Internet

Serwis Odsiebie.com zamknięty! Policja postawiła twórcom zarzuty

Damian | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian
48 komentarzy Dyskutuj z nami

Jeden z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się serwisów hostingujących pliki serwis Odsiebie.com został zamknięty przez policję.

Powstały niedawno, bo zaledwie w 2007 roku, portal odsiebie.com, wzorował się na popularnych, zagranicznych serwisach takich jak: RapidShare, HotFile czy polskich jak chomikuj.

Serwis dzięki swojej innowacyjności oraz dużej dynamice rozwoju, w krótkim czasie połączył w sobie cechy m.in portalu społecznościowego, hostingu zdjęć, plików czy filmów. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby właściciele serwisu, nie przyzwalali na dzielenie się nielegalnymi plikami.

Serwis dzięki umożliwianiu swobodnego dzielenia się danymi błyskawicznie zaskarbił sobie uznanie polskich internautów, notując coraz większe rekordy odwiedzin. Witryna odsiebie.com w sierpniu br. w zestawieniu firmy Megapanel "Społeczności internetowe" uplasowała się na 11. miejscu, zdobywając ponad 2,2 mln użytkowników oraz notując około 100 mln odsłon miesięcznie.

Duża popularność serwisu i podejrzana działalność z pewnością zwróciły uwagę takich organizacji jak ZPAV czy FOTA zajmujących się ochroną praw autorskich. Z pierwszych doniesień ujawnionych przez Radio Wrocław, wynika iż twórcy serwisu zostali tymczasowo zatrzymani, a serwery na wniosek prokuratury wyłączone.

Jednak jak można było usłyszeć na dzisiejszej konferencji prasowej policji, zatrzymani twórcy, a zarazem właściciele serwisu, po przesłuchaniu zostali zwolnienie z aresztu. Prokuratura postanowiła jednak wobec zatrzymanych zastosować środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego na wartość 50 tys. zł.

Prokuratura okręgowa we Wrocławiu postawiła 41-letniemu Jarosławowi Ć. oraz jego synowi 21-letniemu Łukaszowi Ć., czyli właścicielom serwisu, zarzuty pomocy w nielegalnym utrwalaniu i rozpowszechnianiu filmów, nagrań i oprogramowania komputerowego.

Jeden z zatrzymanych odmówił składania zeznań natomiast drugi wyraził ubolewanie, iż na czas nie zareagował i nie usunął niektórych plików z serwisu.

Wstępnie oszacowana suma strat jak podaje jeden z przedstawicieli organizacji ZPAV wynosi ponad 250 tys. zł. Nieoficjalnie mówi się, że ta suma może wzrosnąć nawet do 500 tys. zł.

Podczas przeszukania domu podejrzanych, policja zabezpieczyła dokumentację oraz logi serwisu, które umożliwią późniejsze dotarcie do łamiących prawo użytkowników serwisu. W mieszkaniu znaleziono ponadto przenośne dyski oraz płyty zawierające nielegalne oprogramowanie. Policja na poczet przyszłych kar zajęła również samochód osobowy jednego z zatrzymanych o wartości 30 tysięcy złotych. Według prokuratury twórcom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wersji prokuratury nie podziela jednak wielu radców prawnych, argumentując to tym, iż właściciele serwisu nie mogą odpowiadać za główne postawione im zarzuty. Według informacji Radia Wrocław, może szykować nam się fala zatrzymań użytkowników, którzy wg. policji mogli łamać prawo.

Jednak sytuację tonuje sama policja twierdząc, że nie powinniśmy wyczekiwać fali aresztowań. Zatrzymane mogą zostać jednie osoby udostępniające pliki objęte prawem autorskim.

Źródło: Dziennik Internautów, Sfora, wyborcza.biz, gazeta.pl, policja

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sevae
  Podobno nie chcieli usuwać nielegalnych danych.
 • avatar
  Bandyto3xx
  kiedyś musi być początek i koniec. W tym przypadku dość szybko to przeminęło.
 • avatar
  Konto usunięte
  A takiej wrzuty to nie zamkną co? Na Odsiebie.com można było przynajmniej w dobrej jakości osłuchać.
 • avatar
  Konto usunięte
  Jakby mieli dobrego prawnika to jeszcze by im polija płaciła za bezpodstawne aresztowanie i oczernienia...
 • avatar
  Konto usunięte
  Szkoda, to był przydatny serwis... ciekawe, co jeszcze padnie ofiarą panującego reżimu :|
 • avatar
  koziro
  "źródło: policja" - no, niezłe masz znajomości i wtyki ;)
  Z jednej strony zapobiegają piractwu, a z drugiej karają właścicieli wiedząc, że nie uda im się dotrzeć do wielu piratów, którzy wrzucali te pliki...
  Swoją drogą sporo plików (najwięcej mp3) swego czasu pobierałem z odsiebie i byłem bardzo zadowolony
 • avatar
  Konto usunięte
  bezsens. jak mówi stare przysłowie:
  "jedno odsiebie.com mniej, dwa odsiebie.com więcej"
 • avatar
  Darxis
  A chcieli tylko dzielić się zdjęciami...
 • avatar
  Konto usunięte
  Dla mnie to absurd że właściciele serwisu odpowiadają co ktoś kompletnie im nieznajomy udostępnił piracki soft, każdy wie co jest legalne a co nie i co może udostępniać i to właśnie uploader powinien ponsić odpowiedzialność, zresztą mało jest innych serwisów które się utrzymują w 99% z piractwa? min. rapidshare, hotfile i pewnie setka innych
 • avatar
  erte0
  Powinni się zająć prawdziwymi złodziejami - czyli ZAIKSem.
 • avatar
  Konto usunięte
  Moim zdaniem zamknięcie Odsiebie.com nic nie da bo w Polsce jest setki takich stron. To jest wieszadełek góry lodowej.
 • avatar
  Konto usunięte
  Wyżaliłem się zal.com.pl. Jak ten serwis zamknęli to dlaczego RS,megaupload,netload itp itd działają!!! To jakiś żart
 • avatar
  Spirit
  "Podczas przeszukania domu podejrzanych, policja zabezpieczyła dokumentację oraz logi serwisu, które umożliwią późniejsze dotarcie do łamiących prawo użytkowników serwisu." Tak się zastanawiam czy nie odwiedzić ojca w Holandii:)).
 • avatar
  Konto usunięte
  Autor tego newsa powinien poczytać nieco o interpunkcji.

  Piękne zdanie: "Według informacji Radia Wrocław, może nam się szykować fala zatrzymań, użytkowników którzy wg. policji mogli łamać prawo."

  A nie powinno być raczej: "Według informacji Radia Wrocław może nam się szykować fala zatrzymań użytkowników, którzy wg. policji mogli łamać prawo."?
 • avatar
  adivxv5
  I co masz satysfakcję z tego, nudzi ci się?
 • avatar
  Konto usunięte
  a ja skomentuje to tak kolejne działanie demokracji zwanej kapitalizmem tak pazernym że aż sam się dławi ta pazernością a taki krok jak w newsie to właśnie wzorowy dowód na to....
 • avatar
  Konto usunięte
  Szkoda...
 • avatar
  m4rcin
  Jak nasram sąsiadowi na wycieraczkę, to kto powinien być ukarany? Ja, czy sąsiad?
 • avatar
  NomadDemon
  wlasnie jest zrozumiala

  wrzuce Ci trojanem pedo-porno zadzwonie na pały powiem ze masz dziecece pornuchy i dostaniesz kare + kompa Ci zabiora.. a kto tak na prawde jest winny?
 • avatar
  torture
  No tak, zabójcy, gwałciciele, pedofile! Do więzienia! Dożywocie! Albo ekstradować do Teksasu i uśmiercić! I jeszcze jeden nalot na akademiki! W całej Polsce! A jak!

  Nie mają nic lepszego do roboty?
 • avatar
  Konto usunięte
  "Jednak sytuację tonuje sama policja twierdząc, że nie powinniśmy wyczekiwać fali aresztowań. Zatrzymane mogą zostać jednie osoby udostępniające pliki objęte prawem autorskim."
  Czyli zatrzymanie 90% użytkowników.
 • avatar
  Michu55
  a kij z odsiebie nie ma jak konto na rapidshare, polskie władze mogą mu podskoczyć
 • avatar
  Konto usunięte
  Wstyd mi za panujący w naszym kraju system... tylko nęka własnych obywateli, a jednocześnie sprzedaje się hitlerowcom za grosze jak tania dziwka. Kto obserwuje wydarzenia z ostatnich miesięcy, ten wie, o czym mowa. Wstyd, wstyd...