Karty graficzne

Karty graficzne Radeon mają problem ze sterownikami - użytkownicy skarżą się na czarne ekrany

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
20 komentarzy Dyskutuj z nami

Trzeba przyznać, że sterowniki nie są najmocniejszą stroną kart graficznych AMD. Pytanie czy użytkownicy Radeonów nie stracą cierpliwości i nie przejdą do konkurencji...

Sterownikom AMD dla kart graficznych Radeon towarzyszą mieszane opinie. Z jednej strony producent cyklicznie wprowadza nowe funkcje (tak jak to miało miejsce w przypadku najnowszej wersji Radeon Software Adrenalin 2020), ale z drugiej nie brakuje głosów krytyki, wskazujących na niepoprawne działanie oprogramowania. Ostatnimi czasy użytkownicy Radeonów wyjątkowo często uskarżają się na problemy z pojawianiem się czarnego ekranu.

Problem z działaniem sterowników AMD Radeon – komputer wyświetla czarny ekran

Najczęstszą usterką, na którą uskarżają się użytkownicy kart graficznych Radeon, jest tzw. czarny ekran - obraz na ekranie komputera momentalnie znika i konieczne jest zrestartowanie komputera. Co istotne, problem występuje na konfiguracjach nie tylko z najnowszymi kartami Navi, ale też z modelami ze starszych generacji Vega i Polaris.

Reddit - problem ze sterownikami dla kart graficznych Radeon
Jedna z wielu historii dotyczących problemów ze sterownikami kart graficznych Radeon (źródło: Reddit)

Kłopoty z działaniem komputera zwykle pojawiają się w dwóch sytuacjach– w czasie instalacji samego sterownika lub po uruchomieniu gry. W pierwszym przypadku zalecane jest wyczyszczenie wszystkich istniejących wpisów z instalacji sterownika np. za pomocą narzędzia DDU (Display Driver Uninstaller) lub od niedawna z poziomu instalatora (info w dalszej części newsa). W drugim sterownik napotyka na błąd w działaniu, więc po prostu trzeba ponownie uruchomić komputer. Niekiedy pomaga wyłączanie akceleracji sprzętowej lub odinstalowanie dodatkowych aplikacji.

Rozwiązania problemu jednak nie zawsze działają. Pojawiają się również poważniejsze problemy z zawieszaniem systemu. Część użytkowników zgłasza też problemy z kolorowymi przebarwieniami obrazu, co najprawdopodobniej ma związek z przegrzewaniem pamięci VRAM. Steven Burk z Hardware Unboxed dosyć odważnie wypowiada się o sprawie i sugeruje, że problemy z działaniem sterowników mogą dotyczyć nawet połowy posiadaczy Radeonów - poniżej znajdziecie jego materiał wideo.

AMD pracuje nad rozwiązaniem problemu czarnych ekranów

Temat wywołał burzę w branżowych mediach (i w sumie nie ma się czemu dziwić). Redaktorzy z serwisu Extreme Tech otrzymali jednak oświadczenie AMD w sprawie problemów ze sterownikami:

Stabilność sterowników jest kluczowym priorytetem dla naszego zespołu oprogramowania. Zespół uważnie monitoruje dyskusje na forum, również informacje o czarnych ekranach i innych problemach zgłaszanych przez użytkowników, a my aktywnie identyfikujemy usterki i pracujemy nad poprawkami. Gdy tylko będziemy mieli więcej informacji do przekazania, poinformujemy o tym. Zachęcamy użytkowników do zgłaszania problemów przez ten formularz, aby nasz zespół mógł je zbadać.

Producent rzeczywiście pracuje nad usterką. Niektóre kłopoty zostały rozwiązane w najnowszej wersji sterowników (lista zmian wspomina o poprawkach dla sporadycznych problemów w trakcie przeglądania Internetu, grania i odtwarzania wideo, a dodatkowo wprowadza funkcję czystej instalacji), ale część użytkowników nadal skarży się na problemy z działaniem komputera.

AMD Radeon Software - Clean Instal
Nowy instalator pozwala na przeprowadzenie czystej instalacji sterowników

Cóż, nie pozostaje chyba nic innego niż czekać na pojawienie się kolejnych wersji sterowników, które raz na zawsze rozwiążą problem z czarnymi ekranami. Pytanie tylko czy użytkownicy Radeonów nie stracą cierpliwości i nie przejdą do konkurencji, gdzie o problemach ze sterownikami obecnie słyszymy zdecydowanie rzadziej...

Źródło: Reddit, WCCFTech, Hardware Unboxed, Extreme Tech, AMD

Warto zobaczyć również:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pit82
  Od listopada 2019r mam radenona 5700XT sapphire pulse żadnych problemów ze sterownikami nie doświadczyłem
  4
 • avatar
  altyrion
  Zakupiona 5700xt nitro + i problemy z czarnym ekranem mnie nie omineły. Czysta instalacja pomaga ale nie eliminuje problemu.
  3
 • avatar
  kriswolf
  Mam RX5700 i żadnych problemów
  3
 • avatar
  mobil12
  Z doświadczenia u konkurencji sterowniki chodzą super ... i należy zachować płytkę z nimi jaką się dostanie, bo każde kolejne będą chodzić gorzej :P
  1
 • avatar
  Kenjiro
  Moim zdaniem to jest pokłosie badziewiarstwa producentów kart graficznych, którzy oszczędzają nawet na termopadach, co powoduje później zwiechy i czarne ekrany.
  Króluje tutaj ASUS, a dalej Gigabyta oraz MSI, szczególnie w tych tańszych modelach.
  1
 • avatar
  voxcordi
  Zemsta zza grobu ATI...Wszak ze sterownikami mieli kłopoty od zeszłego tysiąclecia, fundując użytkownikom niesławną CCC.
  -1
 • avatar
  Gatts-25
  Mam akurat tego Asus ROG RX 5700 i nie widzę problemów nawet z temperaturami ale , że mój model znajduje się wśród tych wadliwych to pozwolę sobie na odesłanie karty do Asus.
  -2
 • avatar
  blebleble
  Trzeba było kupić GeForce.
  -2
 • avatar
  PetBBB
  U mnie problemy są tylko jak podłączony jest szybszy monitor - 240Hz albo najlepiej dwa na raz to wtedy gwarantowane zwiechy z czarnym ekranem kilka razy dziennie. Czasami to nawet ciężko Chrome odpalić. Do tego zakłócenia na ekranie jak podłączone są dwa szybkie monitory. Testowałem wiele różnych konfiguracji i dwa różne egzemplarze karty graficznej oraz różne kable i monitory.
  -3
 • avatar
  Koyotek
  Dziwne u mnie działa bez kłopotu.
 • avatar
  Raszczu
  Powiem szczerze że to nie wina AMD z powodu tego że ja mam kartę graficzną z NVIDII (gtx1050ti) i też mam problem z czarnym ekranem podczas grania. Zalecam przed graniem włączyć komputer na 15minut i dopiero wtedy zacząć grać
 • avatar
  Konto usunięte
  z tego co widzę, to lwia część przypadków to grafy z chłodzeniem z pionowymi żebrami, gdzie połowa żaru trafia pod grafę na mobo, a druga połowa grzeje wnętrze budy. całość żaru jest z powrotem zasysana przez wiatraki. grafa nie ma się czym chłodzić jak się nie zrobi w budzie huraganu. bezsens.

  z tego co widzę, to producenci w nowych edycjach grafik (dotyczy to też NV), w konstrukcjach 2 wiatrakowych przeszli na użebrowanie poziome. tu są dużo lepsze parametry, bo połowa żaru wypada wprost za budę, i jedynie połowa trafia do budy. efekt? jest chłodniej, wiatraki mają czym chłodzić grafę.

  ostatnia ważna rzecz, wielu producentów źle projektuje chłodzenie. najczęściej styk z radiatorem ma jedynie iGPU. reszta się gotuje, bo pod aluminiowym plackiem powietrze nie ma jak krążyć. druga wersja, że na vram są termopady które przekazują żar do kaloryfera. tyle że tu są jeszcze regulatory napięcia, one też się grzeją. złe zasilanie to zwiecha na jakimś komponencie grafy.

  nieliczni producenci dają termopady na vram i na regulatory. tak więc jak się kupuje grafę, warto obejrzeć jakieś video z niej, z rozbiórki. czy tam są termopady czy producent to olał. albo .... trzeba w sklepie grafę rozpakować, i popatrzeć w szczelinę między kaloryfer i laminat.
 • avatar
  siara1985
  Niestety ja mam problem ze sterownikami
  Komputer działa z plamieciami tylko 2133mhz
  Każda zmiana na wyżej kończy się fioletowym ekranem.
  Okienko windows ładnie ale później wskakuje wszytsko w fiolecie (zamienone kolory i poszarpana czcionka). PC działa jednak źle wyświetla.
  Zrobiłem reinstalację win i wszystko było super smiga na 3200 XPM
  niestey po instalacji sterowników Adrenaline znowu to samo.
  MSI X-470 Gaming Max. Corsair Venegance LPX 3200Mhz 5 pro 4650G

  https://www.aukcjoner.pl/gallery/027128985-2.html#I2