Procesory

Intel: kolejne procesory Core X będą dużo tańsze

przeczytasz w 1 min.

Intel najwyraźniej poczuł presję konkurencji i zdecydował zmodyfikować cennik swoich topowych, nadchodzących procesorów dla komputerów PC. Szczegóły powinniśmy poznać już w przyszłym miesiącu.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na zbliżającą się premierę nowych procesorów Intel Core X. Producent postanowił więc uchylić rąbka tajemnicy na temat nowych jednostek. Czego zatem możemy się spodziewać?

Procesory Intel Cascade Lake-X

Intel póki co nie chce ujawniać szczegółów na temat specyfikacji nowej generacji procesorów Core X. Nieoficjalnie wiadomo, że modele Cascade Lake-X nadal zostaną wyposażone maksymalnie w 18 rdzeni/36 wątków, ale zaoferują szybszy kontroler pamięci i więcej linii PCI-Express 3.0 (co będzie można wykorzystać przy podłączeniu np. kolejnych nośników SSD PCIe). Wszystko to przy zachowaniu kompatybilności z obecnymi płytami głównymi X299 (konieczna tutaj będzie jedynie aktualizacja BIOS-u).

Intel Core X - opłacalność

Na jednym z zaprezentowanych slajdów producent chwali się, że nowe jednostki mają cechować się o 1,74 – 2,09x lepszym współczynnikiem wydajności do ceny względem poprzednich modeli Skylake-X. Tym samym mają one pod tym względem pokonać konkurencyjne modele Ryzen Threadripper 2000.

Jako, że dużych zmian w specyfikacji procesorów nie powinniśmy się spodziewać, oznacza to właściwie tylko jedną możliwość – nowe procesory będą dużo tańsze względem poprzedników. Ile będą kosztować poszczególne modele? Tego jeszcze nie wiadomo.

Intel Cascade Lake-X vs AMD Ryzen Threadripper 3000

Intel Core X

Nowe procesory Core X mają zadebiutować w przyszłym miesiącu. Szykuje się zatem gorąca końcówka roku, bo swoje modele planuje też wydać AMD – nieoficjalnie wiadomo, że producent szykuje układy Ryzen Threadripper 3000 bazujące na architekturze Zen 2. Widać, że presja konkurencji czyni cuda ;-).

Źródło: Hardware Info, ASUS

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TheMaverickMX
  20
  Nagle nie jest już potrzebna nowa płyta główna do nadchodzących ich procesorów
  • avatar
   Agresor
   19
   Teraz jeszcze jak AMD zaszalało by na rynku kart graficzny i NV poczuła by oddech na plecach, było by supcio.
   • avatar
    Ciekawski_
    12
    A jednak się dało?
    Nowe CPU tańsze, więcej PCIe i nie trzeba zmieniać podstawki. A do tej pory dla +5% wydajności trzeba było koniecznie zmieniać płytę bo przecież nawet jeśli gniazdo było takie same to nie było kompatybilne. Jak to było? Brak kompatybilności elektrycznej bo przecież nowy CPU ma 100MHz więcej?
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Że co? Intel obniża ceny procków? no cóż, zdaje się że piekło zamarzło :) a nie to jeszcze nie teraz. piekło zamarznie jak intel zdecyduje się na długi żywot podstawek pod CPU tak jak to było kiedyś :) i tak jak to teraz robi AMD :)
     • avatar
      mjwhite
      1
      "Intel najwyraźniej poczuł presję konkurencji i zdecydował zmodyfikować cennik swoich topowych"

      Czy aby na pewno? Pentium 4 EE też kosztował 999$ i to wczasach gdy podobno amd było lepsze.
      • avatar
       cyna76
       -3
       Intel napierw zabił platformę HEDT 6 i 8 rdzeniowymi prockami a teraz zabije mainstreamową 1151 cenami HEDT
       • avatar
        shoken
        -3
        Wystarczy taka sobie płyta na AM4 za 300 zł i R5 3600 ,HEDT jest tylko dla entuzjastów których jest może Z 0.01% wszystkich użytkowników PC i oni kupią albo nie kupią.
        Najlepiej HEDT olać bo te procesory tylko leżą na półkach.Wszystko co powyżej 9700K / 3700X jest HEDT.