• benchmark.pl
 • Foto
 • Marzycie o obiektywie 200 mm f/1 - najpierw zobaczcie co to za marzenia
Foto

Marzycie o obiektywie 200 mm f/1 - najpierw zobaczcie co to za marzenia

przeczytasz w 1 min.

Na platformie eBay brytyjska firma Abex proponuje przemysłowy obiektyw Rank-Taylor IRTAL 200 mm o świetle f/1

Rank-Taylor IRTAL 200 mm f/1

Od czasu do czasu warto oderwać się od świata dostępnych w konsumenckiej ofercie obiektywów fotograficznych i przyjrzeć dedykowanym konstrukcjom stworzonym na potrzeby wyspecjalizowanych rozwiązań. Oto obiektyw o ogniskowej 200 mm wykonany ze szkła germanowego, którego przeznaczeniem jest praca z kamerą termowizyjną. Nic szczególnego? A co powiecie na światło f/1 i 18 kilogramów wagi.

O tym, że im jaśniejszy obiektyw tym większa jego waga i rozmiary, wie każdy. Oczywiście zawsze te parametry są względne, wiele zależy od konstrukcji i pola obrazowego, bo dla przykładu taki Mitakon SpeedMaster 25 mm mimo światła f/0,95 nie jest ciężki. Jednak 200 mm szkło o jasności f/1 nie ma szans być lekkim. Dla przykładu Nikon Nikkor 200 mm f/2 G IF-ED AF-S VR II waży prawie 3 kilogramy. Z kolei Canon EF 200mm f/2L IS USM jest nieco lżejszy, bo waży 2,5 kilograma.


Tak wyglądają obiektywy Canon i Nikon

Obiektyw Rank-Taylor IRTAL 200 mm f/1 przypomina kształtem obiektywy Nikkor i Canon, ale wagą i rozmiarami bije je na głowę. Nawet jeśli uwzględnimy, że zastosowano w nim szkło germanowe (przeźroczyste dla podczerwieni, tym bardziej im większa jest domieszka germanu), które zwiększa jego wagę (a także cenę gdyż german nie jest tani), w stosunku do klasycznej konstrukcji. Nie jest to produkt konsumencki, a wykonany na specjalne zamówienie, dlatego nie ma co koncentrować się na jego wyglądzie.


Soczewka przednia ma 20 cm średnicy

Cena, którą ujrzymy na eBay to cena mocno zawyżona, tak by zainteresować realnych kupców. W praktyce taki obiektyw kosztuje około 40000 dolarów. To po przeliczeniu około 150 tysięcy złotych, czyli około 6 razy więcej niż wspomniany Nikkor czy Canon, ale i przeznaczenie jest inne.

Źródło: mirrorlessrumors, inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  1
  Wiem już co mi się dzisiaj przyśni :)
  • avatar
   benzene
   1
   Ma on także jeszcze jedną zaletę: po kradzieży ciężko uciekać z nim żwawo.
   • avatar
    kitamo
    -2
    No piękny piekny, ale waga i gabaryty robią swoje :) dla przeciętnego kowalskiego to nie jest nawet sfera marzen :D
    • avatar
     Andari
     -2
     i po co to komu...
     • avatar
      deel77
      0
      Dlaczego nie opublikowaliście zdjęć wykonanych tym obiektywem?

      Ja wiem, że parametry robią wrażenie, ale to zdjęcia muszą te liczby obronić. Często zdarza się tak że specjalistyczne sprzęty są dobre w wąskiej specjalizacji (i tak jest pewnie z tym szkłem).
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       nie marzę !