Pamięć RAM

Brakuje pamięci DDR5 – ceny nowych modułów szybują w kosmos

przeczytasz w 1 min.

Planujecie przesiadkę na nową platformę Intela z pamięciami DDR5? No to możecie mieć problem, bo nowych modułów praktycznie nie ma dostępnych w sprzedaży.

Intel Alder Lake to pierwsza konsumencka platforma, która wprowadza obsługę pamięci DDR5  – nowych, szybszych modułów, które mają zastąpić wysłużone kostki DDR4. Niestety, początki nowej technologii nie wyglądają najlepiej.

Jak pewnie pamiętacie, jeszcze przed premierą nowej platformy Intela, w sieci pojawiły się prognozy mocno zawyżonych cen modułów - firma MSI zwiastowała, że „piątki” będą droższe nawet o 50 – 60% względem „czwórek”.

Corsair Dominator Platinum RGB DDR5

Pamięci DDR5 nie ma i nie będzie

Okazuje się, że sytuacja na rynku jest jeszcze gorsza, bo nowe pamięci są bardzo słabo dostępne w sprzedaży (a jeżeli są to ich ceny osiągają astronomiczne kwoty – często wynoszą one około 2 tys. złotych za zestaw 2x 16 GB).

Według informacji serwisu 12chip, głównym powodem ograniczonej dostępności nowych pamięci są problemy z dostawami układów PMIC (Power Management Integrated Circuit) odpowiadających za zarządzanie zasilaniem - ceny chipów dla modułów DDR5 są 10-krotnie wyższe względem odpowiedników dla modułów DDR4, a terminy realizacji zamówień mają wynosić co najmniej 35 tygodni (!).

Sytuacja nie wygląda zbyt dobrze. Problemy z dostawami pamięci mogą potrwać kilka miesięcy, co mocno ogranicza atrakcyjność nowej platformy niebieskich, szczególnie jeżeli zależy Wam na topowych płytach głównych, które obsługują tylko nowsze moduły (całe szczęście w tańszych płytach dalej można stosować kostki DDR4).

Źródło: 12chip, foto: SK Hynix

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  21
  Trochę pretekstu i w 2-3 lata te wszystkie firmy komputerowe wydoją z ludzi więcej kasy niż wcześniej przez całą dekadę. Na kasie, którą odłożyłem na nowy komputer już mi osiadł kurz, ale jeszcze poczekam... Ta patologia musi się kiedyś w końcu skończyć.
  • avatar
   develoop
   8
   Kart graficznych też brakuje, ich cen normalnych też brakuje, najlepiej kupić konsolę i olać temat.
   • avatar
    KENJI512
    6
    Ogólnie to wszystkiego sztucznie brakuje, aby tylko mieć pretekst do zwiększenia cen.

    Czekam, aż rządy zaczną wprowadzać gospodarkę scentralizowaną w tym przypadku i wyznaczać maksymalne ceny elektroniki. Jestem za wolnym rynkiem, ale również uczciwym, a to co się tu dzieje to jeden wielki żart.
    • avatar
     Kenjiro
     5
     Dwa i pół roku temu większość zestawów 2x16 GB oscylowała w okolicach 1600 zł, a te na Samsungach B-Die zaczynały się od ok. 2000. W związku z tym ceny mnie wcale nie dziwią, szczególnie uwzględniają ogólną proporcję popytu do podaży. Ludzie są sami sobie winni, że rzucają się na elektronikę za każdą cenę jakby od tego zależało ich życie...
     • avatar
      Zero-Cool
      3
      To podobnie jak z samochodami... I aktualnie całą produkcją mikrochipów i powiązanymi z nimi dziedzinami na świecie...
      • avatar
       Warmonger
       3
       Dlaczego czipów brakuje? Możliwe są dwa wyjaśnienia:

       a. To tajemny spisek producentów czipów, kart, dostawców, zagranicznych koncernów, w szczególności Billa Gatesa, Sorosa i Big Pharmy, a także ekologów i Unii Europejskiej.

       b. Czipów brakuje, bo jest ich mało.

       Którą opcję obstawiacie?
       • avatar
        kalkulatorek
        2
        Kiedy woda mineralna zdrożeje do 20 zł za butelkę, bo np. zabraknie kleju na etykiety.
        To co się dzieje to zwykłe złodziejstwo jest.....
        • avatar
         myszka91
         1
         Jako gracz pytam po co te nowe karty graficzne, procesory, pamięci RAM skoro gry od bardzo wielu lat stoją w miejscu pod względem technologicznym? Widać, że taka Nvidia to nawet zauważyła skoro musi "tworzy" takie wymysły jak RTX aby sztucznie podwyższa wymagania gier.
         • avatar
          KMN123
          1
          NV dała przykład jak podnieść ceny rynkowe. Teraz i producenci DDR5 korzystają z tej samej strategii: "wygłodzić" rynek, zapchać magazyny, podnieść ceny, sprzedać z zyskiem. Poza tym aktualnie tylko Aldery potrzebują tych pamięci, rynek jeszcze niszowy więc nie ma powodu do inwestowania w masową produkcję. DDR4 póki co sprzedają się świetnie. Więc gdzie jest problem? Czyżby nagle brak DDR5 zachwiał rynkiem graczy?...
          • avatar
           Konto usunięte
           1
           Nie tak dawno była afera, że TSMC ogranicza ilość produkowanych układów. Okazało się, że hurtownie wykupują z fabryki wszystko co się da, a później sztucznie ograniczają ilość dostępnych sztuk w swojej ofercie. Z pewnością ta sama historia dzieje się w większych sklepach. Później mam MSRP na poziomie 200-300% i pseudo braki z dostępnością albo magiczne 2-3 sztuki.
           • avatar
            suchy1280
            0
            Po co ten nowy komp i tak nie ma w co grać, tylko gnioty wychodzą, a na konsole jescze większy shit pokroju Forzy pffffffffffffff żenada, a co do cen to normalka ameryka kasy potrzebuje, biznes, biznes, biznes
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             To podobnie jak z kartami graficznymi.
             • avatar
              Veritatis
              0
              Hej ignoranci!, poszukajcie na YT wykładów dr. Jacka Bartosiaka. Całkiem przystępnie tłumaczy skąd te podwyżki cen a elektronikę.
              • avatar
               ECRYGIGS
               0
               ,,problemy z dostawami układów PMIC (Power Management Integrated Circuit) odpowiadających za zarządzanie zasilaniem,, To po co to zintegrowali z modułami pamięci?
               • avatar
                pscager
                0
                Tia, pewnie to wszystko spekulacje,