Smartfony

Apple pracuje nad nową wersją Siri. Wyciekły szczegóły

przeczytasz w 2 min.

Wirtualny asystent Siri przez ostatnie lata był przez Apple’a mocno zaniedbywany. Wygląda jednak na to, że firma chce nie tylko nadrobić zaległości, ale i pod wieloma względami wyprzedzić konkurencję.

Nie jest tajemnicą, że Apple pracuje nad integracją swoich kluczowych aplikacji z generatywną sztuczną inteligencją. Nie dziwi więc, że ogromne zmiany mają objąć także Siri. 

Siri + generatywne AI = głosowa obsługa wszystkich funkcji aplikacji

Mark Gurman z Bloomberga dowiedział się nieoficjalnie, że Siri w systemie iOS 18 ma umożliwić "przejęcie kontroli nad wszystkimi funkcjami aplikacji". Na razie systemowych, ale możliwości wirtualnego asystenta mają być stale rozszerzane. 

Lista potencjalnych zastosowań jest długa, ale w raporcie Gurmana przytoczone zostały takie przykłady jak:

 • otwieranie konkretnych dokumentów;
 • przenoszenie notatek do innych folderów;
 • usuwanie e-maili;
 • mailowe udostępnianie linków;
 • podsumowywanie czytanych artykułów. 

Początkowo nowa wersja Siri ma wykonywać tylko jedną akcję na raz, ale Apple pracuje ponoć nad możliwością wydawania całych łańcuchów poleceń. "Hej Siri, wygeneruj podsumowanie notatki głosowej z ostatniego spotkania i wyślij je SMS-em do moich współpracowników" - to tylko jedno z możliwych zastosowań. 

Siri ma być w stanie przetworzyć część poleceń bezpośrednio na urządzeniu, ale te bardziej skomplikowane będą ponoć wymagały połączenia z chmurą. Jako że Apple od lat chwali się swoją troską o prywatność, firma ma poświęcić dużo uwagi zabezpieczeniom zastosowanym w jej centrach danych. 

Warto przypomnieć, że Apple miał nawiązać współpracę z OpenAI, dzięki której Siri może zostać ponadto zintegrowana z chatbotem GPT. 

Na nową wersję Siri poczekamy ponoć dłużej niż na iOS 18

Choć nowe funkcje Siri mają zostać zaprezentowane w czerwcu, a samo oprogramowanie iOS 18 ma trafić na iPhone'y we wrześniu, Gurman twierdzi, że odświeżony asystent głosowy nie będzie dostępny od razu. Nowe możliwości pprawdopodobnie zostaną zaimplementowane dopiero w przyszłym roku, wraz z jedną z mniejszych aktualizacji. 

Największą zagadką pozostaje to, czy dzięki wykorzystaniu dużych modeli językowych Siri nauczy się wreszcie mówić po polsku

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wojtomasz
  2
  Rewolucja to będzie wtedy, gdy Siri zacznie mówić po polsku,
  • avatar
   lkozierowski
   1
   Jak słyszę rewolucja w siri, to proponuję spróbować komunikacji z siri… to jest generalnie jakiś kabaret, a nie asystent głosowy. Niestety po śmierci Jobsa księgowy nie podołał, owszem zwiększył wartość firmy wielokrotnie, ale coś czuję, że od teraz będą raczej zjazdy