Mobile

Qualcomm zapowiedział procesor Snapdragon 805

przeczytasz w 1 min.

Mobilne procesory rozwijają się w naprawdę szybkim tempie. Czego spodziewać można się zatem po nowym układzie Qualcomma?

Qualcomm Snapdragon 805 procesor

Mobilne procesory rozwijają się w naprawdę szybkim tempie, a ostatnio jednym z liderów w tej dziedzinie jest bez wątpienia Qualcomm. Skoro tak, to na przyszły rok producent ten planuje zapewne coś bardzo interesującego.

Pogłoski o pracach nad nowym topowym procesorem pojawiały się już od pewnego czasu. Nie były one bezpodstawne, ponieważ właśnie dowiedzieliśmy się, że Qualcomm rzeczywiście ma w planach taki układ. Co więcej, został on już oficjalnie zapowiedziany. Poznajcie Snapdragona 805, następcę królującego obecnie w smartfonach z najwyższej półki Snapdragona 800.

Nie trzeba mówić tutaj o rewolucji, ale o ewolucji, chociaż zmiany na jakie się zdecydowano zapewnić mają spory wzrost wydajności. Snapdragon 805 oferować będzie 4 rdzenie Krait, których taktowanie sięgać ma aż 2,5 GHz.

Zmiany dotknęły jednak przede wszystkim układ graficzny, ponieważ Adreno 330 zastąpione zostanie przez Adreno 420. Wedle zapowiedzi producenta jest on mocniejszy od poprzednika aż o 40%, co znajdzie naturalnie odzwierciedlenie w praktyce.

Użytkownicy spodziewać mogą się m.in. obsługi ekranów o rozdzielczości Ultra HD, ulepszonego modemu LTE i przepustowości pamięci wynoszącej 25,6 GB/s. Być może jeszcze ważniejszą kwestią okaże się jednak to, że nowy układ cechować ma się mniejszym zapotrzebowaniem na energię niż poprzednik.

Pierwsze urządzenia napędzane przez procesor Snapdragon 805 powinny pojawić się jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku.

Źródło: vr-zone

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Szkoda, że tylko segment mobilny tak szybko się rozwija :/
  • avatar
   Cacek93
   1
   Poraża mnie tempo rozwoju, sama częstotliwość taktowania robi wrażenie.
   Jestem ciekaw jakby się taki procesor miał w odniesieniu do x86.
   Troszkę przykre jest także fakt, że nie ma jak wykorzystać takiej mocy, gry wymagające takiej mocy obliczeniowej nie istnieją ^^
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Według AndroidAuthority Adreno420 będzie wspierało DX11.1

    wow

    http://thegsminsider.blogspot.com/2013/02/qualcomm-apq8084-with-adreno-420-gpu-is.html
    • avatar
     Konto usunięte
     -1
     Dawać lepiej 64-bity, aby można obsadzić ponad 4GB ram. W ten sposób narodzi się nowa era komputerów z dwoma systemami.

     W domu stoi 21-27" (jak kto lubi) monitor z myszą, klawiaturą i dock stacją (internet,mulitoport+HDD), wracam do domu wpinam smartphone-a w stacje. Smartphone się ładuje i przełącza w tryb interfejsu desktop.

     Ale, żeby to fajnie działało to trzeba minimum 4GB ram-u (jak na dziś), np. win8.1+winphone, OsX+iOs, google chrome+android, mile widziana konkurencja ze strony ubuntu czy firefox.
     • avatar
      wronatlen
      -2
      Oj, a i tak daleko Qualcommom do TI-OMAP.. No cóż, tradycyjnie od wielu lat na rynku tańszy wygrywa a nie zawsze lepszy..
      • avatar
       erystr
       -4
       Ledwo kupiłem Sony Z1, a za kilka miesięcy już będzie on już "staruszkiem" :/
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Takie właśnie były swojego czasu plany Google. Android 5.0 miał wprowadzić wsparcie dla portu dokowania obsługującego przesyłanie obrazu i peryferia. Asus Phonepad jest swojego rodzaju laboratorium takiego rozwiązania ale niestety całość nie zyskała na popularności (m.in ze względu na wysoką cenę) i póki co nie słyszy się o telefonie jako przenośnym PC.
        • avatar
         jacy4
         0
         Dobrze że będzie wydajny, ale przy okazji bardzo drogi, jak wszystkie procesory qualcomma.
         • avatar
          m4rcin
          0
          Smartdock ma 3xUSB, HDMI i wyjście audio. Ja mam podłączoną myszkę (niestety klawiatury bezprzewodowej nie mam) i HDD przez aktywnego HUBa i powiem Ci, że użyteczność jest ale ergonomii brak :/ Faktycznie drugi system by się przydał.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Snapdragony > all.
           Nawet moja Tegra 3 leży, płacze kwiczy i zazdrości wydajności CPU.