Procesory

Koniec problemów z procesorami Intel? Ekspert dotarł do tajnych dokumentów producenta

przeczytasz w 2 min.

Koniec problemów z procesorami Intel Core 13. i 14. generacji? Na to wygląda. Serwis Igos's Lab dotarł do tajnych dokumentów producenta, które potwierdzają prawdziwą przyczynę problemów.

Problemy z procesorami Intel Core 13. i 14. generacji to gorący temat, który od miesięcy rozgrzewał branżowe media. Użytkownicy raportowali niestabilne działanie układów (niektórzy nawet zwracali wadliwe układy do sklepów). Szkoda, bo mówimy o modelach polecanych graczom.

Początkowo podejrzewano zbyt wysokie limity mocy, co poskutkowało wprowadzeniem nowych ustawień BIOS (niestety mocno ograniczających wydajność komputera). Wygląda jednak na to, że przyczyna problemów jest zupełnie inna.

Dodatkowa przyczyna problemów

Intel miał prowadzić wewnętrzne badania nad zgłaszanymi usterkami. Igor Walosek z serwisu Igor's Lab dotarł do tajnych dokumentów producenta, w których opisano przyczynę problemów ze stabilnością procesorów Core 13. generacji (Raptor Lake) i Core 14. generacji (Raptor Lake Refresh).

Główną przyczyną jest nieprawidłowa wartość w algorytmie mikrokodu związanym z funkcją eTVB. W efekcie zwiększona częstotliwość i odpowiadające jej napięcie przy wysokiej temperaturze mogą zmniejszyć niezawodność procesora. Problemami mają być dotknięte platformy Raptor Lake S, Raptor Lake Refresh S (CPUID 0xB0671).

Wygląda na to, że problemy wynikają z nieprawidłowego działania technologii Enhanced Thermal Velocity Boost, która pozwala podbić taktowanie procesora przy określonych parametrach temperaturowych i limitach mocy. W praktyce przekłada się na dodatkowy wzrost wydajności w grach i aplikachach nastawionych na chwilowe wzrosty obciążenia. Funkcja została wprowadzona w procesorach Intel Core i9 z generacji Raptor Lake/Raptor Lake Refrsh (i to właśnie w tych modelach zwracano uwagę na problemy z działaniem).

Czekamy na aktualizacje płyt głównych

Według źródła, Intel zwrócił się do swoich partnerów o przygotowanie aktualizacji BIOS-ów, które wprowadzą mikrokod z odpowiednimi poprawkami dla funkcji eTVB. Można zatem podejrzewać, że producenci wkrótce udostępnią aktualizacje oprogramowania do swoich płyt głównych.

Dlaczego informacja jeszcze nie została przekazana do mediów? Tego nie wiadomo. Mimo wszystko miejmy nadzieję, że tym razem problem zostanie rozwiązany (i to bez spadków wydajności).

Aktualizacja 15.06.2024 11:00

Zidentyfikowane problemy z funkcją eTVB nie są główną przyczyną problemów z niestabilnością komputerów. Producent przesłał redakcji Tom's Hardware oświadczenie:

"W przeciwieństwie do ostatnich doniesień medialnych, Intel nie potwierdził przyczyny źródłowej i wraz ze swoimi partnerami kontynuuje badanie zgłoszeń użytkowników dotyczących niestabilności odblokowanych procesorów Intel Core 13. i 14. generacji (K/KF/KS). Poprawka mikrokodu, o której mowa w doniesieniach prasowych, naprawia błąd eTVB odkryty przez Intela podczas badania raportów o niestabilności. Chociaż błąd ten potencjalnie przyczynia się do niestabilności, nie jest jej główną przyczyną."

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Error 404
  6
  Ahh Intel Intel...
  • avatar
   Wrexham1994
   3
   Mam ten procesor i to jest jedna wielka porażka. Naprawdę najgorszy zakup jaki zrobiłem
   • avatar
    Kokosz_
    2
    I pewnie skończy sie na tym że dalej będą zrzucać wine na producentów płyt głównych no bo przecież oni (Intel) to święci są
    • avatar
     vacotivus
     1
     Jaki koniec problemów lol? Jak już, to może koniec JEDNEGO i kwestia czasu, aż wyjdzie następny...
     • avatar
      maluszek88
      -4
      Dalej zlecajcie pisanie biosow i windowsow w Indiach. Brawo. Amd nie lepsze chipsety od 320 do 570 mialy usterke usb ktore odcinało urządzenia aby oszzczedzac energie.... Zielony lad w praktyce

      A pamieci Expo w 7xxx paliło kontrolery produkcji amd. Wypalone nozki
      • avatar
       GejzerJara
       0
       @Paweł, kolejne bzdury wprowadzające w błąd. W samym intelu wiedzą, że ich fix w jakiś sposób omija ten problem, ale go nie naprawia.

       kolejne wypociny w stylu copy&paste
       • avatar
        FunkyKoval
        0
        INTEL nie ma obecnie alternatywy dla swojej architektury CP a i całe x86 jest od dawna mocno przestarzałe. AMD kolejny raz projektował nowego ZEN-a prawie od zera bo nowe technoloigie i wprowawdzane mechanizmy działania CPU nie pozwalają bez końca modyfikować istniejących technologii.
        Przy czym INTEL to taki rozleniwiony i spasiony kot, oni cały czas mają takie patoligiczne nawyki, zamiast zaprojektować nowe CPU to modyfikują stare, przy czym te modyfikacje polegąją na drobnych zmianach w architekturze, często niczego istotnego nie wprowadzających + podnoszenie zegarów.
        I tutaj mamy przykłąd przegięcia z zegarami, bo się już architektura skończyła, zwalają na eTVB a prawda jest taka, że przegieli z ustawieniami i teraz, że niby eTVB ma błędy itp.
        Pie...enie i tyle.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login