wzrostową, zastępując tradycyjny model podzielony na czas pracy i czas wolny. Polskie firmy zaczynają zdawać sobie z tego sprawę i odkrywają korzyści płynące z pracy zdalnej, co dobrze rokuje na przyszłość, zwłaszcza że dostawców potencjalnych rozwiązań i narzędzi, pozwalających na mobilną aktywność jest naprawdę wielu.

Powyższe zmiany i prawidłowości rządzące nowymi rozwiązaniami podsumowuje Przemysław Szuder z Microsoft - Warto pamiętać, że urządzenia mobilne to zaledwie pierwszy krok, najważniejszy jest dostęp do istotnych z punktu widzenia biznesu danych, systemów, aplikacji, dzięki rozwiązaniom chmurowym. Usługa Office 365 jest odpowiedzią na tę potrzebę i sprawia, że użytkownik ma przy sobie na stałe przenośne biuro. Dzięki temu ma swobodny dostęp nie tylko do firmowej poczty, ale także wszystkich dokumentów, arkuszy czy prezentacji. Umożliwia mu to pracę z dowolnego miejsca, także wtedy, kiedy ma najlepsze pomysły, a niekoniecznie siedzi przy biurku.

Źródło: Microsoft

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  topiq
  5
  Praca zdalna wymaga bardzo dużej samodyscypliny i bardzo dobrej organizacji czasu. Ja bym się raczej w domu przy rocznym dziecku nie skupił, ale żona mogłaby dorobić w czasie gdy mała śpi. Tylko w ilu firmach w Polsce jest możliwość takiej pracy...
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Praca zdalna jest fajną sprawą jak można sobie jednocześnie podróżować po świecie, ale praca w domu, to raczej opcja dla typowych introwertyków i osób z dużą ilością obowiązków domowych.

   Dla innych siedzenie i pracowanie w domu, jak jakiś jaskiniowiec, wcale takie fajne nie jest. Praca to też praca zespołowa, dzielenie czasu i przestrzeni z własną ekipą, wyjścia po pracy, dzielenie się pomysłami, rozwiązaniami, wpływanie na bieg projektu, spotkania z klientami itd. Bez tego można się zamulić w domu po same uszy.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ciekawe jak mam pracować zdalnie mając zainstalowany windows 10, w którym nie da się wyłączyć blokowania neta po włączeniu vpn. Bo MS miau prostą rzecz do zrobienia ale i tak ją sp....ił. Pomijając już fakt, że próba włączenia vpn, tak jak się to robiło w poprzedniej wersji systemu, powoduje wejście w ustawienia vpn. Widać komuś tam w hameryce mocno słonko przygrzało kiedy wymyślał jak skomplikować działanie vpn. ;-)