Ciekawostki

Blackout dla kopalni kryptowalut - rząd odcina górników od prądu

przeczytasz w 2 min.

Niedobory energii elektrycznej i ograniczenia w dostawie prądu stają się coraz bardziej prawdopodobne. Z podobnymi problemami mierzy się Kazachstan, który zdecydował o tymczasowym odłączeniu kopalni kryptowalut od sieci energetycznej.

Problemy z dostawami prądu to coraz poważniejszy problem dla Kazachstanu, więc państwowy operator energetyczny KEGOC (Kazachska Spółka Eksploatacyjna Sieci Energetycznej) zdecydował się na ograniczenia w dostawie energii dla niektórych przedsiębiorstw. Wśród nich znalazło się 69 firm zarejestrowanych jako kopalnie kryptowalut, które są obwiniane za zwiększony pobór energii elektrycznej i przerwy w dostawach prądu.

Kazachstan odcina górników od energii

Jak informują lokalne media, dostawca energii zdecydował o tymczasowym odłączeniu zasilania (od 24 do 31 stycznia), a decyzja ma być spowodowana "napiętą sytuacją z zachowaniem bilansu energetycznego i mocy w zunifikowanym systemie energetycznym". Komunikaty w tej sprawie zostały wysłane kilka dni przed planowanym odłączeniem zasilania.

KEGOC - decyzja o odłączeniu zasilania
Państwowy dostawca energii poinformował górników o odłączeniu zasilania już 21 stycznia

Odłączenie zasilania oznacza przestój i ograniczone dochody dla górników. Sytuacja jest o tyle poważna, że Kazachstan jest atrakcyjnym miejscem dla górników i przyciągnął wiele osób inwestujących w kopanie kryptowalut (szczególnie po ostatnich regulacjach nałożonych w Chinach).

Górnicy sprzeciwiają się decyzjom rządu

Jak nietrudno się domyślić, decyzja rządu spotkała się z falą sprzeciwu ze strony górników. Alan Dorjiyev z Association of Blockchain and Data Center Industry twierdzi, że problemy z dostawami energii wynikają ze starzejącej się infrastruktury, a nie zwiększonego poboru energii przez kopalnie kryptowalut.

Ile razy to mówiliśmy? W rzeczywistości górnicy nie powodują problemów z elektrycznością. Cały system jest na krawędzi.

Według Dorjiyeva, górnicy stali się pretekstem dla nieudolnych działań państwowego dostawcy prądu i ministerstwa energii. 

Nie wiadomo jak zostanie rozwiązana ta sprawa. Warto jednak zauważyć, że dalsze ograniczenia w dostawach energii mogą wpłynąć na sens kopania kryptowalut i zniechęcić przedsiębiorców do prowadzenia biznesu w Kazachstanie (już teraz część górników zdecydowała o odejściu z branży).

Źródło: Bitcoin, Telegram @ Serikzhan Mauletba, foto: Christinne Muschi / Alamy

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  deseczka
  35
  Zamykać, odcinać, bardzo dobrze.
  • avatar
   z3us_pl
   26
   Super
   • avatar
    Gregorio
    22
    Widac wola odciac kilka kopalni niz jakies miasto. Trudno sie dziwic.
    • avatar
     rafal.mrozik
     3
     Czy redakcja mogła by popełnić artykuł o kryptowalutach? Nie rozumiem fenomenu tego zjawiska ani tego w czym pokrycie ma ta waluta. Rozumiem, że jak ktoś mi zleci kopanie rowu i na koniec dnia zapłaci mi od metra to zupełnie nie czaję w czym ma pokrycie taki BTC albo ETH. Kto skorzysta na tym, że górnik wykopał jednego bitcoina? Komuś przez to czegoś przybyło? Mówię to bez hejtu. Serio tego nie obczajam...
     • avatar
      Abigail
      3
      U nas zrobia wyrównanie.
      • avatar
       youkai20
       3
       "Jak nie trudno się domyślić, decyzja rządu spotkała się z falą sprzeciwu ze strony górników."

       *Nietrudno.
       • avatar
        Gnom_Z_Piany2
        2
        to dziwactwo, że kazachstan do tej pory nie wydawał odpowiednich decyzji na przyłączenia budynków mieszkalnych czy też zakładów produkcji. zawsze zakład energetyczny wydaje decyzję, czy jest możliwe takie podłączenie, czy nie. jeśli zaczniemy pobierać zbyt dużo energii z sieci, powyżej deklaracji zakładu energetycznego, ten ma prawo przyjechać i odłączyć licznik energii, i wszystko zaplombują, aż do wyjaśnienia sprawy, podpisania nowej umowy, wydania kolejnej decyzji i tak dalej. widocznie w kazachstanie mają z tym jakiś niewyjaśniony problem.
        • avatar
         bobbaniak
         1
         Krypto(pseudo)waluty to zwyczajnie wał. Sposób dla ludzi, których stać na kupienie (lub kradzież) sprzętu, który będzie robił im jeszcze więcej pieniędzy. Podstawowy użytek - płatność w darknecie, lub spekulacja na "giełdzie". Kto zarabia? Przestępcy, albo cwaniacy. NIE PIER...CIE O WOLNOŚCI ITP.
         Normalny człowiek nie ma ŻADNEGO zysku z pseudowalut, tylko same koszty.
         Stabilność tego szajsu - żadna. Wyobraźcie sobie, że idziecie do sklepu i chcecie coś kupić. Przed wyjściem sprawdzaliście stan i okazało się, macie ekwiwalent np. 1.000 PLN, ale jakiś debil coś wyklikał na Tłiterze i przy kasie okazuje się, że macie już ekwiwalent 300 PLN. Po prostu super.
         • avatar
          Witalis
          0
          My w UE mamy coraz wyższe podatki za emisję CO2 a górnicy myślą że to ich nie dotnie? Dotknie i to w 2-nasób.. Chcecie pobierać tyle energii to zbudujcie sobie infrastrukturę w postaci elektrowni wiatrowych, paneli słonecznych lub geotermiki. A tak koszty energii dla wszystkich wzrastają i beda wzrastać. Na szczęście kursy krypto poleciały i polecą jeszcze bardziej w dół i zaraz kopalnie zaczną wyprzedawać karty.. Zresztą na Allegro coraz więcej koparek można kupić wyposażonych w kilkadziesiąt kart GPU .. :-)
          • avatar
           Marti99
           0
           Hahahaha
           • avatar
            firefox101
            -2
            kopanie kryptowalut to kolejne szaleństwo ludzkości, ten proceder powinien być dawno zakazany i ścigany tak samo surowo jak handel twardymi narkotykami.
            • avatar
             Xergoos
             -12
             NWO odcina wolne waluty, a wy mówicie "super!" jesteście już ogarnięci takim idiotyzmem... ktoś nawet wam wmówił że to pożera prąd! a banki i ich cyferki to nie??? czemu tam nie krzyczycie że tam kradną i że są nie potrzebni? no ale czego się spodziewać po IQ pomidora.