SSD

Seagate wprowadzi pojemne i tanie dyski SSD w technologii TLC

przeczytasz w 2 min.

Debiut Seagate z SSD na rynku konsumenckim

Seagate to jedyny oprócz WD liczący się obecnie producent dysków przeznaczonych na rynek konsumencki. Firma cały czas umacnia swoją pozycję. Po niedawnym zakupie firmy LaCie nawiązała strategiczny alians z DensBits Technologies, który ma doprowadzić do ekspansji Seagate na rynku tanich i pojemnych dysków SSD.

O dyskach SSD pisze się ostatnio, że są tanie jak nigdy wcześniej. Mimo to, nadal jest to technologia, która znajduje zastosowanie w mniej pojemnych konstrukcjach przeznaczanych przede wszystkim na dyski systemowe. Dyski SSD 2,5-cala o pojemnościach rzędu 1 TB już są, ale cenowo nadal poza zasięgiem przeciętnego klienta. Niższe ceny można osiągnąć dzięki zastosowaniu technologii TLC (triple level cell), która pozwala przechować 3 bity danych w pojedynczej komórce pamięci flash.

Seagate, który z dyskami SSD obecny jest na razie jedynie na rynku enterprise (seria Pulsar), chce zaistnieć również wśród konsumenckim (pomijamy tu hybrydową serię Momentus). Pomóc ma w tym współpraca z DensBits Technologies, która wiąże się z nieokreśloną bliżej inwestycją dokonaną przez Seagate. Ta druga firma jest w posiadaniu ciekawych patentów związanych z technologią kontrolerów dla pamięci flash MLC i TLC.

Seagate Pulsar SSD dysk
Dyski SSD Seagate Pulsar, które przeznaczone są dla odbiorcy biznesowego.

Technologia TLC jak można się spodziewać jest w porównaniu z MLC jeszcze bardziej podatna na zużycie. Rozwiązaniem problemów z trwałością pamięci TLC jest na przykład opracowana przez DensBits technologia Memory Modem. Pozwala ona na zapewnienie komórkom pamięci flash TLC wytrzymałości na poziomie 10 tysięcy cykli P/E. To więcej niż w przypadku najlepszych pamięci MLC.

Pierwszy kontroler pamięci flash wyprodukowany przez DenseBits Technologies, DB3610 Memory Modem, według specyfikacji pozwala na osiągnięcie wydajności odczyt/zapis na poziomie 95/75 MB/s (sekwencyjnie) oraz 4700/1200 IOPS (losowa próbka 4 kB).

DenseBits Memory Modem technologia porównanie wydajnośći
Konsekwencje, dla liczby cykli P/E, zastosowania technologii Memory Modem. Korzyści są widoczne zarówno w przypadku technologii TLC jak i MLC (tu wzrost jest wręcz spektakularny).

Owocem współpracy Seagate i DensBits Technologies będą dyski SSD z pamięcią flash wyprodukowaną w procesie klasy 1x nm. Konstrukcje przeznaczone na rynek enterprise będą bazowały na technologii MLC, a  dyski przeznaczone na rynek konsumencki na TLC. Zastosowanie tej ostatniej technologii umożliwia produkcję znacznie tańszych niż obecnie dysków SSD o pojemnościach, które pozwolą im skuteczniej konkurować z rynkiem HDD, zwłaszcza w dobie wysokich cen talerzowców.

Ciekawi jesteśmy co wyniknie z tego połączenia i czy faktycznie technologia TLC nadaje się już do masowego wdrożenia? Obydwie firmy są bardzo pewne, że tak właśnie jest.


Więcej o dyskach SSD:

Źródło: Seagate

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  bardzo ciekawe jeżeli cena będzie odpowiednia do pojemności z przyjemnością kupie
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Śledzę ceny dysków SSD od dwoch lat i muszę przyznać że ceny spadają powoli lecz jest to skuteczny spadek. Teraz można kupic taniej o prawie połowe 128 giga. Oczywiste jest to że wreście technologia zaczyna im się zwracać. Czekam na pojemne dyski SSD *500gigA* za przyzwoitą cenę. Może za rok lub dwa ceny będą o połowę będą niższe... Pozdrawiam.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Wkońcu tanie i dobre dyski SDD:)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     jeżeli Seagate wypuści dysku ssd nawet z tak niskim transferami ale o pojemności 1 TB w cenie powiedzmy nie przekraczającej 500 zł...to jak na magazyn danych idealne rozwiązanie... cisza i spokój.. i mniej miejsca w obudowie komputera... lecz pożyjemy zobaczymy... jak dowalą więcej niż 500 zł to dla mnie te dyski nie istnieją jako dobra oferta...
     • avatar
      ghoulas
      -3
      cyt.:"wydajności odczyt/zapis na poziomie 95/75 MB/s" No sorry ale zwykłe talerzowce mają po 100 MB odczyt/zapis. Czym się tu podniecać. Chca sprzedać stara technologię za dużą kasę i tyle.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Niezły shit się szykuje. Mam nadzieję, że przynajmniej będzie to odpowiednio tanie.