• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Górnicy toną w długach. Musieli wyprzedać koparki kryptowalut... i sprzedają energię
Ciekawostki

Górnicy toną w długach. Musieli wyprzedać koparki kryptowalut... i sprzedają energię

przeczytasz w 1 min.

Kopanie kryptowalut niegdyś było bardzo dochodowym biznesem, jednak od pewnego czasu interes staje się coraz mniej opłacalny. Firma SDIG popadła z tego powodu w długi i wyprzedaje większość swoich koparek.

Chodzi o firmę Stronghold Digital Mining (SDIG), która zapowiadała się na bardzo obiecujące przedsiębiorstwo (w szczycie osiągała wydajność 3,9 EH/s). W 2021 roku górnicy zakupili nawet elektrownię, mającą odpowiadać za ekologiczne źródło zasilania kopalni kryptowalut.

Od pewnego czasu obserwujemy spadek kursu kryptowalut, przez co wydobycie staje się coraz mniej opłacalne. Firma SDIG popadła w długi i musiała wyprzedać większą część swojego „parku maszynowego”. Szczegóły ujawniono w najnowszym sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa.

Koparka kryptowalut

Jak informuje serwis Tom’s Hardware, właściciele wyprzedali 26 000 platform wydobywczych o wydajności 2,5 EH/s, co pozwoliło im spłacić 67,4 mln zadłużenia. Firma SDIG podpisała także umowę finansową, dzięki której otrzymała dodatkową pożyczkę w wysokości 20 mln dolarów.

Firma Stronghold Digital Mining dysponuje jeszcze około 14 000 koparkami kryptowalut (o wydajności około 1,4 EH/s). Firma zaznacza jednak, że nie wyklucza dokupienia kolejnych koparek w późniejszym terminie – kluczowe znaczenie będzie odgrywać wycena sprzętu, kurs kryptowalut oraz cena energii elektrycznej.

Elektrownia

W międzyczasie Stronghold Digital Mining przestawi się na sprzedaż energii elektrycznej z elektrowni. Wyprzedanie sporej części koparek przełożyło się na nadwyżki, dzięki czemu przedsiębiorstwo może zarabiać na dostarczaniu energii.

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  saser
  29
  I niech to będzie lekcja dla wszystkich 'inwestorów' w krypto. Krypto to nie waluta tylko aktywo spekulacyjne. Może w końcu dotrze to wszystkich.
  • avatar
   youkai20
   18
   Skończyło się rumakowanie...
   • avatar
    RedFox01
    16
    Marnowanie Energi nie powinno uchodzić tak łatwo, tym bardziej w czasach kryzysu ekonomicznego i ekologicznego i prędzej, czy później wszystko się kończy, a za razem coś się zaczyna.
    • avatar
     tulika
     11
     Znakomicie. Spadnie popyt na drogie karty, to spadnie ich cena, a potem również i tych tańszych...
     • avatar
      raffal81
      8
      Jak miło ;]
      • avatar
       deseczka
       5
       Miód na me serce, oby tak dalej. :)
       • avatar
        zibi02
        4
        Nic mnie tak nie cieszy jak spadek kryptowalut jak spadną jeszcze 50% to podskoczę z radości
        • avatar
         OpusDei
         2
         A co ta "zapewne dobra" elektrownia spala?
         Czy nie to samo co nasze "oczywiście złe" elektrownie?
         Pytanie retoryczne.
         • avatar
          KENJI512
          2
          Dobrzee, DOBRZEEEE!
          • avatar
           Fiwyy
           1
           kryptopatogia
           • avatar
            Dawid0ss
            1
            Wyprzedają, kiedy jest najtaniej O M G
            A właśnie teraz powinni kopać i kumulować
            • avatar
             Kapitan Nocz
             0
             moze i krypto waluty zaliczyly zniżki, ale takie wahania juz sie zdarzały dawniej, a jesli 1 bitcoin to dalej 100tys zł to chyba tragedii? Gorzej jak ktoś przyinwestował krocie myślać, że taki stan hossy będzie trwał zawsze.
             • avatar
              Zbrojny
              -1
              Pierdololo. Biznesplan standardowy jak w każdym innym biznesie. Rozumiem ze jak kupisz maszyny do produkcji czegokolwiek, i jak konkurencja kupi nowsze tańsze i efektywniejsze maszynki do produkcji dokładnie tego samego, to dalej będziesz siedział na starym sprzęcie nie będąc konkurencyjnym?

              Zreszta komu ja to tłumacze. Przecież większość osób tutaj jest wku&?@i&?a bo nie kupiła sobie karty graficznej, ( kij tam ze dalej sobie nie kupili, teraz pewnie powodem są pyłki w powietrzu, zawsze coś się znajdzie), niczym się nie różnią od patusow żebrajacych o podwyższenie 500+. Im się należy bo chcą pograc.

              Wystarczyło zamiast płakać, kupić kartę po cenach jakie były i pokopać 3 miesiące, sumiennie sprzedając co się ukopalo i nagle karta była dalej w komputerze i w ogólnym rozrachunku kupiona za normalne pieniądze. Wystarczyło 10 min roboty. Ale graczom się należy tanio.

              Dziwie się ze reagujecie tak samo na ceny gier. Grzecznie wyciągacie hajs na coraz droższe gry które już w standardzie kosztują 60 euro a nowe maja kosztować już po 65, zamiast bojkotować. To już wam nie przeszkadza.