Telefony

Samsung i Apple mają ekrany czytelne na słońcu

przeczytasz w 2 min.

Test ekranów mobilnych.

Zapewne większość użytkowników mobilnych urządzeń doświadczyła konieczności zwiększania jasności ekranu, gdy słońce świeci coraz mocniej, a wyświetlacze przestają być czytelne. Przypadłość ta dotyka w różnym stopniu posiadaczy telefonów czy tabletów. Według przeprowadzonych badań część z nich ma sporą przewagę w zakresie widoczności przy dużym oświetleniu.

Dr Raymond Soneira, szef Display Mate stiwerdził, że "producenci zrobili w ostatnim czasie bardzo niewiele w kwestii polepszenia widoczności przy dużym świetle, poza zwiększaniem jasności ekranu". Jako dowód na to, że niektóre z firm nie przykładają zbyt wielkiej uwagi do czytelności wyświetlaczy, dokonał pomiarów na 4 smartfonach oraz 4 tabletach.

LCD w słońcu

Porównano urzadzenia marek: Samsung, Apple, Motorola, HTC i Amazon. Wyniki są zbliżone dla obydwu typów mobilnych gadżetów. Zdecydowanie na prowadzeniu jest Samsung i Apple, ze wskazaniem na pierwszą z firm. Praktycznie nie do użytku po wyjściu z domu są urządzenia Amazon Kindle Fire oraz HTC Desire - przy silnym, choć niepadającym bezpośrednio na ekran świetle słonecznym, wyświetlane informacje są nieczytelne. Nieco lepiej radzą sobie produkty Motoroli.

Smartfony - test wyświetlaczy

Tablety - test wyświetlaczy

Szczegółowe wyniki badań przy natężeniu od 0 (całkowita ciemność) do 40 000 luksów (niebezpośrednio padające promienie słoneczne pod gołym niebem) są dostępne na stronie DisplayMate. Grafiki przedstawiają zarówno wyniki widoczności na ekranach tabletów, jak i wyniki widoczności na ekranach smartfonów.

Testowane kryterium prawdopodobnie rzadko kiedy jest czynnikiem decydującym o wyborze urządzenia. Może po przedstawionych badaniach zarówno użytkownicy, jak i producenci będą zwracać większą uwagę na ten aspekt wyświetlaczy.

Więcej o smartfonach i telefonach:

Źródło: extremetech, displaymate, tru-vumonitors

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ricarrdos
  2
  Potwierdza się to co zaobserwowałem na ekranie Wave S8500. Jest doskonale czytelny (jasność ustawiona na połowę) nawet w mocnym słońcu :)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   No, przynajmniej lata praktyki budowania ekranów LCD przez Samsunga się opłaciły... Gdyby nie mieli dobrych wyników w tym teście to samsung sam by sobie strzelił samobója...


   Ale patrzcie jak "inteligentnie" poustawiali wyniki. Aby jak najbardziej skontrastować różnicę każdego modelu i marki...
   • avatar
    hideo
    1
    były już testy wcześniej robione i na mocnym słońcu w smartach lcd często bije oledy, bo lcd zazwyczaj może jaśniej świecić (ponad 400cd lcd vs ponad 200oled), zaletą oled są natężone kolory i prześwietna czerń ale gdy przychodzi do jasności to lcd nadal wygrywa, oczywiście i lcd są różne i niektóre są ciemne, ale oledów o jasności ponad 400cd póki co nie widać; oczywiście jeszcze zależy jakie to słońce :) zaś w domu to spokojnie wystarczy ponad 120cd
    • avatar
     luq529
     -1
     A gdzie lg p970? Jestem ciekaw jak by wypadł w tym teście.
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Nie rozumiem czemu do tej pory nie używają w komórkach ekranów, które w pełnym słońcu czują się jak ryba w przysłowiowej wodzie. W samochodzie we wbudowanej nawigacji mam ekran z matrycą marki sharp i w bezpośrednim słońcu wygląda świetnie. Jest bardzo jasna a kolory są jeszcze bardziej żywe. Wygląda to tak jak by potrafiła odbijać promienie słoneczne używając ich jako podświetlania. To co wkładają do tel to niestety ciągle jeszcze jakiś tani badziew.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Galaxy Ace zero problemów z czytaniem w pełnym słońcu.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Karoliza zapomniała wspomnieć, że ekran Apple jest dostarczany przez dwie firmy w tym wymienionego Samsunga. Test taki na wyrost, bo tak naprawdę producenta matryc - robisz na tym co dostaniesz :)
        • avatar
         adams80
         0
         a gdzie amoledy nokii w tym porownaniu?
         • avatar
          jaszczurka11
          0
          Matryce samsunga