Systemy operacyjne

Przywracanie systemu Windows 10 - warto wiedzieć jak to zrobić

przeczytasz w 2 min.

Przywracanie systemu to jedna z ciekawszych i bardziej przydatnych funkcji w systemie Windows. Jak przywrócić system Windows 10 do ustalonego punktu, a jak zresetować ustawienia do stanu początkowego?

Przywracanie systemu Windows (System Restore) to istotna funkcja, która pozwala na przykład pozbyć się problemów z uruchamianiem komputera (o ile oczywiście dotyczą one wadliwego działania systemu Windows z powodu np. felernej aktualizacji, a nie dajmy na to - problemu sprzętowego) lub nieprawidłowego działania Windows (uszkodzenie rejestru itp.). Funkcja ta jest wbudowana w Windows od czasu wersji Millenium.

Najprościej rzecz biorąc - zgodnie z nazwą - opcja ta przywraca pliki systemowe, ustawienia i programy do określonego punktu w przeszłości. Punkty te zwane punktami przywracania generowane są automatycznie przy okazji takich sytuacji jak aktualizacje, ale można je również stworzyć ręcznie.

Przywracanie systemu Windows 10 do ustalonego punktu

Komputer działa nieprawidłowo/wiesza się/generuje komunikaty o błędach, a wszystko wskazuje na to, że źródłem problemów są nowo zainstalowane sterowniki, czy też aplikacja? Można spróbować odinstalować je ręcznie, ale nie zawsze przyniesie to oczekiwane efekty.

W polu wyszukiwania na pasku zadań wpisz frazę "przywracania" i wybierz opcję Utwórz Punkt Przywracania.

Przywracanie systemu Windows do ustalonego punktu

Po kliknięciu na opcję Przywracanie systemu będziesz mógł przywrócić system za pomocą ostatniego punktu przywracania, bądź wybrać dowolny punkt przywracania.

Ile trwa przywracanie systemu Windows 10? Wszystko zależy od szybkości dysku i innych podzespołów komputera. Na nowoczesnych komputerach powinno to trwać od kilku do kilkunastu minut.

Aby zresetować ustawienia systemu do stanu początkowego należy wejść w ustawienia systemu oraz opcję Odzyskiwanie. Opcja Konfiguruj pozwala na włączenie lub wyłączenie ochrony systemu (co pozwala na cofnięcie niechcianych zmian dokonanych w systemie) oraz ustawić maksymalny rozmiar miejsca na dysku przyznaczony na ochronę systemu. Można tu również usunąć wszystkie zapisane punkty przywracania.

Opcja Utwórz służy do ręcznego stworzenia punkty przywracania, który można dowolnie nazwać (przy punkcie zawsze będzie podana data i godzina utworzenia punktu). Można więc przywrócić system Windows do określonej daty.

Nie można wykluczyć, że będziemy mieli również problem... z samą opcją przywracania systemu Windows. W niektórych przypadkach system nie będzie w stanie wykorzystać punktu przywracania. W takim przypadku pozostaje przywracanie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych.

Resetowanie ustawień komputera do stanu początkowego

System zaczął działać wolniej, a ręczne odinstalowanie niepotrzebnych programów, czy też czyszczenie rejestru (czego Microsoft nie zaleca) nie przynosi efektów? W takim wypadku można go po prostu zresetować do ustawień początkowych. Opcja ta pozwala na wybór, czy chcemy zachować pliki osobiste, czy też zależy nam na "czystym i świeżym" systemie operacyjnym. Przypominamy o wykonywaniu kopii bezpieczeństwa najważniejszych plików - można to robić za pomocą drugiego dysku, dysku przenośnego, urządzenia typu NAS, czy korzystając z dysków w chmurze.

W polu wyszukiwania na pasku zadań wpisz frazę "resetuj" i wybierz opcję Resetuj Ustawienia Komputera Do Stanu Początkowego.

Resetowanie ustawień Windows 10 do stanu początkowego

Po kliknięciu przycisku Rozpocznij otrzymamy do wyboru dwie opcje - Zachowaj moje pliki (nie dotyczy to programów, które zostaną odinstalowane) oraz Usuń wszystko (usuwa wszystko łącznie z plikami osobistymi).

Jeśli chcemy ponownie zainstalować Windows z pendrive'a USB czy DVD lub przywrócić system z obrazu systemu należy wybrać przycisk Uruchomponownie teraz z menu Uruchamianie zaawansowane.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pawlus
  5
  O świetny materiał, genialna porada. Teraz pokażcie mi proszę jak odpalić worda albo używać wyszukiwarki internetowej.

  EDIT: dobra może i troche "salty" ale od portalu specjalizujacego sie w branzy IT oczekuje troche wiecej niz banalne januszowe poradniki z cyklu "jak kliknac dwie ikonki".
  • avatar
   Kenjiro
   3
   Która z powyższych opcji służy do faktycznego ratowania systemu, czyli np. wtedy gdy nie startuje, lub startuje np. bez ekranu?
   Czyszczenie systemu, który startuje można porównać z myciem już posprzątanego salonu, owszem coś tam można zrobić, ale to co najwyżej wisienka na torcie.

   Inaczej mówiąc, "poradnik" naprawdę niskiej wartości.
   • avatar
    Aloyz
    3
    Poradnik w sam raz dla mojej żony, tylko, że ona tutaj nie zagląda...
    • avatar
     mrocznysedes
     1
     Kolega ostatnio tego próbował. Na szczęście miał zrobioną tydzień wcześniej zrobioną kopię całego systemu Reflectem. ;-)
     • avatar
      Torrentowy Pirat
      -12
      Ja mam jeszcze lepszą radę - wyłączyć aktualizacje. Nie dziękujcie.

      A jeszcze lepszą radą będzie odinstalowanie dziesiątki i zainstalowanie Lubuntu z pakietem Wine. Też nie dziękujcie.
      • avatar
       xXShogunXx
       0
       Porada jest dobra jak się system skopie ale swoich danych tym sposobem nie odzyskasz a co lepsze przywrócenie systemu do pewnego stanu nie daje pewność że działa poprawnie ponieważ nawet poprawnie zainstalowany system Windows 10 nie działa poprawnie!!! To jest najgorszy system giganta MICROSOFTU i to nie dlatego że jest zepsuty nie!! Dlatego że taki ma być!
       • avatar
        marianb
        0
        Nie wiem dlaczego ale jeszcze nigdy nie udało mi się przywrócić Windows 10. Zawsze był jakiś błąd i trzeba było instalować od nowa.
        • avatar
         xmexme
         0
         Funkcja przywracania systemu nigdy nie działa gdy jest potrzebna, jedyny plus tego narzędzia że można sobie z punktów przywracania odzyskać samemu ręcznie pliki rejestru system bo te najczęściej się psują jak coś się dzieje ze sprzętem.
         • avatar
          szymon.owedyk
          0
          Udało się wykorzystać te wskazówki. Ja musiałem jeszcze włączyć ochronę systemu, by tworzyły się punkty przywracania systemu. Dzięki. Na swoim blogu także napisałem ciekawy i rozbudowany poradnik na ten temat, więc komuś może się przyda https://jaksierozwijac.pl/przywracanie-systemu-windows/ :)