Internet

ProtonMail: bezpieczna skrzynka e-mail [AKT. była wykluczona przez Google]

przeczytasz w 2 min.

Firma Google przez wiele miesięcy skutecznie ograniczała dostęp do szyfrowanej poczty ProtonMail.

[28.10.2016]: Przez wiele miesięcy poczta ProtonMail była „wykluczona” z wyników Google. Wszystko zaczęło się, gdy autorzy udostępnili wersję 2.0 i aplikacje mobilne. Wtedy też upubliczniono kod źródłowy (aby udowodnić brak tzw. backdoorów) oraz ułatwiono przenoszenie kont z odrębnych serwisów, takich jak Gmail. Wygląda na to, że firmie Google takie działania nie przypadły do gustu.

Google (przez kilka miesięcy) nie dla ProtonMail

Wiele mówi się o tym, że Google działa z dużym naciskiem na monopol. Do tej pory widać to było przede wszystkim w promowaniu własnych usług (za co jednak trudno winić firmę, która na nich zarabia). Celowe zaniżanie wyniku (spadek nawet o kilka stron), który nie stosował „czarnego SEO”, wielu może się już wydać krokiem za daleko.

ProtonMail Google

Wprawdzie Google nie udzieliło żadnego komentarza na ten temat, ale… autorzy ProtonMail twierdzą, że wielokrotnie próbowali się kontaktować z internetowym gigantem, ale nie było żadnej reakcji. Ta pojawiła się dopiero wtedy, gdy użytkownicy Twittera pomogli Szwajcarom nagłośnić całą sprawę. 

Teraz już ProtonMail wyświetla się na pierwszych miejscach podczas wyszukiwania „secure mail” i „encrypted mail”. Niesmak jednak pozostał. Tym bardziej że w konkurencyjnych wyszukiwarkach – Bing, Yahoo czy DuckDuckGo – pierwsza pozycja była dla ProtonMail niezmienna. Według szacunków, brak wyniku na pierwszej stronie mógł spowodować zmniejszenie wzrostu usługi o więcej niż 25 proc.


Wcześniej w tym temacie:

[17.03.2016]: Bezpieczna, prywatna usługa pocztowa – taka ma być skrzynka ProtonMail. A właściwie już jest, bo oficjalnie wyszła z fazy testów i została udostępniona wszystkim zainteresowanym – do wersji przeglądarkowej dołączyły właśnie aplikacje mobilne na systemy Android oraz iOS.

ProtonMail, czyli szyfrowana poczta

ProtonMail to rozwijana przez Szwajcarów usługa pocztowa dostępna we wszystkich regionach świata. Dzięki szyfrowaniu RSA-2048 skrzynka gwarantować ma najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności korespondencji.

ProtonMail UI

W ProtonMail wykorzystywane są dwa hasła. Pierwsze, standardowo, służy do logowania się w usłudze. Drugie zaś – do odszyfrowania samej skrzynki. Ciekawą funkcją jest też możliwość wysyłania „autodestrukcyjnych” wiadomości. 

Bezpieczna poczta za darmo lub na abonament

Usługa ProtonMail dostępna jest za darmo. Niepłacący muszą się jednak liczyć z ograniczeniem w postaci limitu 500 MB na e-maile. Aby odblokować licznik (a właściwie przesunąć granicę do 5 GB), należy opłacić abonament w wysokości 5 euro miesięcznie lub 48 euro rocznie.

To niejedyne ograniczenie. ProtonMail nie obsługuje także protokołu IMAP. Dlatego też jako standardowa skrzynka raczej się nie nada, ale jako usługa do specjalnych zastosowań – jak najbardziej. W dodatku stale się rozwija i niedawno doczekała się też obsługi aliasów, podpisów

Pobierz ProtonMail lub zarejestruj się na stronie

Pobierz ProtonMail na iOS
Pobierz ProtonMail na iOS
Pobierz ProtonMail na Android
Pobierz ProtonMail na Android
Zarejestruj się w ProtonMail
Zarejestruj się w ProtonMail

W oficjalnym oświadczeniu twórcy zapowiedzieli, że zamierzają zawsze udostępniać usługę za darmo i utrzymywać się z pieniędzy wpłacanych przez użytkowników „premium”. Dlaczego? Aby zapewnić prywatność w świecie, w którym wielkie korporacje sprzedają reklamodawcom informacje o swoich użytkownikach.

Źródło: ProtonMail, dobreprogramy, SerpBook, inf. własna

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BluePandoraBox
  5
  używam od początku do wrażliwej korespondencji, dobrze że zrobili apkę na fona, to podwójne logowanie jest trochę irytujące, jednak coś za coś
  • avatar
   skatan
   2
   u mnie jest 1GB ( konto free )
   tak apka na tel pokazuje. (v1.2.4)
   • avatar
    Snack3rS7X
    -11
    W oficjalnym oświadczeniu twórcy zapowiedzieli, że zamierzają zawsze udostępniać usługę za darmo i utrzymywać się z pieniędzy wpłacanych przez użytkowników „premium”.

    Yyyy...poległem w tej logice...