Procesory

AMD niebawem ruszy z produkcją procesorów Ryzen 4000

przeczytasz w 1 min.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na zbliżającą się premierę procesorów AMD Ryzen 4000 z rdzeniami Zen 3. Nowe jednostki podobno są na ostatniej prostej, by producent ruszył z ich masową produkcją.

Co nowego w procesorach AMD Ryzen 4000?

Obecne modele Ryzen 3000 „Matisse” zaliczają się do wyjątkowo udanych modeli, co ma odzwierciedlenie w popularności procesorów wśród klientów. Wiemy jednak, że producent już pracuje nad modelami Ryzen 4000 z generacji Vermeer, które mają podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej.

Co się zmieni? Wprawdzie nadal będziemy mieli do czynienia z 7-nanometrowym procesem technologicznym, ale producent wprowadzi nową mikroarchitekturę Zen 3. Spekuluje się o zmianach w strukturze pamięci podręcznej L3, ale nie są to potwierdzone informacje.

AMD - plany wydawnicze procesorów Zen

Zmiany powinny wpłynąć na poprawę wydajności i efektywności energetycznej. Co ważne, do obsługi jednostek nie trzeba będzie kupować nowej płyty - wystarczy model z gniazdem AM4 z serii 400 lub 500.

AMD przygotowuje się do premiery procesorów Ryzen 4000

Wiemy, że producent już testuje próbki inżynieryjne nowych procesorów. W ubiegłym miesiącu pojawiły się doniesienia o 8- i 16-rdzeniowych modelach we wczesnej rewizji A0.

Według portalu igor's Lab, prace nad procesorami poszły do przodu – obecnie producent ma mieć gotowe układy w wersji B0 (to ostatnia rewizja przed wydaniem jednostek). Jeżeli nie pojawią się żadne komplikacje, niebawem ruszy masowa produkcja układów.

Kiedy premiera nowych procesorów AMD?

Kiedy możemy spodziewać się premiery procesorów Ryzen 4000 z generacji Vermeer? Producent zapowiedział, że nastąpi ona pod koniec tego roku, jednak póki co wstrzymuje się od podawania dokładniejszego terminu. Wcześniej doczekamy się modeli Ryzen 4000 z generacji Renoir (łączących rdzenie Zen 2 i grafikę Vega).

Źródło: igor's Lab

Zobacz więcej newsów o procesorach:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  9
  Oj jak by Zen 3 z RTX 3000 były by razem dostępne przed premiera CP2077, idealny moment do upgrade-u całej maszyny!
  • avatar
   KENJI512
   6
   Bardzo czekamy!

   I trzymamy kciuki za 5GHz na wszystkich rdzeniach, nawet po OC :D
   • avatar
    chotnik2
    3
    Jak podbiją jeszcze IPC albo zegary o 10% to już nawet się nie bedzie trzeba zastanawiać, 4700X/4800X i starczy na jakiś czas.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     opcje do głosowania są do kitu. jak wyjdą nowe ryzeny 4000, wtedy kupię to co jest teraz drogie czyli ryzen 3000 :)