• benchmark.pl
 • Mobile
 • Samsung Exynos 5 Octa 5420: nowy układ mobilny z 8 rdzeniami - wydajność wyższa o 20%
Mobile

Samsung Exynos 5 Octa 5420: nowy układ mobilny z 8 rdzeniami - wydajność wyższa o 20%

przeczytasz w 1 min.

Na układ składają się 4 nastawione na wydajność rdzenie ARM Cortex-A15 1,8 GHz oraz 4 Cortex-A7 1,3 GHz, aktywowane w celu wydłużenia czasu pracy.

Samsung Exynos 5 Octa 5420 procesor wygląd

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, firma Samsung zapowiedziała dziś swój najnowszy układ z serii Exynos 5 Octa. 

Samsung Exynos 5 Octa 5420, bo takim właśnie symbolem został oznaczony, to ośmiordzeniowy procesor o architekturze big.LITTLE, który ma zagwarantować nawet 20-procentowy wzrost wydajności w porównaniu do 5410, który został umieszczony w smartfonie Samsung Galaxy S4. Na układ składają się 4 nastawione na wydajność rdzenie ARM Cortex-A15 taktowane zegarem 1,8 GHz oraz 4 Cortex-A7, aktywowane w celu wydłużenia czasu pracy na akumulatorze. Taktowanie tych drugich to 1,3 GHz.

Układ Samsung Exynos 5 Octa 5420 to także dwukanałowa pamięć LPDDR3, pracująca z taktowaniem 933 MHz. Teoretycznie umożliwia też uzyskanie przepustowości na poziomie 14,9 GB/s, co powinno zagwarantować bezproblemowe odtwarzanie materiałów Full HD poprzez WiFi. 

Najbardziej interesującą kwestią w nowym układzie Samsunga jest jednak procesor graficzny. Znany z modelu 5410 PowerVR SGX544MP3 został tutaj zastąpiony przez sześciordzeniowy procesor Mali-T628 MP6. Według oficjalnych informacji, Exynos 5 Octa 5420 ma dzięki temu zagwarantować nawet dwukrotnie większą wydajność wideo, niż miało to miejsce u poprzednika. Warto dodać, że grafika ta obsługuje OpenGL ES 3.0 oraz Open CL 1.1. 

Samsung Exynos 5 Octa 5420 procesor przód

SoC Samsung Exynos 5 Octa 5420 wejdzie w fazę masowej produkcji już w sierpniu bieżącego roku. Niestety jak na razie nie wiemy w jakich urządzeniach nowy układ się znajdzie. Możemy jednak spodziewać się, że jednym z nich będzie Galaxy Note III.

Źródło: VR-Zone

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  7
  > "Teoretycznie więc daje to przepustowość na poziomie 14,9 GB/s, co powinno zagwarantować bezproblemowe odtwarzanie materiałów Full HD poprzez WiFi."

  Autor powinien napisać "I have no idea what i'm writting about" ;)
  • avatar
   idzpro100
   3
   i znowu nam go nie dadzą, i dostaniemy Snapdragona 800 z LTE (w Note 3).
   • avatar
    johndobry
    3
    W samsungu jest gpu PowerVR SGX 544MP3 a nie 554MP3
    • avatar
     PawelQ
     1
     "Samsung Exynos 5 Octa 5420: nowy układ mobilny z 8 rdzeniami - wydajność wyższa o 20%"
     a cena o 200%
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Polecam wszystkim niedowiarkom sprawdzenie jak Szajsung Galaxy S4 tnie jeśli chodzi o animacje przejścia między poszczególnymi oknami na pulpicie czy panel aplikacji, ostatnio widziałem toto w salonie plusa, co prawda zapchane widgetami ale z kumplem stwierdziliśmy, że to paranoja i zupełne nieporozumienie raczej... Co z tego, że hardware spoko jak soft szajsa zawsze był i jak widać jest Z DUPY.

      To nawet nie cięło tylko istny pokaz slajdów był...
      • avatar
       mat9v
       0
       Uśmiech? Chyba facepalm....
       Procesor nie ma żadnych ulepszeń architektury, tylko mu zegar podkręcili, ugh. Pocieszający jest fakt włożenia tam szybszej karty graficznej, ale czemu nie pozostali przy PowerVR i nie dali 543MP4 jak w Iphone - to jest szybki układ, w połączeniu z szybkim Exynosem byłoby miło. Mam nadzieję, że do Europy trafi Note 3 z Snapdragonem 800, jestem "uzależniony" od XDA a bez źródeł nie da się wycisnąć wszystkiego ze sprzętu...