RTV

Przełom technologii w słuchawkach dousznych

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Chinach zaprojektowali coś, co może być wreszcie przełomem w kategorii słuchawek.

Przetwornik nanorurki słuchawki

Na przestrzeni lat słuchawki douszne stały się bardzo powszechne. Można je już kupić niemal wszędzie – począwszy od modeli za kilkadziesiąt złotych z supermarketu, a kończąc na audiofilskich produktach za kilkaset złotych wzwyż. Mimo wszystko niewiele się w kwestii tych urządzeń zmieniło i wszystkie one mają jeden wspólny element – części ruchome. Tradycyjne słuchawki wykorzystujące przetworniki elektromagnetyczne lub piezoelektryczne wydają bowiem dźwięki dzięki membranom, które przez pole elektryczne są pobudzane do ruchu. 

Naukowcy z Uniwersytetu Tsinghua w Chinach zaprojektowali coś, co może być wreszcie przełomem w kategorii słuchawek – przetwornik z nanorurek węglowych. Stworzona z tych materiałów płytka jest kwadratem o boku 9,5 mm i podczas wytwarzania dźwięku – w przeciwieństwie do membrany – pozostaje nieruchoma. 

Jak to działa? Przetwornik chińskich naukowców wykorzystuje efekt termoakustyczny, w wyniku którego powstają fale akustyczne. Przepływający przez nanorurki węglowe prąd zmienny sprawia, że znajdujące się wokół nich powietrze raz po raz ogrzewa się i schładza, co z kolei powoduje jego następujące po sobie rozszerzanie się i kurczenie. I choć efekt termoakustyczny jest znany od jakichś stu lat, to dopiero teraz pojawiły się materiały, w których jest on na tyle silny, że mogą stać się efektywnym źródłem dźwięku.  

Przetwornik nanorurki chip

Według naukowców wspomniany brak ruchomych części sprawi, że głośniki wykorzystujące przetworniki termoakustyczne będą znacznie trwalsze. Co ważne, także koszty ich produkcji powinny być mniej więcej na tym samym poziomie, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych słuchawek.

Niestety z powodu braku takich urządzeń nie wiadomo jeszcze jaką jakość dźwięku będą mogły zaoferować przetworniki z nanorurek węglowych. Wszystko wskazuje jednak na to, że już wkrótce się o tym przekonamy.

Źródło: SlashGear, C&EN, Nano Lett (foto)

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stupidisco111
  20
  "Rurku... " :D
  • avatar
   misiek12_sdz
   15
   Z całej sterty słuchawek w żadnej nie padły mi przetworniki. Zawsze się gdzieś kabelek przerwie. Co mi po słuchawkach z nanorurkami jak dadzą kabelek 0,1mm i słuchawki nie wytrzymają nawet pół roku. A dokanałowe/douszne ciężko rozebrać do recablingu.
   • avatar
    AndreoKomp
    7
    Mnie najbardziej interesuje jakość dźwięku wytwarzanego przez takie przetworniki.
    • avatar
     Marucins
     2
     Wygłupiacie się! Po co to wszystko?

     Wystarczy dać nowy wygląd wmówić że to coś wspaniałego i wpływa na poprawę jakości i nawet papier zaczyna grać o niebo lepiej :)

     "Apple EarPods"
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Armatury też się przecież nie zużywają, ciekawe jak w porównaniu z nimi grają te nanorurki. Jak na razie armatury dają najlepszy dźwięk.
      • avatar
       irondick
       1
       Jeszcze niech zrobią pałąki z nanorurek bo pękają często nawet te metalowe. No i kabelki też to samo. A najlepiej bez kabelków by się zdało.
       • avatar
        Featureless
        1
        A mnie zastanowiło coś innego - te przetworniki wymyślili "chińscy naukowcy". A to oznacza, że coraz częściej Chińczycy nie tylko kopiują rozwiązania, a są też w stanie stworzyć innowacyjny produkt. I to jest przerażające przy sile ich gospodarki :)
        • avatar
         Konto usunięte
         -4
         prawdę mówiąc to nie znam osób które by używały słuchawki douszne
         • avatar
          Andari
          0
          jestem ciekaw czy powstanie nastepna rewizja soundmagic e10 na tym :P jak narazie jedne z najlepszych sluchawek dokanalowych =|