Chłodzenie

Silentmaxx: wielki, horyzontalny cooler CPU

przeczytasz w 2 min.

Niemiecka firma Silentmaxx wprowadziła do swojej oferty cooler BigBlock, który spośród innych konstrukcji wyróżnia się przede wszystkim dużymi gabarytami.

Wśród chłodzeń dla procesorów panuje jedna podstawowa zasada – wydajność modelu idzie w parze z jego wielkością. Wiadome jest, że niewielki cooler nie zapewni niskich temperatur szybkiemu 4- lub 6-rdzeniowemu procesorowi, który dodatkowo został przetaktowany. W takich przypadkach trzeba sięgnąć po pokaźne, wieżowe coolery. Niestety tego typu konstrukcje mają to do siebie, że są bardzo wysokie i nie zawsze chcą się zmieścić do obudowy. W takich sytuacjach przychodzą z pomocą horyzontalne modele, które małą wysokość nadrabiają sporymi gabarytami. Tego typu chłodzenie wprowadziła do swojej oferty niemiecka firma Silentmaxx.

cooler Silentmaxx BigBlock

Silentmaxx BigBlock na pierwszy rzut oka bardzo przypomina model Scythe Orochi, ale obydwie konstrukcje różnią się między sobą kilkoma szczegółami. Cooler wykorzystuje pokaźny radiator, który został wykonany z 44 aluminiowych finów. Całość została przymocowana do miedzianej stopy, za pomocą aż dziesięciu 6 mm ciepłowodów. W tym momencie warto zaznaczyć, że rurki cieple zostały ułożone w podstawie w dwóch warstwach – sześć na dole oraz pozostałe cztery na nich.

O dodatkowy nawiew dba 120 mm wentylator, którego prędkość obrotową można regulować w zakresie 800 – 1500 RPM. Niestety jego wydajność nie należy do najwyższych i maksymalnie wynosi 44 metry sześcienne przedmuchanego powietrza na godzinę, podczas gdy generowany przez niego hałas wynosi 21 dBA. Gdyby jednak komuś standardowa wydajność nie odpowiadała, to może zamontować na radiatorze dodatkowe dwa 120 mm wentylatory, ale musi dokupić we własnym zakresie.

cooler Silentmaxx BigBlock

Wymiary coolera to 161 x 213 x 130 mm, natomiast jego waga wynosi 1190 gramów. Chłodzenie jest kompatybilne z wszystkimi najnowszymi podstawkami AMD i Intela - 754, 939, 940, AM2, AM3, LGA 775, LGA 1155, LGA 1156, LGA 1366.

cooler Silentmaxx BigBlock

Silentmaxx BigBlock jest już dostępny w sprzedaży, a jego cena wynosi 80 euro. Zgodnie z aktualnym kursem walut odpowiada to około 320 złotym (bez podatku i marż pośredników). Z testem chłodzenia możecie zapoznać się już na niemieckim portalu DeXego.

 

cooler Silentmaxx BigBlock - stopa

 

Więcej o coolerach dla procesorów:

źródło: Silentmaxx, DeXego

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Całość została przymocowana do miedzianej stopy, za pomocą aż dziesięciu 6 mm ciepłowodów. W tym momencie warto zaznaczyć, że rurki cieple zostały ułożone w podstawie w dwóch warstwach – sześć na dole oraz pozostałe cztery na nich. "

  coś tu jest nie tak
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   wszystko sie zgadza , jst ich 10 ułozone w dwóch warstwach 6 na dole i na nich 4 pozostałe.tak mi sie wydaje , albo jestem zaspany i nie widze błędu.
   • avatar
    Irrlicht
    0
    Z tym ułożeniem ciepłowodów w stopie to sobie zostawili trochę miejsca na "wynajdywanie" upgradów do wersji 2 a potem pewnie i 3 :-)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Przynajmniej widać Niemiecką jakość wykonania. Taka Noctua ;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Zajebisty kaloryfer , będzie mi pasował do ściany
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Sporo kosztuje.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Bez sensu... Do HTPC za duży, do normalnej obudowy za drogi...
        • avatar
         angelboy
         0
         w testach wypada beznadziejnie ;) więc spokojnie można powiedzieć że nie warto wydawać tak ogromnej sumy na coś kompletnie nieopłacalnego :) już wole zaoszczędzić 100 - 150 zł i kupić coś od Noctuy tudzież mój SilentiumPC za niecałe 100 zł śmiga aż miło a temperatury są naprawdę zadowalająco :)
         • avatar
          racedriver
          0
          pierwszorzedny wygninacz plyt glownych ;)
          • avatar
           gehaes
           0
           1. aby był horyzontalny nie wystarczy ułożenie finów prostopadle do pcb
           2. 1190g. hmmm to do tych 320pln trzeba jeszcze doliczyć koszt mocowania tego żelastwa w obudowie, bo wątpię aby sama płyta główna długo wytrzymała z takim obciążeniem
           Podsumowując: porażka konstrukcyjna i cenowa
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            To będzie prezent dla mojego braciaka jego i5 [email protected] 4,0ghz jest tak gorące jak komentarze yoshiego. Myślę że temperaturuu będą ok ale raczej pozostany przy scythe kaatana do którego mam bezgraniczne zaufanie
            • avatar
             helios
             0
             gigantyczny jest - jeszcze trochę a producenci zaproponują nam chłodnice od jelcza. Będzie się obok jednostki stawiać albo wywieszać z okno :)