Wydarzenia

Dotykowa rewolucja w Sejmie RP - będą nowe urządzenia do głosowania

przeczytasz w 2 min.

Za 4,7 miliona złotych Asseco wyposaży Sejm w nowoczesny System Obsługi Głosowania - na miarę XXI wieku

Obecnie stosowane urządzenia do głosowania, z których korzystają polscy posłowie w Sejmie RP, to system, który zainstalowano w 2001 roku na początku IV kadencji Sejmu III RP. Po 16 latach podjęto decyzję o unowocześnieniu systemu głosowania. Stare konsole zajmą urządzenia z dotykowymi ekranami, a co za tym idzie i dotykowymi interfejsami.

Można zatem domniemywać, że zamiast dotychczasowych fizycznych przycisków, głosowanie będzie teraz wykorzystywać system dotykowy.

SOG Sejm RP
Tak wygląda obecny system głosowania (zdjęcie z 2014 roku)

Inwestycja za 4,7 miliona złotych

Umowa na wdrożenie systemu informatycznego do obsługi głosowań w Sali Posiedzeń podpisała Kancelaria Sejmu i firma Asseco. Wartość projektu wynosi 4,7 miliona złotych i obejmie instalację specjalnego sprzętu, oprogramowania i dostosowanej infrastruktury technicznej.

Andrzej Grzegżółka, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu podkreśla, że: „Nowoczesne i innowacyjne rozwiązania technologiczne poprawią profesjonalizm i bezpieczeństwo prac Izby.” Jednym z powodów zmian są intensywne prace Sejmu, w ubiegłym roku przeprowadzono 2,5 tys. głosowań.

Wdrożenie będzie realizowane podczas przerwy w obradach Sejmu. Demontaż dotychczasowych oraz instalacja nowych urządzeń, a także przeprowadzenie wszystkich potrzebnych testów systemu i wprowadzenie ewentualnych modyfikacji instalacyjnych zostało zaplanowane na sierpień 2017 roku.

System Obsługi Głosowań - co nowego czeka posłów

Konsorcjum Asseco, w skład którego wchodzi Asseco Data Systems (lider), Asseco Poland oraz Asseco Lithuania, podczas unowocześniania Sali Sejmowej wykorzysta doświadczenia zebrane podczas przeprowadzania podobnej operacji na Litwie. Mimo to czasu będzie niewiele. Jak podkreśla Andrzej Dopierała, prezes Asseco Data Systems: „projekt będzie od nas wymagał pracy pod presją czasu tak, aby zdążyć przeprowadzić całość wdrożenia w zaledwie miesiąc.”

System Obsługi Głosowań, który zainstaluje Asseco:

„składa się nie tylko z odpowiedniego oprogramowania, ale także z dedykowanych urządzeń, stanowiących element wyposażenia stanowiska poselskiego. To specjalne czytniki, pełniące rolę pulpitu zarządzania w procesie głosowań prowadzonych w Sali Posiedzeń. Zostały one przygotowane do połączenia z centralnym Systemem Obsługi Głosowań, systemem audio oraz systemem tłumaczeń poprzez sieć lokalną (LAN). Czytniki oferują szereg nowych funkcjonalności np. możliwość używania pilota zdalnego sterowania przez osoby niepełnosprawne, które nie mogą zasiąść w ławie poselskiej. Posiadają także kolorowy, dotykowy ekran ciekłokrystaliczny (LCD), na którym wyświetlany będzie m.in. status głosowania. Umożliwiają również transmisję głosu bezpośrednio ze stanowiska poselskiego poprzez wbudowany mikrofon, a nawet możliwość ładowania urządzeń mobilnych z wbudowanego portu USB. Nad bezpieczeństwem głosowań czuwać będzie system autoryzacji posła, odczytujący jego indywidualną kartę do głosowania.”

Oby profesjonalizm szedł w parze z bezpieczeństwem

Żyjemy już na tyle długo w czasach, gdy technologie i systemy mobilne odpowiadają za sporą część naszego życia, że świadomość o niewątpliwych niesionych przez nie korzyściach nie może przysłonić troski jaką budzą potencjalne zagrożenia.

Owszem, każde urządzenie może się zepsuć, choć awaria w bardziej mechanicznym czy elektrycznym systemie wydaje się mniej dotkliwa niż awaria urządzenia zależącego w dużym stopniu od oprogramowania. Które to wprowadza wiele warstw funkcjonowania, nie związanych bezpośrednio z wykonywaną funkcją, a bardziej z mechanizmami interakcji z użytkownikiem.

Dlatego wydaje się, że kosztem nowoczesności będzie konieczność zwiększenia nakładów na sferę bezpieczeństwa związaną z Systemem Obsługi Głosowania. Czy jesteście podobnego zdania?

Źródło: Asseco, PAP, foto wejściowe: Krzysztof Belczyński/CC BY-SA 2.0

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  26
  zrobiliby z czytnikami linii papilarnych, aby za kogoś głosować nie mogli.
  • avatar
   miedzianek
   13
   'Nad bezpieczeństwem głosowań czuwać będzie system autoryzacji posła, odczytujący jego indywidualną kartę do głosowania'

   Naprawdę? Toć już teraz głosują jawnie za kogoś i się z tym nie kryją, tyle, że karty będą pożyczać...
   • avatar
    Foxy the Pirate
    5
    Po co w sejmie urządzenia do głosowania?
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Szkoda inwestować w tą salę i menażerię, cyrki cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem. Przerobić aulę na teatr albo coś innego, a małpy rozgonić.
     • avatar
      carbo888
      4
      ekran będzie reagował tylko na jedną opcję
      • avatar
       behemot
       4
       "Czytniki oferują szereg nowych funkcjonalności np. możliwość używania pilota zdalnego sterowania przez osoby niepełnosprawne, które nie mogą zasiąść w ławie poselskiej. "
       Czyli „jak znowu ktoś będzie zakłócał obrady to weżmiemy zabawki i zagłosujemy choćby z szafki na szczotki”. Poza tym jednym szczególem, czym się będzie różnił (w praktycznym zastosowaniu podczas normalnych głosowań) nowy system od starego? Posłowie to pięcioletnie dzieci, że muszą mieć dotykowe ekrany żeby oddać ważny głos?
       • avatar
        franiux
        3
        Wystarczy telefon do naczelnika 12 gr za minutę a nie jakieś maszynki do "głosowania" skoro to i tak naczelnik podejmuje wszystkie istotne decyzje nie patrząc nawet na zdrowy rozsądek czy logikę.
        • avatar
         jeomax.co.uk
         3
         I na to idzie 5 baniek ? Mysle, ze podatnicy daliby i 50, byleby w sejmie glosowali ludzie inteligentni, zdrowi na umysle i przede wszystkim dbajacy o dobro kraju i ludzi tu mieszkajacych, a nie robiacy sobie poligon doswiadczalny z 38 mln obywateli wymyslajac dla nich coraz to kolejne matriksy.
         • avatar
          DanyGee
          3
          Folwark Zwierzęcy.
          Polecam.
          Przeczytać lub obejrzeć.
          Zrozumieć.
          • avatar
           Hakuren
           2
           A swoją drogą z tych 5 mln i tak ukradną ze 3.
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            Można wprowadzić opcję głosowania zdalnego przez VPN, żeby poseł nie musiał fatygować się osobiście.
            • avatar
             projectdarkstar
             1
             Ciekawe czy system ma wbudowaną opcję redystrybucji głosów po myśli zliczającego :)
             • avatar
              Pardek
              -12
              Nie pamietam by za Platfusów były jakiekolwiek artykuły na brnchmarku rozliczające aktualnie rządzących z czegokolwiek. Ciagle teraz sie widzi w co i za ile bedzie inwestować dany resort. Nieładnie bmk
              • avatar
               Pardek
               -12
               Nie pamietam by za Platfusów były jakiekolwiek artykuły na brnchmarku rozliczające aktualnie rządzących z czegokolwiek. Ciagle teraz sie widzi w co i za ile bedzie inwestować dany resort. Nieładnie bmk
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                ...a szpitale milionowe długi. Wydawajmy miliony na coś nowszego mimo, że stare działa dobrze. Szkoda slow. Bez dalszego komentarza