Procesory

Jak wygląda proces produkcji procesorów AMD Zen?

przeczytasz w 1 min.

Od projektowania do testowania. Producent zdradził szczegóły odnośnie procesu produkcji swoich najnowszych procesorów.

Jesteśmy po premierze procesorów AMD RyzenRyzen Threadripper, a poszczególne jednostki bez problemu są dostępne w sprzedaży (niektóre nawet w dużo niższej cenie niż pierwotnie zapowiadano). Zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje przez dostarczeniem procesora na sklepowe półki? Producent postanowił tutaj uchylić rąbka tajemnicy.

Historia nowych procesorów rozpoczęła się już kilka lat temu. W 2013 roku, po niezbyt ciepłym przyjęciu układów Bulldozer, inżynierowie ponownie zasiedli do deski kreślarskiej i rozpoczęli prace nad całkowicie nową mikroarchitekturą Zen, projektowaną z myślą o najróżniejszych zastosowaniach - począwszy od energooszczędnych układów dla pasywnie chłodzonych laptopów, a skończywszy na potężnych superkomputerach.

Pierwszymi układami wykorzystującymi nową mikroarchitekturę są właśnie procesory Ryzen i Ryzen Threadripper dla komputerów stacjonarnych oraz Epyc dla serwerów i stacji roboczych. Wiadomo jednak w planach producenta są też konstrukcje dla urządzeń mobilnych - Ryzen Mobile (Raven Ridge).

Jak wygląda proces projektowania i produkcji procesorów? Zobaczcie poniższy filmik, który pokrótce przedstawia najważniejsze informacje o wytwarzaniu układów z generacji AMD Zen w fabrykach GlobalFoundries.

Źródło: AMD

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marekxdx
  16
  No w sumie mają czym się chwalić bo odnieśli ogromny sukces i teraz większość jak mówi o procesorach to pojawia się popularne RYZEN
  • avatar
   Gatts-25
   5
   Jeżeli przecieki o zastosowaniu tego nowego procesu produkcji 12nm LP okażą się prawdą to mimo ryzykownej produkcji wafli w tym wymiarze AMD wyda już w lutym/marcu 2018roku nowego RYZEN 7 i myślę ,że to będzie strzał w dychę bo już teraz zakładam (12nm LP porównuję z 7nm LP) ,które będzie typowym procesem dla rynku HIGH PERFOMANCE i taki R7 2800x pewnie będzie z około 25% szybszy od R7 1800x za sprawą o 14% szybszego zegara z XFR i około 10% wyższego IPC.
   Będzie się działo i cieszy fakt ,że nie trzeba czekać na dopracowanie 7nm LP a już w pierwszym kwartale 2018 roku dostaniemy nowego RYZENA a że sam mam R7 1800x to czekam na nową AGESE i jakieś dodatkowe optymalizacje.