Procesory

Procesory AMD Zen 2 zaoferują 13% wzrostu IPC - czy to dużo?

przeczytasz w 1 min.

Pierwsze przecieki o wydajności kolejnej generacji procesorów "czerwonych". Wzrost wydajności powinien jednak być jeszcze wyższy.

Pierwsza i druga generacja procesorów AMD Ryzen spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno recenzentów, jak i klientów. Wiadomo jednak, że producent już pracuje nad trzecią generacją układów na bazie mikroarchitektury Zen 2. Jakiego wzrostu wydajności powinniśmy się spodziewać?

AMD jeszcze nie chce ujawniać szczegółów na temat nowych procesorów, ale redaktorzy serwisu Bits and Chips dotarli do pierwszych przecieków na temat wzrostu współczynnika IPC (instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara). Jeżeli wierzyć nieoficjalnym informacjom, mikroarchitektura Zen 2 przyniesie średnio 13% wzrostu współczynnika IPC względem mikroarchitektury Zen+.

AMD Zen - wzrost IPC

Czy 13% wzrostu IPC to dużo? Wprawdzie nie jest to aż tyle, jak przy przejściu z architektury modułowej Excavator na Zen (wtedy uzyskano aż 52% wzrostu IPC), ale wynik można porównać do wzrostu wydajności przy wprowadzaniu nowych generacji konkurencyjnych mikroarchitektur Intel Core. Dla porównania usprawniona mikroarchitektura Zen+ wprowadziła zaledwie 3% wzrostu IPC względem zwykłej Zen. Wynik nowych CPU wydaje się więc zadowalający.

Czy nowe procesory AMD będą wydajniejsze o 13%? Tak, ale przy porównaniu zegar w zegar. Warto jednak zauważyć, że jednostki te powinny pracować z wyższym taktowaniem i dysponować szybszym kontrolerem pamięci operacyjnej, co przełoży się na dodatkowy wzrost wydajności.

AMD Zen - kolejne generacje

Na koniec pozostało przypomnieć, że premiera procesorów AMD na bazie mikroarchitektury Zen 2 została zaplanowana na początku przyszłego roku (pierwsze konkretne informacje powinniśmy poznać na styczniowej konferencji AMD podczas targów CES). Na początku będą to serwerowe modele Epyc, a dopiero później pojawią się konsumenckie układy Ryzen i Ryzen Threadripper. Co istotne, nowe generacje procesorów mają pasować do obecnych płyt głównych.

Źródło: Bits and Chips, inf. własna

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Skullek
  12
  "ale wynik można porównać do wzrostu wydajności przy wprowadzaniu nowych generacji konkurencyjnych mikroarchitektur Intel Core"

  O czym wy piszecie.. Ostatni raz taki wzrost IPC Intel miał przy broadwellu albo haswellu...Od 6 generacji jest stagnacja, a mamy 9. XDDD
  • avatar
   soulburner
   4
   Taki wzrost IPC, gdyby okazał się prawdą, to bardzo dużo. Jeśli uda się uzyskać dodatkowo wyższe taktowania, to będzie to - stosując pewną młodzieżową nowomowę - masakra ;)

   Biorąc pod uwagę suchą matematykę, która raczej nie będzie mieć przełożenia na realne wyniki, ale pobawić się można, to wyobraźmy sobie Ryzena o taktowaniu 4200 MHz. Dodajmy do tego 13% i uzyskamy 4746 GHz. Jeśli Zen 2 przy taktowaniu 4,2 będzie w stanie uzyskać wydajność na poziomie Zena 1 o nierealnych dla niego 4.7 GHz, to mamy niezłe zamieszanie. Jeśli miały by wzrosnąć również zegary (a pamiętajmy, że wzrost IPC to wzrost wydajności przy identycznym taktowaniu) i potencjał OC, to już w ogóle czacha dymi.

   Zanim jednak zaczniemy się ekscytować, jakie fantastyczne czasy czekają nas w przyszłym roku, trzeba nabrać dystansu - to jest tylko i wyłącznie plotka i może okazać się tak samo rzeczywista, jak to, że Zen 1 osiąga 5 GHz na powietrzu.
   • avatar
    DragonRed
    1
    Przecież wiadomości już są i nie trzeba już nic zakładać o ile minimalne wzrośnie wydajność Zen 2.Ta infografika pięknie pokazuje na co minimalnie można liczyć jednak ja wymagam o wiele więcej ponieważ premiera 7nm TSMC w układach takich jak A12 czy Kirin 980 pokazuje jak duże przyrosty nastąpiły pomiędzy A11 i Kirin 970 , które były wykonane w 10nm zaś Zen 1 i + są wykonane w słabszych litografiach.
    https://zapodaj.net/37b7c4db33047.png.html
    Jeżeli liczyliście na podwinięcie nogi ze strony AMD to się zdziwicie po premierze Zen 2.
    Niestety czas na wieloletnie użytkowanie PC między innymi za sprawą nowej litografii 7nm się skończył i najlepiej wyjdą wszyscy ci co mają przynajmniej 12wątkowe CPU bo nowe gry będą z pewnością uwidaczniać to w jakim kierunku gry zmierzają.
    Myślę , że czasy gdzie niezależnie od ilości wątków posiadanych w jednym CPU będą widoczne różnice w fps w przyszłych grach a poprzeczka pod tym względem podniesie się znacznie wyżej dla chcących grać na maksymalnych ustawieniach graficznych.Do tego zmierzamy by wyjść z etapu zastoju na rynku gier gdzie dalej procesor z 2012roku 8wątkowy spełnia wymagania mimo , że jest praktycznie ponad dwa razy słabszy od tych 16wątkowych.
    • avatar
     tazik21
     0
     czyli R7 2700X 3.7 ghz turbo off vs r7 3xxx 3.7 ghz turbo off ma 13% większy wzrost wydajności, to jest mało?

     to przy zegarze 4.2 ghz bez turbo, będzie ok. 25%

     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Jest to jak najbardziej możliwe, bo ZEN jest młodą architekturą z dużym potencjałem.
      Dopiero na "polu walki" można dostrzec niedociągnięcia oraz luki (wydajnościowe), których nie było widać w laboratorium.
      Samo dostosowanie pamięci może wiele pomóc.

      Intel z architekturą i-Core miał dokładnie to samo - na początku było co poprawiać i były duże przyrosty.

      Tu nie ma nic dziwnego - biorąc jeszcze pod uwagę, że AMD ma dużo gorsze biblioteki do swoich produktów niż Intel i tu również jest spory margines do poprawy wydajności.
      • avatar
       Konto usunięte
       -3
       1. To plota.
       2. Nawet jeśli to wynik osiągnięty w specyficznych zastosowaniach, mógł być osiągnięty poprzez poprawę kontrolera pamięci czy poprawek w InfinityFabric a nie przez podniesienie IPC.
       3. Woda na młyn dla branżowych mediów, trzeba czekać do premiery. Ta już w tym roku.

       BTW. ZEN2 jest gotowy, trwają prace nad ZEN3 oraz wstępne prace nad ZEN5 (4-kę pominięto z uwagi na Azjatyckie uwarunkowania kulturowo-językowe)
       • avatar
        mutissj
        -14
        Przypominam o legendarnych słupkach AMD