Pralki

A może nowa pralka LG? - czego można się spodziewać po linii na 2016 rok

przeczytasz w 4 min.

Cisza, niskie zużycie wody, oszczędność czasu i niezawodność - tak LG Electronics chwali swoją najnowszą serię pralek.

Nadeszła jesień, pora gdy trzeba zmienić odzież na cieplejszą. To zdaniem LG także świetny moment by wprowadzić na rynek nowe modele pralek, które wyposażono w takie technologie, takie jak TurboWash, 6 Motion czy Direct Drive. Brzmi jak reklama, którą już słyszeliście. To prawda, pralka powinna przede wszystkim dobrze prać i być bezawaryjna. 

Lecz nawet będąc sceptycznie nastawionym do technologii, które kryją się we wnętrzu urządzeń towarzyszących nam przecież od dawna, warto zastanowić się, czy jednak niektóre z nich nie byłyby faktycznie przydatne.

LG pokazało nam swoje „flagowe” modele na rok 2016 podczas kameralnego spotkania w jednym z warszawskich apartamentowców. Pokaz dowiódł jednego. Nie ważne jak zaawansowana byłaby pralka, to zawsze musimy znaleźć miejsce by ją ustawić. I to ustawić dobrze, bo nawet najbardziej kosmiczna technologia nie pomoże, gdy niefachowo dokonamy instalacji.

Pralka może stać w łazience, w kuchni, a nawet w salonie. Tak, to nie żart, bo pierwszą z cech, którymi chce się pochwalić LG, jest cisza podczas pracy.

Cicho i stabilnie

Na załączonym filmie możecie zobaczyć działającą pralkę LG. Pralka wiruje z prędkością 1200 obrotów na minutę i stoi na kieliszkach z marketu. Owszem, powiecie, że w środku pewnie nie ma wkładu (to prawda), ale i tak stabilność urządzenia robi wrażenie. Szczególnie na osobach, które nadal korzystają ze starszych hałaśliwych pralek i nie widziały już wcześniej nowoczesnych urządzeń w akcji.

Na nas, obcujących z technologiami, nawet jeśli nie są to technologie łazienkowe, wrażenie zrobić trudno. Część pomysłów, które LG wykorzystało w nowych pralkach znana jest już od dawna. A jednak wszyscy zgromadzeni wpatrywali się w wirującą pralkę jak urzeczeni. Drugi klip pokazuje drgania jakie wywołuje pralka na piramidzie z kieliszków z szampanem.

Gdy wyłączymy wirowanie, robi się jeszcze ciszej, dużo ciszej. Po włożeniu prania pralka… Wiem, każdy chciałby poznać odpowiedź na to pytanie. Tej odpowiedzi udzielimy dopiero po testach.

Tymczasem przyjrzyjmy się jakie inne ciekawe rozwiązania, te już znane ze starszych modeli i te całkiem nowe, trafiły do najnowszej na polskim rynku serii pralek LG.

Klasyczna nowoczesność

Wszystkie pokazywane pralki wyposażono w panele z przyciskami lub dotykowe, pokrętłami i wyświetlaczami LEDowymi, ale bez dużych ekranów LCD. Osoby, które gustują w bardziej tradycyjnym sposobie interakcji z urządzeniami AGD powinny być zadowolone.

A jeśli zechcemy poczuć się nowocześnie, to każda z pralek ma wbudowane Wi-Fi i NFC, by sterować nimi za pomocą aplikacji na smartfona (LG Smart Loundry). Możemy nawet wgrać do pamięci pralki nowy program jeśli te już dostępne nie pasują do naszej odzieży. Szkoda, że jeszcze nie jest możliwe (u nas) zdalne uruchamianie pralki, ale jak się dowiedziałem wprowadzenie tej funkcji to kwestia czasu.

Aplikacja dysponuje gotowymi przepisami na pranie zależnie od potrzeb użytkownika, udostępnia również statystyki pomocne przy ocenie stanu pralki, pomaga w jej prawidłowej instalacji.

Dla bezpieczeństwa elektroniki zalano ją całą w silikonie. Zawsze jednak może coś innego ulec uszkodzeniu. Gdy coś takiego się wydarzy należy zadzwonić na specjalny numer serwisu, aktywować w pralce tryb diagnostyki (Smart Diagnosis) i zbliżyć smartfon do panelu sterującego. Pralka połączy się z pomocą NFC ze smartfonem, „pogada” po swojemu z serwisem i ten będzie wiedział jakie kroki należy przedsięwziąć jeszcze przed wizytą serwisanta.

10 lat gwarancji, ale powinna wytrzymać dwa razy dłużej

Wszystkie prezentowane pralki wyposażono w tak zwane silniki Direct Drive. LG stosuje to rozwiązanie już od pewnego czasu i stara się je usprawniać.

W silniku DirectDrive napęd nie jest przenoszony paskiem na tuleję połączoną z bębnem tak jak w starych pralkach, a sam silnik jest zintegrowany z bębnem. To pozwala na zwiększenie rozmiarów bębna przy zachowaniu standardowych wymiarów (większy bęben, to i większy załadunek), wspomniane wyciszenie urządzenia i trwałość sięgającą 22 lat.

Tak wynika z testów symulujących użytkowanie pralki przez długi czas, które przeprowadziło stowarzyszenie VDE. Naklejki na obudowie są bardziej zachowawcze, przypominają o 10 latach gwarancji na silnik i jego części.

To sporo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w dzisiejszych czasach nowe sprzęty nie cieszą się opinią trwałych. Mieć dziś pralkę, która działa od 10 i więcej lat nie zaskakuje. Lecz kupić dziś taką, o której to samo powiemy za 10 lat? W to nie każdy uwierzy. LG liczy, że pozytywnie zaskoczy nas pod tym względem.

Dorzucanie prania - żaden problem

Na prawie każdym etapie prania, z wyjątkiem wirowania, do pralek LG można dorzucić pranie. Wykorzystywany jest tu bardzo prosty pomysł. Przyciskiem pauza zatrzymamy pranie i po 3 sekundach otworzymy drzwiczki by dołożyć to co potrzeba. LG zapewnia, że dzięki przechyleniu bębna nie musimy martwić się o wylanie wody.

Eco Hybrid, 6 Motion, TurboWash - znane i nieznane funkcje

Najbardziej irytujące w nowoczesnych wersjach sprzętów AGD, które towarzyszą nam od zawsze, są funkcje bajery nie dające większego zysku. LG chwali się, że w jego przypadku każde rozwiązanie jest stworzone z myślą o konkretnej potrzebie. I tak.

Technologia Eco Hybrid w pralko-suszarkach LG wykorzystuje dwa tryby suszenia by oszczędzać czas i wodę. Pierwszy etap to suszenie bez dodatku wody, a drugi jest krótszy od tradycyjnego programu o 10 minut.

Przyśpieszenie pracy to idea, która legła również u podstaw trybu TurboWash. Pozwala on zamknąć cykl prania w niespełna godzinie (59 minut). LG twierdzi, że w porównaniu z normalnym cyklem prania daje to oszczędność 15% prądu i 40% wody.

6 Motion to funkcja z której LG jest już znane. „Składa się z sześciu unikalnych i autonomicznych ruchów bębna”. Jak to rozumieć? Jest to sześć sposobów obracania bębnem pralki, każdy dostosowany do innego rodzaju tkanin czy odzieży. Może to być ruch pełnoobrotowy, filtrowanie by lepiej namoczyć wsad, intensywny półobrót by lepiej rozpuszczać detergenty, kołysanie dla delikatnych tkanin, rolowanie na noc i upuszczanie by koszule nie były pogniecione.

Ile to wszystko kosztuje?

Najnowsza seria pralek LG obejmuje różne modele o głębokości 60 cm i 44 cm. Część z nich ma dodatkowe funkcje suszarki. Nie wszystkie funkcje są dostępne w każdej pralce, dlatego warto wcześniej przejrzeć opis każdej z nich. Najważniejsze modele to:

Źródło: LG, inf. własna, fot: Alicja Żebruń

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  8
  no tak, wirowanie z idealnie wyważonym bębnem, nawet stare pralki by przeszły ten test.
  Ja też zawsze piorę puste pranie i mi nie wibruje pralka nic a nic.
  • avatar
   Wasek
   2
   10 lat gwarancji to super sprawa przy sprzętach domowych, ale czy gwarancja również obejmuje elektronikę?
   • avatar
    tommo1982
    2
    Pierwsze z tego wszystkiego to padnie lozysko. Przy takich obrotach i przeciazeniach od tych wspanialych programow. Silnik w mojej Indest sprzed 7lat dziala dalej, elektronika tez, tylko lozysko sie rozsypalo. Beben klejony - pralka na zlom.
    • avatar
     zVisior
     1
     Pewnie padnie elektronika miesiąc po gwarancji jak w LG L9.
     • avatar
      Wozik
      1
      "Flagowe modele pralek". Padam ze śmiechu.
      • avatar
       Marcin5611
       0
       Rok temu kupiłem lg z silnikiem 6 Motion i faktycznie jest bardzo cicha jak napralkę oraz prawie nie ma wibracji(przy pełnym załadunku, GW 10 lat ale na silnik,wcześniej pewnie padnie elektronika ale ogólnie mogę polecić i moją niby wyprodukowano w Polsce.

       Co nie zmienia faktu że pralka z komputerami/IT za dużo wspólnego nie ma więc... może coś bardziej w temacie portalu?
       • avatar
        Hedrox
        0
        Gdyby te pralki wytrzymywały 10 lat jak kiedyś AGD wytrzymywało (a nawet dłużej), to byłby cud i polecałbym wszystkim i chwalił wszędzie. Niestety nie ma na to szans. Silnik może i wytrzyma, ale jest cała masa innych elementów, które popsują się wcześniej i są droższe od silnika. Mówię to ja - serwisant AGD. Nie mniej jednak pralki LG nie są złe.
        • avatar
         Marcin5611
         -1
         Rok temu kupiłem lg z silnikiem 6 Motion i faktycznie jest bardzo cicha jak napralkę oraz prawie nie ma wibracji(przy pełnym załadunku, GW 10 lat ale na silnik,wcześniej pewnie padnie elektronika ale ogólnie mogę polecić i moją niby wyprodukowano w Polsce.

         Co nie zmienia faktu że pralka z komputerami/IT za dużo wspólnego nie ma więc... może coś bardziej w temacie portalu?
         • avatar
          Marcin5611
          -1
          Rok temu kupiłem lg z silnikiem 6 Motion i faktycznie jest bardzo cicha jak napralkę oraz prawie nie ma wibracji(przy pełnym załadunku, GW 10 lat ale na silnik,wcześniej pewnie padnie elektronika ale ogólnie mogę polecić i moją niby wyprodukowano w Polsce.

          Co nie zmienia faktu że pralka z komputerami/IT za dużo wspólnego nie ma więc... może coś bardziej w temacie portalu?
          • avatar
           kashpir
           0
           Czekam na testy pracy zawieszenia samochodu ustawionego na hamowni (zapewne Volvo, bo często sponsoruje tutaj artykuły/reklamy) oraz testy wydajności chłodzenia przeprowadzone na wyłączonych komputerach. Oczywiście z kieliszkami szampana.

           Coraz rzadziej tu zaglądam. I za każdym razem gdy trafiam na artykuł karmiący czytelnika chwytami reklamowymi zastanawiam się czy nie warto usunąć zakładkę z tytułem "benchmark.pl"...
           • avatar
            kashpir
            0
            Czekam na testy pracy zawieszenia samochodu ustawionego na hamowni (zapewne Volvo, bo często sponsoruje tutaj artykuły/reklamy) oraz testy wydajności chłodzenia przeprowadzone na wyłączonych komputerach. Oczywiście z kieliszkami szampana. Zachwytów nie będzie końca.

            Coraz rzadziej tu zaglądam. I za każdym razem gdy trafiam na artykuł karmiący czytelnika chwytami reklamowymi zastanawiam się czy nie warto usunąć zakładkę z tytułem "benchmark.pl"...