Ciekawostki

Reagują na samobójstwa w Foxconnie

przeczytasz w 1 min.

Wokół chińskiej fabryki Foxconna ostatnimi czasy zrobiło się naprawdę głośno i nieprzyjemnie. Gdyby ktoś nie wiedział - Foxconn to największy producent elektroniki na świecie, jego pracownicy skręcają Wasze gadżety, niezależnie od tego czy mają znaczek Microsoftu, Sony czy Apple.

Głośno zrobiło się na skutek warunków pracy i głodowej, dosłownie, głodowej pensji osób zatrudnianych przez Foxconn. Podobno ze względu na tak okropną atmosferę pracownicy firmy masowo popełniali samobójstwa - udokumentowanych jest 12 w ciągu ostatniego półrocza, ale nieoficjalnie mówi się o znacznie większej ilości. To nie mógł być zbieg okoliczności.

Ponieważ ta przygnębiająca wiadomość ostatecznie trafiła do sieci, korporacja musiała szybko zareagować na stawiane jej zarzuty. Pierwszym, stanowczym krokiem okazało się podniesienie pensji wszystkim pracownikom o 20%. To miły gest i rokuje zmiany na lepsze, ale 20% podwyżki w stosunku do głodowych pensji sprawia, że... nadal są one bardzo niziutkie - nawet jak na azjatyckie warunki.

Zaniepokojone o swój wizerunek Apple i Dell już od pewnego czasu starały się dowiedzieć jak dokładnie wygląda sytuacja w fabrykach Foxconna. Paradoksalnie zachodni żunraliści - może nieco niesieni potrzebą rzetelnego dziennikarstwa, a nieco szukania taniej sensacji - dowodzą, że praca dla Foxconn... ratuje przed popełnieniem samobójstwa, bowiem współczynnik Chińczyków niezatrudnionych w strukturach giganta, którzy odbierają sobie życie jest... jeszcze wyższy.

Źródło: Zdnet

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Za Chiny nie przeprowadziłbym się do Chin. Ludzie tam mają przerąbane.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ja Ci dołożę :p Jeszcze paru się złoży i ufundujemy ci "fajną" wycieczkę do chin :D
   • avatar
    pranky
    0
    A jak to jest w fabryce della w Polsce? tez przecież należy do Foxconna. Ciekawe jakie tam są zarobki...
    • avatar
     kasek_mdc
     0
     Polecam przeczytać ten artykuł http://micgadget.com/3793/the-real-truth-behind-foxconns-suicide-cluster/. Szkoda, że firmy w pogoni za zyskiem nie kontrolują komu zlecają produkcję.
     • avatar
      Qpers
      0
      Polska to takie Chiny Europy - powstają u nas miejsca pracy otwierane przez zagraniczne korporacje, bo pracujemy za 300 Euro miesięcznie.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Słyszałem, że od teraz nowi pracownicy wspomnianej fabryki muszą podpisać zobowiązanie, że nie popełnią samobójstwa. Nie wiem, śmiać się czy płakać?
       Pytanie nasuwa się samo: jakie konsekwencje firma wyciągnęłaby wobec pracownika, który zobowiązania nie dotrzymał ;]
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        zapewne kasa którą zarobił przepada a być może nawet jakaś kara finansowa dla rodziny...
        co do fabryki dell to stoi w polsce ale pracuje się w niej jak w chinach przerwa bez odchodzenia z lini...
        polska to raj do budowania fabryk korporacja dostaje ulgi podatkowe albo całkowicie jest zwolniona z podatków na ileś lat bo w końcu będzie praca dla ludzi, zbliża się okres bez podatku a koncern sprzedaje fabrykę z ogromnym zyskiem i śmieje się z naszych...

        czy trzeba coś więcej dodawać u nas w kraju wystarczy popatrzeć jak kolejne biura pośrednictwa pracy mnożą się niczym grzyby po deszczu w których człowiek nie ma najmniejszych praw stawka jest śmiesznie niska a karty finansowe czyhają na każdym kroku ale przecież jest coraz lepiej średnia krajowa ciągle rośnie...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Podobno ze względu na tak okropną atmosferę pracownicy firmy masowo popełniali samobójstwa - udokumentowanych jest 12 w ciągu ostatniego półrocza.
         Przepraszam ze sie czepiam ale 12 na pol roku to nie jest masowo. Ale napewno jest to za duzo i jest to dramat!!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Te korporacje są obrzydliwe i robią z tych Chinoli niewolników bo przecież murzynów też trzeba było karmić więc wychodzi niemal na to samo. Jeszcze trochę a Chiny odwiną reszcie świata i chyba trzeba będzie fabryki do Afryki czy Ameryki Południowej przenosić. Ciekawe ile wynosi koszt wyprodukowania jednego iPhona przez Apple? Bo na moje oko to oni potworne kokosy na tym robią skoro już są warci więcej niż MS...

          Dziwne jest tak małe zrobotyzowanie fabryk ale wychodzi że Chińczyk mniej bierze niż robot prądu zużyje a w Polsce opłaca się zatrudniać robotników układających plasterki salami w opakowaniu!
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Wasze komentarze są rodem z kółka różańcowego i dotego to sama hipokryzja... Robole są po t by ich wyzyskiwać, dzięki temu macie niskie ceny na wszystko co kupujecie czy to samochód, RTV czy AGD... Tak płaczecie nad tymi bidednymi chinolami czy polaczkami przy taśmach... Chcielibyście płacić za najtańsze płyty główne od 600 PLN w górę? A może za za podstaowoy telefon komórkowy 1500 PLN? Kupując produkty "made in China" popieracie Foxconn i inne podobne marki. Czyli jesteście chcąc nie chcąc po ich stronie... Ale dla bycia politycznie poprawnym trzeba się oburzyć na forum... Jak chcecie być korekt i pisać takie komenty o "biednych" polskich czy cińskich pracownikach to: 1. Wyrzućcie wszystko z napisem made in China. 2. Wpłaćcie po 1000 PLN do jakiejś fundacji na rzecz niskoopłacanych pracowników... 3. Pojedźcie do Chin opłaćie prawników i walczcie z Foxconnem...
           • avatar
            someone1989
            0
            a ostatnio reklamowali prace w chinach .. infotmatyk 3000 euro ... ciekawe jak to jest naprawde ? może chinole nie maja wykształcenia i szukaja wykształconych za granica ?