Ciekawostki

Selfie jako hasło - Mastercard wprowadza nową funkcję

przeczytasz w 1 min.

W Polsce będzie dostępna w przyszłym roku. Zamierzacie z niej korzystać czy raczej nie jesteście przekonani?

Zwykłe hasło to zabezpieczenie przestarzałe – niezbyt trudne do zhakowania i wymagające od użytkownika zapamiętania. Pomysłów na zastąpienie go było już naprawdę sporo, a Mastercard urzeczywistnił właśnie kolejny z nich. Od dzisiaj w 12 krajach Europy możliwa jest autoryzacja płatności poprzez… selfie.

Identity Check to nowa aplikacja płatnicza Mastercard. Tym, co ją wyróżnia, jest metoda weryfikacji tożsamości – zamiast podawania hasła (co wymaga jego zapamiętania i czasochłonnego wpisywania) użytkownik musi tylko zrobić sobie zdjęcie, a resztą zajmie się technologia rozpoznawania twarzy. 

Dla nieprzekonanych jest jeszcze opcja skanowania odcisku palca (o ile nasz smartfon ma taki skaner). 

Mastercard twierdzi, że wprowadził nowe rozwiązanie, ponieważ badania wykazują, że użytkownicy nie są zadowoleni z obecnego systemu haseł. Opublikował też infografikę:

Mastercard IC infografika

Na razie usługa jest wprowadzana w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Węgrzech i Wielkiej Brytanii. Do innych zakątków świata, w tym do Polski, trafić ma już w przyszłym roku. Rozwiązanie to jest udostępniane bankom, które następnie może być zintegrowane z ich własnymi aplikacjami. 

Firma Mastercard zapewnia, że przywiązała dużą wagę do zabezpieczeń, dzięki którym zarówno opcja selfie jak i odcisku ma być niezawodna. Czy chcielibyście skorzystać z którejś z nich? A może traktujecie te wszystkie nowinki tylko jako ciekawostki?

Źródło: Mastercard

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  2
  Ciekawe jak ktoś komu gębę obije i będzie chciał zapłacić za lód w woreczku ;P
  • avatar
   rlistek
   1
   "Nie ogolił się pan dzisiaj? Oh to poproszę gotóweczkę"

   Ciekawi mnie tylko czy i jak rozwiązali problem pokazywania do kamery zdjęcia/filmiku zamiast twarzy. Bo jeśli nie rozwiązali to ciężko coś takiego nazwać bezpiecznym.
   • avatar
    TheEquinoxe
    1
    A co bedzie jak zapuszcze brode lub ja ogole? Imo jest za wczesnie na tego typu rozwiazania ale niech proboja i rozwijaja
    • avatar
     mesjan
     0
     Beznadziejne jest to zabezpieczenie. Nie wymyślono jeszcze logarytmu który rozpoznaje twarze lepiej niż człowiek a sam człowiek potrafi się pomylić nie rozpoznać lub nie rozróżnić twarzy np. niektórych bliźniaków choć człowiek w przeciwieństwie do aparatu w telefonie widzi w 3D.
     • avatar
      PosangelHalias
      -2
      patrz a twa kobieta jęczała przy stosunku ze mną coś innego i się śmiała do rozpuku z siusiaka twego małego, wspomniała, że chochlika Ci wycieli bo genitalia przy porodzie usunęli

      I stąd się twa ksywa wzięła od szkaradztwa co twój rozporek skrywa
      • avatar
       PosangelHalias
       -4
       Czekam aż hasłem dostępu będzie zdjęcie własnych genitalii w stanie wzwodu wyobraźcie sobie sytuacje w biedronce wyciągasz i fapujesz w celu zapłaty :P można jeszcze poprosić kasjerkę o pomoc gorzej jak będzie kasjer xD