Gry komputerowe

Quake Live jeszcze w bieżącym roku stanie się samodzielną grą

przeczytasz w 2 min.

Firma Id Software zapowiedziała, że przeglądarkowa gra Quake Live uniezależni się i będzie samodzielną produkcją, ale bez obsługi Linuksa i Maca.

quake live przeglądarka gra samodzielność

Firma Id Software rozwijająca darmową, przeglądarkową grę Quake Live zapowiedziała, że jeszcze w bieżącym roku zostanie ona przekształcona w samodzielną produkcję uniezależnioną od przeglądarki internetowej.

Sieciowa strzelanka Quake Live została udostępniona kilka lat temu, głównym zamierzeniem twórców było przeniesienie elementów rozgrywki Quake 3 do sieci – tak, aby była ona dostępna dla wszystkich, bez względu na wykorzystywaną platformę.

Niestety usługa nie zrobiła zbyt dużej furory, oczywiście w dalszym ciągu ma swoich wiernych fanów, dla których oprócz darmowej rozgrywki umożliwiono także skorzystanie z bardziej opłacalnej opcji abonamentowej – a więc z dobrodziejstw trybu free-to-play.

quake live gra wygląd rozgrywka

W ostatnim czasie jednak, twórcy borykali się ze sporymi problemami z wtyczkami Quake Live do przeglądarek internetowych. Otóż zarówno Google, jak i Mozilla mają odmienne wizje na tematach przyszłości takich wtyczek i obie przeglądarki coraz bardziej się od siebie oddalają. To zaś powoduje komplikacje w utrzymywaniu obsługi dla wielu przeglądarek, a także wywołuje liczne problemy z ich działaniem.

Dlatego twórcy zdecydowali się na usamodzielnienie swojej gry tak, aby stała się ona niezależna od przeglądarki internetowej. Postanowiono przygotować specjalny „Launcher”, który będą musieli już niedługo zainstalować wszyscy grający w Quake Live – jego zadaniem będzie pobieranie danych gry, aktualizowanie oraz wyświetlanie szczegółowych statystyk dotyczących rozgrywki czy też serwerów jak np. pingi.

quake live przeglądarka windows linux mac

Niestety takie postawienie sprawy, wiąże się z porzuceniem obsługi systemów z rodziny Linux i Mac, na których to wciąż działa wersja dostępna za pośrednictwem przeglądarki. Twórcy z Id Software zapowiedzieli już, że nie zamierzają udostępniać natywnego klienta na te platformy, a ich użytkownikom – w szczególności tym, którzy wykupili abonament, zalecają skorzystanie z metod wirtualizacji, emulacji lub implementacji Win-API w postaci WINE.

Jak nie trudno się domyślić, gra na tych platformach nie cieszyła się zbytnim uznaniem, z powodów licznych problemów z obsługą, a także nie najświeższej już oprawy graficznej wielu graczy po prostu wolało sięgnąć po inne darmowe i natywne tytuły nawiązujące do serii Quake jak np. Alien Arena, Unvanquished, Open Arena, Xonotic (Nexuz), Warsow czy też ioQuake3.

Źródło: Polygon, QuakeLive, pcgamer

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Puffy
  9
  Świetna wiadomość. Najlepszy FPS i najszybszy w historii :) Quake 3 Arena :)
  • avatar
   Mariano_
   1
   Codów i bfów czy innych podobnych do dziś nawet nie dotknąłem. Nie mieszczą się w mojej definicji dobrego i szybkiego fpsa sieciowego. Scena Quake Live w eu może i mała ale jest silna i cały czas można wygrywać kasę. Turniej za turniejem, lany się zdarzają, dużo różnych eventów w sieci. Zbliża się też DreamHack Winter 2013 z turniejem QL, który będzie mieć najlepszy line-up w historii gier duelowych tego tytułu. Gra podobno spisana na straty a jednak nadal żyje. :)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Jak dla mnie to jedyna słuszna gra choć gram w nią może z 2 lata ;] (a 1x1 w strzelankach to na pewno nie stworzono nic lepszego jak do tej pory ;]) ... a wątpię Takeya żeby ut 2004 był szybszy od quaka 3 cpma ;] ale moze to możliwe ;] pozdrawiam wszystkich fanów quaka ;]
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     I macie dla tych co nie wiedza co to quake ;d
     http://www.youtube.com/watch?v=9J26od1tE1s
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Uwielbiam ta grę z 5 razy w życiu udało mi się ukończyć grę na 1 miejscu ale to był szczyt formy
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       TYle nocek zarwanych... tyle piwa wypitego... tyle kaw... to tylko może być Quake :) !
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        A tak w ogóle to ktoś jeszcze gra w Qlive? Pamiętam jak jeszcze za czasów bety ciężko było się wbić na serwer. Ale od momentu wprowadzenia pełnej wersji zaczął się upadek QL. Co widać po poziomie graczy. Na najwyższym poziomie same koksy a poziom niżej już same leszcze. ;-)