Nauka

Jej dentysta jest robotem

przeczytasz w 1 min.

Pierwsza pacjentka w Chinach jest już po (udanym, dodajmy) zabiegu dentystycznym wykonanym nie przez człowieka, lecz przez robota.

Z tych lub innych powodów wielu ludzi nie lubi odwiedzać dentysty i to, że zamiast człowieka mogą w przyszłości spotkać w gabinecie robota niczego w tej kwestii raczej nie zmieni. Jeśli jednak to obecność lekarza budzi w was lęk, to na wieść o nowym dokonaniu naukowców z Państwa Środka pewnie się ucieszycie.

W Chinach po raz pierwszy robot samodzielnie wykonał zabieg dentystyczny. Samodzielnie to znaczy bez udziału człowieka. Jeszcze ważniejsze zaś jest to, że wszystko – od A do Z – przebiegło pomyślnie. Zabieg trwał godzinę. W tym czasie robot dokonał implantacji dwóch zębów wydrukowanych na drukarce 3D w jamie ustnej pacjentki. 

Ludzie pomagali robotowi tylko na początku (to znaczy: wprowadzili dane konieczne do wykonania zabiegu oraz ustawili maszynę i pacjentkę w odpowiednich pozycjach). Podczas samego zabiegu, choć obecni, dentyści nie musieli interweniować, poza prostymi czynnościami, jak zmiana jednego wiertła na inne. W przyszłości pewnie i to zostanie zautomatyzowane. 

Robo-dentysta powstał jako odpowiedź na powiększający się brak takich lekarzy w Chinach i udany eksperyment pozwala żywić nadzieję na to, że będzie rozwiązaniem tego problemu. To też kolejny dowód na to, że w przyszłości coraz częściej opiekować będą się nami właśnie roboty – czy nam się to podoba, czy nie.

Źródło: Futurism, CCTV+. Foto: South China Morning Post

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Filippo386
  5
  Mnie zęby bolą już od samego patrzenia ._.
  • avatar
   Centik
   4
   Ciekawe czy ten robot nadąża za ruchami głowy tego nieszczęśnika :-D
   • avatar
    Satanski
    2
    "W tym czasie robot dokonał implantacji dwóch zębów wydrukowanych na drukarce 3D w jamie ustnej pacjentki. "

    To taka miniaturyzacja, czy baba miała wielką gębę? ;-)
    • avatar
     Akatzuky
     0
     Czemu w Polsce nie robia takich zabiegow przeciez Chiny to biedny tandetny kraj gdzie w slonianych kapeluszach ryz zbieraja a polacy sa najmadrzejsi na Ziemii i jeszcze nie ma u nas robotow??
     • avatar
      Snack3rS7PL
      -5
      "Pierwsza pacjentka w Chinach jest już po (udanym, dodajmy) zabiegu dentystycznym wykonanym nie przez człowieka, lecz przez robota. " To zdanie nie brzmi po polsku...
      • avatar
       wiktorn86
       0
       Ku chwale partii. Niech żyje Chińska Republika Ludowa!
       • avatar
        evan252
        0
        Raczej precyzyjna wiertarka która trzeba ustawić przy ścianie dobrać wiertła, wprowadzić wszystkie dane o głębokości, kącie nawiertu a ona sama wywierci dziurę a potem wkręci kołek . Raczej daleko jej do robienia remontów . Po za tym normalnie cały zabieg zajmuje 10 min i najtrudniejsze jest w nim samo zaplanowanie
        • avatar
         Jacus64
         0
         Bałbym się pójść do stomatologa dentysty. Poza tym atmosfera podczas zabiegów wydaje mi się, ze jest raczej drętwa. Dlatego wolę tak jak do tej pory witać w Villa Dentica, gdzie wiem, że zajmą się mną indywidualnie, w fajnej atmosferze i przede wszystkim profesjonalnie.