Samochody elektryczne

Renault tworzy „inteligentną wyspę”

przeczytasz w 1 min.

Czym ma być „inteligentna wyspa” i co z tym wszystkim ma wspólnego firma Renault? Okazuje się, że więcej niż można by przypuszczać.

Francuska Belle-Île-en-Mer ma się stać „inteligentną wyspą” – postara się o to firma Renault, która od dłuższego czasu coraz mocniej koncentruje się na tej formie swojej działalności.

W ciągu najbliższych dwóch lat Renault zamierza przekształcić (a przynajmniej zacząć przekształcać) zwykłą wyspę w wyspę „smart”. Jak chce to zrobić? Przede wszystkim zmieniając źródła energii elektrycznej na te odnawialne, co nie tylko poprawi „ekologiczność”, ale też uniezależni ją od zewnętrznych źródeł, z którymi jest połączana głównie podmorskimi kablami.

Panele solarne umieszczone na dachach budynków mają pozwolić na dostarczenie światła i ciepła do szkół i innych budynków publicznych. Do magazynowania energii posłużą natomiast zużyte akumulatory samochodowe (które – co już udowadniano – sprawdzają się w tej roli bardzo dobrze). 

Skoro to Renault, to istotną rolę odgrywać musi również transport. I dokładnie tak będzie – turyści i mieszkańcy wyspy będą mogli poruszać się elektrycznymi hatchbackami Zoe i kombivanami Kangoo Z.E., w ramach usługi wypożyczeń i wspólnych przejazdów (ride-sharing). Oczywiście francuski producent zadba też o odpowiednią infrastrukturę – tu i tam pojawią się stacje ładowania (naturalnie zasilane energią słoneczną). 

Renault smart ładowanie

Doświadczenie zdobyte w Belle-Île-en-Mer ma zostać następnie wykorzystane w większych lokalizacjach. Chodzi bowiem przede wszystkim o to, by sprawdzić, jaki jest optymalny sposób na tworzenie nowoczesnych, „inteligentnych” miast – ekologicznych i samowystarczalnych. Co o tym myślicie?

Źródło: Renault, Engadget, Cleantechnica. Foto: Renault SAS

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PIRAT_PL
  1
  Całkiem fajny pomysł.
  Mam nadzieję że ten patent wypali a sama idea się przyjmie.
  • avatar
   michael85
   -1
   Renault lepiej niech się zajmie produkcją samochodów bo to jak spieprzyli Megane 4 RS po tak dobrym M3RS woła o postę do Nieba. Downsizingu się zachciało.