Ciekawostki

Start rakiety z dostawą towarową na ISS z odmiennej perspektywy - widziany z ISS

przeczytasz w 1 min.

Starty rakiet zwykle kojarzą się nam z niezwykle dynamicznymi ujęciami, gdy rakieta z której silników wydobywają się płomienie unosi się w przestrzeń kosmiczną. A czy widzieliście taki start z orbity? Pewnie nie, ale na szczęście nadarzyła się okazja.

Przebywający na ISS astronauci nakręcili film poklatkowy, na którym widać start misji zaopatrzeniowej Progress MS-10. Ta informacja sama z siebie jest dobrą informacją, bo oznacza to że problemy jakie wystąpiły przy załogowym wariancie Sojuz MS-10 nie odebrały zapału rosyjskiej agencji Roskosmos.

Sojuz FG start PROGRESS 71P
Start rakiety Sojuz FG 16 listopada 2018 roku

Progress 69
To co prawda nie jest Progress 71P w trakcie dokowania do ISS, a jego poprzednik, ale wyglądają identycznie

Poniższy film pokazuje chwilę startu 16 listopada 2018 roku, widać na nim jak wznosi się rakieta, separację części napędowej rakiety Sojuz FG i wejście tego elementu w atmosferę. Jak można było się spodziewać w przeciwieństwie do tego co widać z Ziemi, to co widać z orbity jest majestatyczne i odbywa się w spokoju.

Jeśli jesteście ciekawi co działo się potem, to zobaczycie to na kolejnym filmie. Pokazuje on przebieg dokowania do Stacji Kosmicznej, które miało miejsce dwa dni później. Progress MS-10 lub 71P dostarczył prawie 3 tony ładunku. Potem zabierze śmieci i spłonie w ziemskiej atmosferze.

Źródło: NASA, APOD, YouTube

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  1
  Co to jest to w 0:23?
  To takie "pum".
  Co się wydobywa z tego?
  Jakiś gaz?