• benchmark.pl
 • Gry
 • Puszcza Białowieska w skali 1:1 w Minecrafcie (i film z Borysem Szycem)
Gry

Puszcza Białowieska w skali 1:1 w Minecrafcie (i film z Borysem Szycem)

przeczytasz w 1 min.

Ponad 3 miesiące tworzona była wirtualna Puszcza Białowieska. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na jej aktualne, niemałe problemy.

Jedyny polski obiekt przyrodniczy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jest zagrożony. W obronie Puszczy Białowieskiej stanął polski oddział agencji Ogilvy & Mather, który wykorzystał celu zwrócenia uwagi na problem… grę, a konkretnie Minecrafta

700 kilometrów kwadratowych polskiej części Puszczy Białowieskiej wiernie odwzorowano w grze Minecraft. „Kopia zapasowa”, jak nazywają ją twórcy, powstawała przez trzy miesiące i składa się na nią około 50 miliardów bloków o powierzchni 1 m kw. Wszystko to, by wiernie odtworzyć ostatni naturalny las na Niżu Europejskim.

„W wirtualnej Puszczy Białowieskiej spotkamy 40 różnych rodzajów drzew – dębów, świerków czy brzóz – łącznie ok 6-7 milionów okazów. Możemy odwiedzić także 5 miejsc widokowych, które znajdują się w realnym świecie – to m.in. wejście do ściśle chronionego Białowieskiego Parku Narodowego, do prastarych miejsc mocy ze słowiańskimi totemami czy do wieży widokowej nad rzeką Narewką” – mówią autorzy.

Wirtualny spacer po Puszczy Białowieskiej można odbyć na serwerze o IP 149.202.193.30 (ostatniedrzewo.pl). Jeśli jednak nie gracie w Minecrafta, możecie też obejrzeć film, w którym o projekcie opowiada Krystyna Czubówna:

Skala projektu bez wątpienia może robić ogromne wrażenie. Nie bez powodu – celem jest bowiem zwrócenie uwagi na problemy Puszczy Białowieskiej oraz zachęcenie do podpisania apelu o rozszerzenie obszaru Parku narodowego o cały jej teren i wsparcia Leśnych Patroli. Więcej na ten temat na stronie OstatnieDrzewo.pl.

Przygotowany został również film dokumentalny z Borysem Szycem. Możecie go obejrzeć poniżej:

Źródło: Ogilvy & Mather, Ostatnie drzewo

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mighn
  1
  Ale mam nadzieje, że następnym krokiem będzie posadzenie szyski... żeby nie została nam tylko puszcza w minecrafcie :/
  • avatar
   wiktorn86
   0
   Jak już Szyszko skończy z córką leśniczego puszczę białowieską będzie można podziwiać generując mapę typu "flat".
   • avatar
    Snake73
    -1
    Jeszcze troche a Puszcza Białowieska będzie tylko w Minecrafcie. Pisuary wszystkie drzewa przerobią na konfesjonały i krzyże.
    • avatar
     michael85
     -1
     Ludzie ale wy jesteście ograniczeni. Daliście sobie wmówić że minister Szyszko jest zły najgorszy oszołom tak jak i PiS. Może nie są święci ale przy bandytach i aferzystach z poprzednich ekip i tak wydają się być aniołami. Wracając do tematu min. Szyszko trzeba mu oddać że zrobil świetny ruch pozwalając na wycinkę drzew bez zezwoleń na działkach których dana osoba jest właścicielem. Niestety garstka krzykaczy socjalistów i imbecyli zniweczyła powrót do normalności i dziś znowu trzeba chodzić do urzędu po pozwolenia. Przecież skoro ktoś sadzi to i ma prawo wyciąć drzewo u siebie. Nikt normalny i tak na działce nie zrobi sobie pustyni. Niestety choroba umysłowa zwyciężyła.
     A co do wycinki puszczy to odsyłam do linka który zamieściłem w jednej z odpowiedzi powyżej. Do czego prowadzi chora ekologia. Pamiętajcie że większość tych krzykaczy ekologów to cwaniacy którzy robią to dla pieniędzy i w czyimś interesie, i z pewnością nie jest to wasz interes!
     • avatar
      sebmania
      -4
      Wszystko fajnie dopóki na serwer nie wejdzie jakiś gracz z nickiem "szyszko" i ci z tnt wszystko zacznie niszczyć.