Gry

Epic Games zapłacił prawie 10 mln euro za ekskluzywność Control

przeczytasz w 1 min.

Chociaż często podkreśla się, że większa konkurencja powinna cieszyć klientów, w przypadku cyfrowej dystrybucji gier sytuacja wygląda nieco inaczej. Pojawienie się Epic Games Store nie zostało przyjęte szczególnie ciepło.

Chodzi może nie tyle o sam start nowej platformy, ale o działania właścicieli. Jednym ze sposobem na przyciągnięcie graczy stało się dla nich przejmowanie gier na wyłączność, najczęściej kosztem Steam. Dotyczy to już całkiem sporej liczby gier, między innymi Control. Zastanawialiście się, ile taka praktyka kosztuje?

Jak wynika z raportu opracowanego przez Digital Bros, całkiem sporo. W przypadku Control dokładnie 9.49 mln euro. 55% tej sumy powędrowało do 505 Games, a więc wydawcy gry i jednocześnie podmiotu zależnego od spółki Digital Bros.

Trudno dziwić się, że niektórzy ulegają pokusom ze strony Epic Games, dodatkowy zastrzyk gotówki jest przecież mile widziany. Jak się okazuje, nawet kosztem niezadowolenia niektórych graczy.

Premiera Control miała miejsce 27 sierpnia. Gra trafiła nie tylko na PC, ale także na konsole PlayStation 4 i Xbox One. Więcej na jej temat możecie dowiedzieć się z naszej recenzji.

Źródło: twitter - Daniel Ahmad

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xbk123
  4
  Początkowo nie oceniałem tego negatywnie, ale teraz taka praktyka jakoś wcale nie kojarzy mi się z konkurencją. Konkurencja to by była, jakby ta sama gra była na wszystkich dostępnych platformach, które ceną produktu rywalizowałyby o klienta. Tutaj jedna firma wykupuje na wyłączność jakiś produkt i płaci za to sporą kasę. Mało tego, zdecydowanie gorsza pod względem funkcjonalności platforma wyparła z rynku zdecydowanie lepszą w przypadku tego produktu. Kto wie, czy za jakiś czas nie pojawi się kolejne g..., gorsze od EGS i go zastąpi.
  • avatar
   marianb
   3
   A potem Day 0 Crack. XDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXDXD
   • avatar
    człowiek-taboret
    1
    Po części jestem w stanie zrozumieć poczynania Epic. Wiadomym raczej jest, że gdyby wszystkie gry były dostępne jednocześnie w sklepie Steam to pewnie mało kto by się Epic zainteresował. Nikt by przecież nawet na próbę tam nic nie kupił skoro do Steam jest przyzwyczajony. Walka ceną w tej branży nie istnieje i mnie to nie dziwi. To nie sklep ustala cenę tylko wydawca gry i często nawet nie ma z tym dyskusji. Wydawcy inwestują pieniądze w reklamowanie gry na danej platformie. Jakby reklamowali na wszystkich i do tego jedna z platform oferowałaby inną cenę, to byłaby trochę strata na inwestycji w marketing na pozostałych. Oczywiście mówię tu o sytuacji około premiery a nie ileś czasu po niej, gdzie różne sklepy mają w różnych czasie jakieś przeceny.

    Jak nie mają jak grać ceną, to ściągają klientów produktem, bo niby jak inaczej zawalczyć z wieloletnimi przyzwyczajeniami? Czy ktokolwiek zainteresował się Epic Store gdyby nie to, że wykupują czasową wyłączność? To by był: "ten sklep gdzie można pobrać Fortnite i chyba jakieś inne gry tam też są" i już dawno nikt by nic nie napisał o Epic Store.

    Powiecie zapewne, że jakością produktów i usług powinien Epic walczyć... No to prawda, fajnie by było, gdyby ich platforma oferowała tyle co Steam. Ale czy zaczęlibyście chodzić do dalszego sklepu po te same produkty, bo kasjerka jest milsza albo lokal trochę nowszy? Gdzie z drugiej strony jest nie po drodze, nie wiesz gdzie co leży, do tego płacisz dokładnie tyle samo... Nie sądzę.

    Dlatego jestem w stanie zrozumieć, że żeby faktycznie się wbić na rynek to takie praktyki są nieodzowne. Jak już raz ktoś przełamie swoje przyzwyczajenie i np do tego zobaczy, że kupił i w sumie działa i może pograć. To za jakiś czas podkupowanie premier nie będzie potrzebne.
    • avatar
     Rafs0n
     0
     Jak dobrze że nie mam tam nawet konta. Chyba serio będzie lepiej cracować gry xD
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Brak konkurencji = czysta kasa dla EG. Tak właśnie na czysto was doją,mnie nie bo ja tej gry nie kupię w obecnej cenie.
      • avatar
       Fishrman
       -2
       Nie można było napisać "za wyłączność" ?
       • avatar
        Warmonger
        -3
        Gdyby te pieniądze przerznaczyć na rozwój gry, albo zamiast nich obniżyć cenę... ale nie. Epic wydaje 10 milionów, bo liczy, ze zedrze z graczy jeszcze więcej. To psucie rynku.