Karty graficzne

Prestiżowa nagroda dla specjalisty z Nvidia

przeczytasz w 1 min.

Świat informatyki zdecydowanie nie kończy się na takich postaciach jak Bill Gates, czy Steve Jobs. Wśród wielu mądrych głów znajdują się także ci, o których nieco rzadziej słyszymy, a mają oni ogromny wkład w rozwój nowych technologii. 

 Warto przeczytać:
 

Główny specjalista naukowy firmy Nvidia, Bill Dally, otrzymał dziś nagrodę Eckerta-Mauchly'ego, uznawaną za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie architektury komputerowej. Nagroda została przyznana przez dwie największe organizacje w tej branży.

Stowarzyszenie na rzecz Komputeryzacji (Association for Computing Machinery - ACM) oraz Stowarzyszenie Informatyków w ramach Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE Computer Society - IEEE) nazwały Dally'ego „wizjonerem” w kontekście osiągnięć związanych z rozwojem branży obliczeniowej za pomocą procesorów przetwarzających równolegle.

Bill Dally laureatem nagrody Eckerta-Mauchly'ego

Przetwarzanie równoległe to technologia, którą stosowano niegdyś wyłącznie w obszarach badań środowiska, biotechnologii i genetyki, jednak w ostatnich latach zdobyła ona coraz popularność w innych dziedzinach, takich jak przetwarzanie danych, poszukiwanie złóż ropy, wyszukiwarki internetowe, obrazowanie i diagnostyka medyczna, projektowanie leków, a także modelowanie finansowe i ekonomiczne.

Rosnąca popularność tych rozwiązań nie jest przypadkiem, a wynikiem zastosowania odpowiednich narzędzi, czyli procesorów graficzno-obliczeniowych Nvidia Tesla opartych na architekturze CUDA.

Dally otrzyma Nagrodę Ecketa-Mauchly'ego na rok 2010 na Międzynarodowym Sympozjum Architektury Komputerowej, które odbędzie się między 19 a 23 czerwca w Saint-Malo (Francja).

Warto przypomnieć, że nagroda przyznawana jest od roku 1979 osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju technologii informatycznych. Nazwa nagrody pochodzi od nazwisk dwóch amerykańskich inżynierów, kontruktorów maszyny Eniac - Johna Prespera Eckerta i Johna Williama Mauchly'ego. 

Źródło: awards.acm.org

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Dostał chyba za to, że wynalazł nowej generacji ogrzewanie domu
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Czyżby aluzja do "EPIC FAIL" roku, czyli Fermi ;) ?
   • avatar
    kopczenko
    0
    Przecież to jest cyrrix133 z PcLab :D Na 1000% on. On jest wizjonerem aż nie moge uwierzyć - Fermi miał byc rozpoznawalny i wogole naj, no i jest naj - gorątszy - bardziej prądożerny - wiekszy - bardziej zawiódł, wiecej wymienial nie bede :D
    • avatar
     Dexterr
     0
     ATI tworzy nowe kart graficzne a Nvidia tworzy nowe technologie. I co ma wspólnego artykuł z powyższymi komentarzami do fermi ?. No tak dzieci lubią pisać niekoniecznie na temat chyba dlatego że nierozwinięte odpowiednio zwoje mózgowe nie przetwarzają czytanego tekstu.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Cyrix133 zinwigilował całą branżę IT ^^ .
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       komentarz usunięty - naruszenie regulaminu