Procesory

Nowy król wydajności w naszym rankingu procesorów

przeczytasz w 1 min.

Zmiany w rankingu procesorów! Po długich miesiącach panowania modelu Ryzen Threadripper 2990WX, nadszedł czas na nowego lidera wydajności – został nim Ryzen Threadripper 3970X.

Ranking procesorów cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych czytelników, więc nie ustajemy w aktualizacjach zestawienia - ostatnio bazę wyników poszerzyliśmy o układy AMD Ryzen Threadripper 3960X i 3970X.

Ranking procesorów zainteresuje mniej doświadczonych użytkowników, którzy chcieliby sprawdzić informację o danej jednostce i/lub porównać ją z innym modelem dostępnym na rynku. Zestawienie pomoże również w modernizacji lub budowie nowego komputera.

Nowe procesory Ryzen Threadripper

Procesory Ryzen Threadripper 3000 wykorzystują rdzenie Zen 2 i są produkowane w 7-nanometrowej litografii. Co warto podkreślić, jednostki korzystają z nowych płyt głównych TRX40, gdzie można wykorzystać do 256 GB pamięci RAM, kilka kart graficznych oraz macierz RAID z superszybkich nośników SSD PCIe 4.0 x4.

Ranking procesorów

Na rynku są już dostępne dwa pierwsze modele z nowej generacji – 32-rdzeniowy/64-rdzeniowy Ryzen Threadripper 3970X i 24-rdzeniowy/48-rdzeniowy Ryzen Threadripper 3960X. Obydwie jednostki oferują miażdżącą wydajność - wystarczy powiedzieć, że objęły one odpowiednio 1. i 2. miejsce w naszym rankingu CPU, masakrując topowe modele Core i9, a nawet wcześniejsze Threadrippery.Niestety, Threadripper 3970X i 3960X to też najdroższe konsumenckie procesory dostępne na rynku (zainteresowani muszą wyłożyć odpowiednio 10 000 i 6500 złotych).

Ryzen Threadripper – prawdziwy król wydajności dopiero nadchodzi

Premiera modeli Ryzen Threadripper 3970X i 3960X nie jest ostatnim słowem AMD. Na początku lutego do sprzedaży trafi Ryzen Threadripper 3990X – topowa konstrukcja wyposażona w 64 rdzenie i 128 wątków (!). Jak nietrudno się domyślić, model ten obejmie stanowisko najwydajniejszego procesora dostępnego na rynku. Będzie to też najdroższy konsumencki układ - jego cena została ustalona na poziomie 3990 dolarów (u nas powinna wynosić około 20 000 złotych).

PS. jeżeli czekacie na model Ryzen Threadripper 3980X z 48 rdzeniami/96 wątkami to się nie doczekacie, bo AMD zdementowało plotki o planach wydania takiego procesora.

Źródło: inf. własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Hunter432119
  17
  Chcesz szybki i dobry procesor kupuj AMD. Chcesz kiepski procesor kupuj Intela
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   InfinityFabric (w pracach pomagał też IBM) oraz architektura AMD ZEN robią intelowi z d.... jesień średniowiecza.
   Aż miło patrzeć.
   • avatar
    dolph
    1
    3990 dolarów (u nas powinna wynosić około 20 000 złotych) - kocham ten kraj ;/
    • avatar
     studionti
     -1
     "szybki" to relatywne pojęcie, jeżeli benchmark to jak najbardziej, jeżeli real life, to już sprawa jest już dyskusyjna.
     Można zrobić procesor 0,1Ghz z 1000 rdzeni, w przypadku aplikacji (gier), będzie mniej wydajny niż Pentium 3.
     Oczywiście w benchmarkach nadal może być numer 1.
     • avatar
      Torrentowy Pirat
      -44
      Chcesz szybki procesor, kupuj AMD. Chcesz dobry procesor, kupuj Intela.
      • avatar
       qazwsx1
       0
       Macie błąd w artykule "32-rdzeniowy/64-rdzeniowy Ryzen Threadripper 3970X i 24-rdzeniowy/48-rdzeniowy Ryzen Threadripper 3960X" powinno byc 32-rdzeniowy/64-wątkowy... itd.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        W obliczeniówce ryzeny są nie do pokonania. Jednak pamiętajmy o jednym, w porównaniu do kilku modeli intela, ryzeny mają znacznie mniejsze opóźnienia (chociaż w AMD pomiędzy Zen+ oraz Zen2 opóźnienia zredukowali o połowę, świetny wynik!), przez co te intele wygrywają w grach, bo są w stanie lepiej docisnąć GPU, tj. dostarczyć dane do GPU. Ale różnice nie są już tak duże jak kiedyś. Zen i Zen+ jeszcze sporo tracił, Zen2 jest tuż tuż za Intelem. Strata wydajności zależy od gry, od 10% do ok 20% , z wyjątkiem tytułów które mają jakąkolwiek optymalizację w głębokim poważaniu, i uznają wyłącznie intele.

        jest też wiele gier które nie używają natywnych przyspieszających instrukcji w Ryzen, bo ..... na liście do przyspieszenia mają jedynie wybrane intele, podczas gdy nowe ryzeny mają te same instrukcje, i przyspieszenia można spokojnie użyć. Zamiast czytać identyfikator modelu CPU, równie dobrze można przeczytać listę wspieranych opcji. ale wiele gier i aplikacji tego po prostu nie robi. to się pewnie zmieni dopiero wtedy, kiedy ryzeny na wymagających wydajnościowo platformach staną się popularne. i już nie będzie że adobe mi się muli, a adobe "to kup se intela". to już klient będzie żądał "albo zrobicie mi to na ryzena, albo zmieniam wasz program na inny". to kwestia czasu. przywołałem adobe jedynie dla przykładu, niekoniecznie to odzwierciedla stan faktyczny :)
        • avatar
         grzech7
         0
         Haha super! Ja też przesiadłem się na AMD ryzen 9 3900X i jest kozak!