Nauka

Robot, który leczy się sam

przeczytasz w 1 min.

Wprawdzie na razie do tego samoleczenia robot potrzebuje człowieka, który włoży go do pieca, ale potencjał jest i to naprawdę niemały.

Wiele można powiedzieć o robotach, ale nie że potrafią się delikatnie obchodzić z przedmiotami, które mają za zadanie przenosić z miejsca na miejsce. Rozwiązaniem tego problemu mogą być roboty, których elementy chwytne są wykonane z elastycznych materiałów. Niestety te najczęściej są też podatne na uszkodzenia. Naukowcy z Free University of Brussels udowodnili jednak, że i na to może znaleźć się sposób.

Naukowcy stworzyli „mechaniczną dłoń” z elastycznego polimeru, która wygląda trochę jak galaretka. Materiał ten ma jednak pewną istotną cechę. Krótko mówiąc: potrafi się samodzielnie uleczyć. Jeśli, na przykład, zostanie przecięty, wystarczy chwila w piecu rozgrzanym jedynie do 80 stopni, by po „ranie” nie został nawet ślad.

Taka maszyna mogłaby być idealna do pracy w wielu różnych miejscach – na przykład w przemyśle spożywczym do przenoszenia owoców i warzyw (oraz w każdym innym, gdzie delikatność jest w cenie). Aby praktyczne zastosowania stały się jednak faktem, naukowcy muszą osiągnąć jeden z dwóch celów: albo zmniejszyć temperaturę potrzebną do samoleczenia, albo też sprawić, by robot w razie potrzeby potrafił sam takie ciepło wygenerować. Prace trwają.

Źródło: New Scientist. Foto: Vrije Universiteit Brussel

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konsole Rzondzom
  2
  To ''leczy się sam'' powinno być ujęte w cudzysłowiu. Był podobny artykuł o domu, który reperował się sam, a było to nic innego jak cegła z wapna, która w razie pęknięcia rozpuszczała się nieco i zasklepiała sama z odrobiną wody. Clickbait dla lemingów.
  • avatar
   Akatzuky
   0
   Spokojnie jak nie czlowiek to inny robot go wlozy do pieca. Skynet nadchodzi. I dobrze bo jest za duzo ludzi i za duzo zla na swiecie jakies oszolomy religijne a taka maszyna nie spi nie je moze zabijac 24/7 wiec nawet jak my przegramy z ciapakami i chinczykami to ich wybija co do nogi.