• benchmark.pl
 • Windows 10
 • Felerna poprawka Windows 10 blokuje podkręcanie procesorów Haswell-E i Broadwell-E
Procesory

Felerna poprawka Windows 10 blokuje podkręcanie procesorów Haswell-E i Broadwell-E

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Poprawka KB4100347 miała rozwiązać problem z luką zabezpieczeń Meltdown. W praktyce powoduje problemy z podkręcaniem procesorów Intel Haswell-E i Broadwell-E.

Platforma Intel X99 może nie należy do najnowszych konstrukcji, ale nadal cieszy się sporą popularnością wśród entuzjastów. Ostatnio mogli oni jednak poczuć niemałe zdziwienie, bo po instalacji poprawki KB4100347 do systemu Windows 10, w części konfiguracji zablokowano możliwość podkręcania procesora.

KB4100347 to tak naprawdę aktualizacja mikrokodu, która łata lukę zabezpieczeń Meltdown (więcej na jej temat możecie przeczytać w tym artykule).

Temat felernej poprawki został poruszony na branżowych forach. Użytkownicy zauważyli, że instalacja łatki obniża taktowanie procesora do domyślnych wartości i blokuje możliwość samodzielnego przetaktowania zegarów. Usterka dotyczy konfiguracji z procesorami Haswell-E i Broadwell-E, ale nie musi pojawić się w każdym przypadku.

Jak rozwiązać problem z poprawką KB4100347? Jak na razie jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się ręczne odinstalowanie łatki poprzez panel aktualizacji (Windows → Ustawienia → Aktualizacje i zabezpieczenia → Windows Update → Wyświetl historię aktualizacji → Odinstaluj aktualizacje).

Źródło: Guru3D, Microsoft, Intel

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  To nie jest wina poprawki tylko mikrokodu dla CPU. Wcześniej nikt tego nie zauważył, gdyż w Windowsie nie było możliwości załadowania tej poprawki do oprogramowania wewnętrznego CPU w trakcie uruchamiania jądra systemu.
  11
 • avatar
  marcadir
  Nie kopcie leżącego... chłopaki z Intela nie przetestowali łatki na x99, przecież to nie jest świeży chipset... swoją drogą jakie niezgłoszone dodatkowe funkcjonalności ta poprawka microkodu wnosi :-)
  3
 • avatar
  Kropeczka
  Czy na ten wczesny alfa system wyszła choć jedna poprawka która nie narobiła szkód jego użytkownikom ???

  Pytam z czystej ciekawości, bez złośliwości...

  Sama siedzę na archaicznym win7 i linuxie...
  2
 • avatar
  kitamo
  swoją drogą jestem ciekaw ilu posiadaczy takiej platformy robi OC procesora.
  -11
 • avatar
  kitamo
  Teorie spiskowe intel + MS za 3....2....1 :D
  -15